Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Baby Blues - nie daj się depresji poporodowej

Baby Blues - nie daj się depresji poporodowej

Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet. Pojawia się już w pierwszych dniach po porodzie i może utrzymać się przez wiele miesięcy. Nie poddawaj się – szukaj pomocy.

15 Lut 2020 Katarzyna Pawłowska
Pełnisz wiele ról i szukasz sposobu na szczęście?

Pełnisz wiele ról i szukasz sposobu na szczęście?

Czy work-life balance jest możliwy?

Coraz więcej osób szuka złotego środka na zachowanie równowagi w życiu. Firmy w ogłoszeniach o pracę zachęcają kandydatów deklaracją, że dbają o work-life balance, zapewniają szereg benefitów, które mają im w tym pomóc. Pracownicy zaś często podchodzą do pracy typowo zadaniowo, przełączając się na tryb działania tylko w godzinach 9:00 – 17:00. Dla obu stron ważne jest, by pracownik był szczęśliwy, bowiem ma to wpływ na jego efektywność w pracy. Pojawia się jednak pytanie, czy sztywny podział pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest najlepszym rozwiązaniem?

05 Lut 2020 S.Z.
Kryzys w związkach – czy każde małżeństwo można ocalić?

Kryzys w związkach – czy każde małżeństwo można ocalić?

Tylko w 2018 r. odnotowano w naszym kraju ponad 65 tys. rozwodów. Czy jednak każdy z nich był koniecznością? Czy rozpadu małżeństwa da się uniknąć? Pewnie wiele osób zadaje sobie takie pytania. Są tacy, którzy uważają, że związek należy ratować za wszelką cenę, inni powiedzą – „nic na siłę”. A jak to jest w praktyce i w czym może pomóc terapia małżeńska prowadzona przez wykwalifikowanego psychologa? Na ten temat rozmawiamy z Monika Dragunajtys-Sudoł, psychologiem w Centrum Medycznym Damiana.

30 Sty 2020 S.Z.
Szczęście innych Twoją drogą do sukcesu

Szczęście innych Twoją drogą do sukcesu

Każdego dnia osądzamy i jesteśmy oceniani przez innych. Dobre opinie poprawiają nam samopoczucie i pozwalają się dowartościować. Natomiast gdy okazujemy szacunek innym, sprawiamy im przyjemność. Jak to wygląda w praktyce? Do wyrazu oceniać stawiamy na początku literę d. W ten sposób uzyskamy słowo (d)oceniać, które zmienia myślenie o sobie oraz postrzeganie otaczającego świata i ludzi. Początek roku to czas przemyśleń i postanowień, dlatego warto rozpocząć go pozytywnie i zadbać nie tylko o siebie, ale też i o relacje z innymi, które mogą być źródłem naszej pomyślności.

21 Sty 2020 S.Z.
Świątecznie ćwiczenia inteligencji emocjonalnej dla całej rodziny

Święta w nowej odsłonie

Świątecznie ćwiczenia inteligencji emocjonalnej dla całej rodziny
Każda rodzina w okresie świątecznym mierzy się ze stresem związanym z organizacją idealnej gwiazdki. A gdyby w tym roku przygotować się do świąt zupełnie inaczej niż dotychczas? Jak spędzić nadchodzący czas tak, aby dziecko wyniosło z niego umiejętności na cały nadchodzący rok?

13 Gru 2019 Marzena Martyniak
Start młodych ludzi w dorosłość – jak ich do tego przygotować?

Start młodych ludzi w dorosłość – jak ich do tego przygotować?

Mówi się, że osiemnaste urodziny to wyjątkowy i niemal magiczny moment w życiu każdego młodego człowieka. Euforia jednak nieco gaśnie, gdy zdajemy sobie sprawę, że w dorosłym życiu możemy liczyć tylko na siebie. Z tym uczuciem często muszą się zmagać wychowankowie domów dziecka. W jaki sposób możemy ich wesprzeć i ułatwić im start w dorosłość?

13 Gru 2019 S.Z.
10 skutecznych porad randkowania od profesjonalnego matchmakera

10 skutecznych porad randkowania od profesjonalnego matchmakera

Z pierwszą randką jest jak z pierwszym wrażeniem - nie da się jej powtórzyć. Od tego spotkania zależy, czy para umówi się po raz drugi. Co zatem zrobić, by randka była udana? Kluczowych porad udzieli Mairead Molloy, psycholog i Global Director Berkeley International - międzynarodowej, ekskluzywnej agencji matrymonialnej z ponad 15-letnim doświadczeniem w łączeniu par.

26 Lis 2019 S.Z.
Tego nigdy nie mów – czyli jak rozmawiać, gdy ktoś cierpi na depresję?

Tego nigdy nie mów – czyli jak rozmawiać, gdy ktoś cierpi na depresję?

Problemy natury psychicznej dotyczą nawet 8 milionów dorosłych Polaków. Jednym z nich jest depresja – podstępna choroba, o której na szczęście mówimy coraz więcej. Mimo że temat depresji staje się coraz bardziej powszechny, to wciąż wielu z nas nie wie jak się z nią obchodzić. Z perspektywy osoby dotkniętej tym problemem najlepiej jest zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. A co powinni zrobić bliscy takiej osoby? Tego typu pytania pojawiają się często po stronie rodziny, znajomych – to właśnie najbliższe otoczenie ma znaczący wpływ na samopoczucie chorego. Jak możemy pomóc? Co powiedzieć, a czego kategorycznie nie? O tym rozmawiamy z Małgorzatą Supińską, psychiatra z Centrum Medycznego Damiana.

05 Lis 2019 S.Z.
Żałoba po śmierci bliskiej osoby – jak poradzić sobie ze stratą?

Żałoba po śmierci bliskiej osoby – jak poradzić sobie ze stratą?

Zbliża się 1 listopada, czyli dzień, w którym szczególnie pamiętamy o naszych zmarłych bliskich. To także czas refleksji i zadumy – moment, by zwolnić i spotkać się z rodziną. Często wtedy wracamy myślami do chwil, gdy te osoby były jeszcze z nami. Wtedy także, częściej niż zazwyczaj, mówi się o temacie żałoby. Marta Kobylińska, psycholog w Centrum Medycznym Damiana podpowiada, jak „zmierzyć się” ze stratą kogoś z rodziny czy przyjaciół oraz w jaki sposób pomóc tym, którzy właśnie przeżywają ten trudny i bolesny okres.

30 Paź 2019 S.Z.
Rozwód z perspektywy dziecka – jak oszczędzić mu traumy?

Rozwód z perspektywy dziecka – jak oszczędzić mu traumy?

Rozstanie rodziców to dla dziecka zawsze trudne i intensywne przeżycie. Jeśli do tej pory w wychowaniu uczestniczyła zarówno mama, jak i tata, to nowa rzeczywistość może okazać się dla malucha szokiem. Dorośli, powinni więc dołożyć wszelkich starań, by rozstanie jak najmniej odbiło się na psychice dziecka. Mimo że decyzja o rozstaniu zapewne „odbije się” na całej rodzinie, to warto wiedzieć co zrobić, aby przygotować dziecko do tego procesu i pomóc mu przez niego przejść.

20 Paź 2019 S.Z.
Potwór z szafy, czyli czego boją się dzieci i jak radzić sobie z ich lękami?

Potwór z szafy, czyli czego boją się dzieci i jak radzić sobie z ich lękami?

Dzieciństwo to czas beztroski, zabawy oraz... dziecięcych lęków. Maluchy w wieku przedszkolnym oraz żłobkowym dopiero uczą się świata, stąd bywają pełne obaw przed różnymi postaciami, zjawiskami, przedmiotami, dźwiękami czy obrazami. Warto wówczas zwracać szczególną uwagę na zachowania dziecka oraz ich źródło. Bagatelizowanie i brak reakcji może być źródłem problemów już w życiu dorosłym. Jak zatem zweryfikować lęk malucha i pomóc dziecku odpowiednimi narzędziami?

19 Paź 2019 S.Z.
Nauka samodzielności, czyli jak elementy planu daltońskiego wpływają na rozwój dziecka?

Nauka samodzielności, czyli jak elementy planu daltońskiego wpływają na rozwój dziecka?

Choć, jako rodzice, chcemy zapewnić dzieciom maksimum opieki i troski, nie powinniśmy zapominać o tym, że dzieci potrzebują też nauczyć się samodzielności. Wiek przedszkolny to idealny moment, aby zacząć dawać dziecku wskazówki, jak samodzielnie podejmować decyzje i odpowiadać za najbliższe otoczenie. Rezultaty mogą bowiem istotnie wpłynąć na jego przyszłość i zachowania w dorosłym życiu. Jak zatem prawidłowo stymulować rozwój dziecka w tym obszarze?

06 Paź 2019 S.Z.
Powrót do szkoły – jak możemy nauczyć nasze dzieci koncentracji?

Powrót do szkoły – jak możemy nauczyć nasze dzieci koncentracji?

Nadszedł wrzesień, a z nim nieubłagalnie pierwszy dzwonek. Powrót do szkoły po dwumiesięcznej przerwie to dla wielu dzieci duży szok. Zakończył się bowiem okres, kiedy mogły spędzać czas na beztroskiej zabawie i wypoczynku, zapominając jednocześnie o obowiązkach edukacyjnych. O ile na początku roku szkolnego dzieci mogą wykazywać mniejszy poziom skupienia, o tyle długotrwałe i utrzymujące się zaburzenia z koncentracją mogą oznaczać problemy zdrowotne. W jaki sposób możemy wówczas pomóc naszym dzieciom? Odpowiada Paulina Mikołajczyk, psycholog z Centrum Medycznego Damiana.

17 Wrz 2019 S.Z.
Wypalenie zawodowe – kiedy zaczyna się problem?

Wypalenie zawodowe – kiedy zaczyna się problem?

Wielu psychologów zgodnie twierdzi, że wypalenie zawodowe to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Wymagająca psychicznie praca i nadmiar obowiązków – to codzienność tysięcy Polaków. Początkowy zapał i chęć jak najlepszego wykonywania obowiązków często kończy się spadkiem motywacji i poczuciem skrajnego wyczerpania, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Diagnoza: wypalenie zawodowe. Kiedy możemy mówić o tym, że dotyka nas ten problem? Jakie są pierwsze objawy, które powinny skłonić nas do działania? O sposobach radzenia sobie z wypaleniem zawodowym rozmawiamy z psycholog Pauliną Mikołajczyk z Centrum Medycznego Damiana.

11 Wrz 2019 S.Z.
Sprawcza moc w życiu – zaufaj sobie! Psychologia biznesu.

Sprawcza moc w życiu – zaufaj sobie! Psychologia biznesu.

Zdarzyło ci się na pewno nie raz stracić wiarę w siebie i zwątpić, czy uda ci się osiągnąć zamierzony cel. To ludzkie i normalne. Bywa jednak, że wpadając w ciąg porażek, nabieramy przeświadczenia o własnej nieudolności. Jak przerwać szkodliwy trend i sprawić, że zacznie ci się udawać?

01 Wrz 2019 S.Z.
Naucz się odpuszczać i doceniać pomoc innych

Naucz się odpuszczać i doceniać pomoc innych -Małgorzata Ohme podpowiada, jak radzić sobie z obowiązkami domowymi

Gdy decydujemy się zamieszkać ze swoją drugą połówką, wkraczamy w nowy etap naszego życia. Niewątpliwie jest to bardzo ważna decyzja dla każdego z nas, z którą wiąże się wiele wspaniałych, wspólnie spędzonych chwil. Jednak nie da się uniknąć kwestii spornych. Do takich należy na przykład podział obowiązków. Kobiety często narzekają na brak pomocy przy wykonywaniu domowych zadań i jak się okazuje konflikt związany z odmową partnera w tejże kwestii zanotowano aż u 3/4 polskich par – wynika z badania „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie marki Indesit[1]. Jak dobrze rozdzielić obowiązki między sobą a partnerem, a przy tym wygospodarować czas na relaks? Odpowiada psycholog Małgorzata Ohme.

29 Sie 2019 S.Z.
Pracoholizm – czyli kiedy praca staje się naszym nałogiem?

Pracoholizm – czyli kiedy praca staje się naszym nałogiem?

Rozwój osobisty, awans zawodowy i związany z nim wzrost wynagrodzenia to czynniki, które motywują nas do pracy. Niekiedy jednak zdarza się, że praca zaczyna dominować nad innymi aspektami życia. Spędzamy w niej coraz więcej czasu, obowiązki zawodowe wykonujemy w domu oraz momenty w ciągu dnia, które należałoby przeznaczyć na odpoczynek i regenerację poświęcamy na pracę. Jakie czynniki świadczą o tym, że nasi bliscy lub my sami za bardzo oddajemy się pracy? Czym jest pracoholizm? Skąd się bierze i jak z nim walczyć? Na te pytania odpowiada mgr Gabriela Droździel, psycholog z Centrum Medycznego Damiana.

29 Sie 2019 S.Z.
Współczesne rodzicielstwo – doświadczanie świata przez dziecko

Współczesne rodzicielstwo – doświadczanie świata przez dziecko

Rodzina i sposób jej funkcjonowania zmienia się wraz ze zmianami naszej cywilizacji. Współczesne rodzicielstwo coraz rzadziej ma charakter intuicyjny, naśladowczy. Dzisiejsi rodzice mają świadomość wyjątkowego znaczenia dzieciństwa dla całego życia człowieka i swojej roli w kształtowaniu dziecka. Nie tylko opiekują się nim, dbając o właściwe karmienie i pielęgnowanie, ale starają się zapewnić mu od pierwszych chwil życia optymalne warunki rozwoju. Ale co to znaczy? Zwolennicy ekorodzicielstwa zwracają szczególną uwagę na wzrastanie dziecka blisko natury i w zgodzie z nią, wyznawcy minimalizmu w trosce o rozwój ograniczają liczbę zabawek i sprzętów w otoczeniu dziecka, dla innych ważne jest wychowanie „dziecka fit”. Dla wielu rodziców atrakcyjnym stał się model doświadczania świata, kładący nacisk na samodzielne, bezpośrednie poznawanie świata przez dziecko.

14 Sie 2019 S.Z.
5 sposobów na skuteczną walkę ze stresem

5 sposobów na skuteczną walkę ze stresem

Duża ilość obowiązków, goniące terminy czy nowe i niespodziewane sytuacje to tylko nieliczne przykłady zdarzeń wywołujących stres w naszym życiu. Jak sobie z nim skutecznie radzić? Znamy kilka sprawdzonych sposobów.

09 Sie 2019 S.Z.
Prokrastynacja – choroba naszych czasów czy uniwersalna wymówka?

Prokrastynacja – choroba naszych czasów czy uniwersalna wymówka?

"Zrobię to jutro, przecież świat od tego nie zawali!”, „Zacznę się uczyć, ale dopiero od pełnej godziny”, „Jutro wszystko będzie łatwiejsze”. Na pewno kiedyś słyszałeś te słowa – zwłaszcza w swojej głowie. Ostatecznie w popłochu nadrabiałeś zaległości walcząc ze zbliżającym się deadlinem, fundując sobie uderzeniową dawkę stresu. Z prokrastynacją, czyli szkodliwym nawykiem irracjonalnego odkładania wszystkiego da się jednak – i zdecydowanie powinno – walczyć. Podpowiadamy jak!

01 Sie 2019 S.Z.
Mężczyzna się nie domyśli – zaplanuj dla niego zadania!

Mężczyzna się nie domyśli – zaplanuj dla niego zadania!

Małgorzata Ohme radzi, jak dzielić się obowiązkami domowymi

24 Lip 2019 s
TOP 5 sposobów na lepszą odporność dziecka

TOP 5 sposobów na lepszą odporność dziecka

Nieodłącznym elementem harmonijnego rozwoju niemowlęcia jest prawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy. To on przez całe życie będzie chronił organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed drobnoustrojami wywołującymi choroby. Rodzicu, czy wiesz, co powinieneś robić, aby wspierać rozwój i pracę układu immunologicznego Twojego dziecka?

22 Lip 2019 S.Z.
Co robić, gdy Twoje dziecko nie chce pójść do pracy?

Co robić, gdy Twoje dziecko nie chce pójść do pracy?

Nadeszły wakacje – czas odpoczynku i beztroski dla wszystkich uczniów i studentów. To również idealny moment na podjęcie pracy tymczasowej i zarobienie na letni wyjazd z przyjaciółmi czy inne przyjemności. Wielu młodych ludzi woli jednak przeleżeć dwa miesiące na kanapie i przed komputerem zamiast zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie, a przede wszystkim przestać wyciągać pieniądze od rodziców. Jak zatem przekonać swoje dziecko do pójścia do pracy?

20 Lip 2019 S.Z.
Sharenting po polsku, czyli ile dzieci wpadło do sieci?

Sharenting po polsku, czyli ile dzieci wpadło do sieci?

Wyniki pierwszego w Polsce raportu o udostępnianiu wizerunku dzieci w internecie

04 Lip 2019 S.Z.
Twoje dziecko trudno nawiązuje kontakty? To nieśmiałość a może... autyzm?

Twoje dziecko trudno nawiązuje kontakty? To nieśmiałość a może... autyzm?

Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było zdrowe, szczęśliwe i bezpieczne. Dlatego z troską obserwujemy jego rozwój. Szczególną uwagę zwracamy na zachowanie swojej pociechy – czy dziecko jest otwarte, uśmiechnięte, kontaktowe. Co jednak w sytuacji, kiedy maluch mówi mało jak na swój wiek lub wcale, trudno nawiązuje relacje czy żyje w tzw. „swoim świecie”? Takie zachowania niektórzy rodzice tłumaczą nieśmiałością a mogą to być objawy autyzmu. Specyfikę tego problemu wyjaśnia psycholog Marta Kobylińska z Centrum Medycznego Damiana.

28 Cze 2019 S.Z.
Przewodnik podróżników życia

Przewodnik podróżników życia

W związku z ukazaniem się w sprzedaży książki zatytułowanej „Jak się zabić, by zmartwychwstać”, rozmawiamy o drodze ludzkiego życia w metaforze podroży z jej autorem, Konradem Wilkiem, trenerem rozwoju, kognitywistą, oduczycielem, ekspertem we wspieraniu człowieka w przechodzeniu przez okresy przełomowe między etapami życia.

17 Cze 2019 S.Z.
Zaburzenie odżywiania - rodzaje

Zaburzenie odżywiania - rodzaje.

Zaburzenie odżywiania to wciąż bardzo niebezpieczna choroba. Najczęściej dotyka młodych osób w okresie dojrzewania (zazwyczaj kobiet). Problem pojawia się w psychice wtedy, gdy jedzenie i masa ciała stają się najważniejsze, a całe życie zaczyna być im podporządkowane.

30 Maj 2019 W.P.
O ludzkiej potrzebie posiadania

O ludzkiej potrzebie posiadania 

Zdobywanie i posiadanie dóbr materialnych potrafi stać się dla wielu z nas złudzeniem sensu życia. Skąd się to w nas bierze, że tak bardzo potrzebujemy otaczać się dobrami? Jakie koszty się z tym wiążą? Co może uwalniać nas z sideł tego zaślepienia? Z tymi pytaniami zwracamy się do Konrada Wilka, trenera rozwoju, kognitywisty, naszego eksperta do spraw psychologii biznesu.

22 Maj 2019 S.Z.
Terapia DDA - Poradnik dla początkujących

Terapia DDA - Poradnik dla początkujących

Uzależnienie alkoholowe to poważna choroba, choroba, która dotyka nie tylko uzależnionego, ale również jego najbliższych, w szczególności dzieci. Dzieci, które są świadkami awantur i drastycznych scen, bardzo często nie potrafią odnaleźć się w dorosłym życiu.

21 Maj 2019 W.P.
Zaburzenia i wady mowy o podłożu neurologicznym – jak możemy pomóc naszym dzieciom?

Zaburzenia i wady mowy o podłożu neurologicznym – jak możemy pomóc naszym dzieciom?

Zaburzenia mowy u dzieci to pewne nieprawidłowości, które powodują kłopoty z poprawnym wysławianiem się i wymawianiem poszczególnych głosek. Przypadkami tego typu zajmują się zarówno lekarze, ale także logopedzi, psychologowie czy nawet lingwiści. Czy z takich problemów się wyrasta? Specjaliści przestrzegają – z wizytą kontrolną nie należy zwlekać. Wady wymowy są bowiem często przyczyną niepowodzeń szkolnych, mogą utrudniać kontakty z rówieśnikami czy doprowadzić do dysleksji, dysgrafii czy dysortografii.

19 Maj 2019 S.Z.
Ustal priorytety oraz ulubione zajęcia

Ustal priorytety oraz ulubione zajęcia

Małgorzata Ohme podpowiada, jak radzić sobie z obowiązkami domowymi

19 Maj 2019 S.Z.
Jak stać się stresozaradnym?

Jak stać się stresozaradnym?

Czy można „zaprzyjaźnić” się ze stresem?

Problemy finansowe, choroba bliskiego członka rodziny, wykonywanie zadań pod presją czasu – to tylko kilka sytuacji, które wiele osób bez wahania uzna za stresujące. Tym samym traktujemy stres jako negatywne doświadczenie, które bardzo często przejmuje nad nami kontrolę. Tymczasem jest on naturalną reakcją organizmu, którą przy odrobinie wysiłku możemy przekuć w sukces. W jaki sposób możemy wykształcić w sobie stresozaradność? Odpowiedzi udziela dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog, ekspert kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie”.

09 Maj 2019 S.Z.
Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Czy jesteś na to przygotowany?

Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Czy jesteś na to przygotowany?

Za niecałe 20 lat co czwarty Polak przekroczy 65 r.ż., a dalsze oczekiwane trwanie jego życia jeszcze się wydłuży. Związane z wiekiem choroby (także neurodegeneracyjne) oraz stopniowa utrata samodzielności nie pozostanie bez wpływu na pozostałą część naszego społeczeństwa (członków rodzin). Na pewnym etapie swojego życia niemal każdy z nas stanie przed koniecznością zaopiekowania się starzejącym bliskim.

07 Maj 2019 S.Z.
Work - Life Balance, czyli... no właśnie

Work - Life Balance, czyli... no właśnie

Równowaga nie polega na tym, że czegoś jest po równo. Równowaga to adekwatność, która wyraża się poprzez twoją autentyczność w każdym aspekcie życia.”

01 Maj 2019 S.Z.
Forma na wiosnę dla ciała i umysłu

Forma na wiosnę dla ciała i umysłu

Wiosna jest czasem porządków i zmian zarówno w naszych domach, jak i umysłach. To czas, kiedy słońce daje nam nową energię do działania i wypełnia głowę pomysłami. Tylko jak w pełni wykorzystać ten potencjał, jeżeli stresuje nas już sama myśl o pójściu do pracy w poniedziałek? Dowiedz się, jak zadbać o siebie i zacząć nowy rozdział Twojego życia!

29 Kwi 2019 S.Z.
STRES – cyjanek twojej psychiki

STRES – cyjanek twojej psychiki

Presja czasu, nadmiar obowiązków, plany, cele, wyniki, kontrola, niezliczone bodźce blokują i zaburzają potencjał równowagi między poszczególnymi aspektami naszego życia, działają destrukcyjnie na nas i na nasze otoczenie. Przewlekły stres to jedna z najpoważniejszych chorób społecznych XXI w. O tym jak wpływa nasze życie i czy można nim zarządzać rozmawiamy z Konradem Wilkiem, trenerem rozwoju, psychologiem przywództwa, kognitywistą, ekspertem w dziedzinach zarządzania stresem i odporności psychicznej w biznesie.

25 Kwi 2019 S.Z.
Czy SM może mieć pozytywny wpływ na relacje?

Czy SM może mieć pozytywny wpływ na relacje? Jest to możliwe – o ile będziemy żyć świadomie, otwarcie rozmawiać, szanować siebie i innych.

Szkoła Motywacji Fundacji SM-walcz o siebie, w ramach współpracy z kampanią Nie sam na SM, której celem jest podkreślenie znaczenia relacji społecznych osób ze stwardnieniem rozsianym (SM) z najbliższą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi – stworzyła cykl materiałów video z poradami ekspertów.

25 Mar 2019 S.Z.
2% współczucia

2% współczucia

Tylko 2% rodziców dzieci z autyzmem deklaruje, że spotkało się ze współczuciem ze strony innych. Nie pozostają jednak niewidzialni. Niezmiennie mogą liczyć na krytyczne spojrzenia (60%) negatywne komentarze (46%) oraz agresję (12%). Tak pokazuje raport Fundacji JiM „Dostępność przestrzeni publicznej dla osób ze spektrum autyzmu”. Autyzmu nie widać, dlatego Polacy częściej oceniają, zamiast spróbować zrozumieć, że niepełnosprawność ma różne oblicza.

11 Mar 2019 S.Z.
Obowiązki domowe dzieci – czy pomagają i czy powinny pomagać?

Obowiązki domowe dzieci – czy pomagają i czy powinny pomagać?

Wyniki najnowszego raportu 55% ankietowanych rodziców deklaruje, że ich dzieci pomagają w obowiązkach domowych „czasami”, a niewiele ponad 10% „zawsze” – wynika z raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie marki Indesit . Co z pozostałymi i dlaczego powinniśmy bardziej angażować nasze pociechy do codziennych zadań? Odpowiada psycholog Maria Rotkiel.

25 Lut 2019 S.Z.
Atrakcyjna kobieta, atrakcyjny mężczyzna – oto cechy, które przyciągają lub zniechęcają płeć przeciwną

Atrakcyjna kobieta, atrakcyjny mężczyzna – oto cechy, które przyciągają lub zniechęcają płeć przeciwną

Atrakcyjny wygląd to... tylko połowa sukcesu jeśli mówimy o przyciąganiu płci przeciwnej. Gdyby było inaczej piękne kobiety i przystojni mężczyźni nigdy nie narzekaliby na pecha w miłości, a nieco mniej atrakcyjne panie i panowie nie zaskakiwaliby otoczenia wyjątkowym powodzeniem u płci przeciwnej. Jakie cechy przyciągają kobiety i mężczyzn, a które wręcz przeciwnie?

18 Lut 2019 S.Z.
Senior podejmuje decyzję w oparciu o zaufanie

Senior podejmuje decyzję w oparciu o zaufanie

Osoby, które dopuszczają się nadużyć względem seniorów najpierw wzbudzają zaufanie. Poświęcają im uwagę i czas. Odwiedzają i słuchają. Często wykorzystują to, że seniorzy potrzebują kogoś bliskiego, doskwiera im samotność. Z jednej strony dobrze ufać komuś w życiu, móc liczyć na pomoc i opiekę chociażby sąsiadki. Z drugiej strony warto stawiać granicę np. gdy sąsiadka chce pożyczyć pieniądze lub podpisać umowę renty dożywotniej, a my czujemy że jakieś rozwiązanie nie chroni naszych interesów. Tymczasem w odmowie najtrudniejsza jest utrata. Jeśli się nie zgodzę – nie będzie już przychodził (utrata osoby). Jeśli powiem „nie” – pomyśli, że jestem sknerą (strata w obrębie samooceny). Z Hanną Sokolnicką, psycholożką, rozmawiamy nie tylko o starości i szukaniu nowej roli w życiu, ale również stawianiu zdrowych granic.

22 Sty 2019 S.Z.
Kobieta zrobi to lepiej? Mężczyzna raczej tego nie sprawdzi ...

Kobieta zrobi to lepiej? Mężczyzna raczej tego nie sprawdzi – wyniki raportu dot. obowiązków domowych

Mój partner wykona obowiązki lepiej lub szybciej – to najczęstsza wymówka Polaków od wykonywania zadań w domu, według raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie marki Indesit . Czy faktycznie w to wierzymy? W badaniu zapytano również, czy weryfikujemy efekty pracy swoich partnerów. Wyniki pokazują, że wraz z upływem lat, ankietowani kontrolują się znacznie rzadziej. Szczegółowe wyniki badania komentuje psycholog Maria Rotkiel.

19 Sty 2019 S.Z.
Pomysły na udane i aktywne ferie

Pomysły na udane i aktywne ferie

Zimą można cieszyć się aktywnościami niedostępnymi w czasie innych pór roku, a ferie to doskonały moment, by zachęcić dzieci do skorzystania z nich. Ruch to bowiem dla dzieci doskonały sposób na relaks i nabranie sił, aby sprostać wyzwaniom czekającym na nie w drugiej części roku szkolnego. Do wyjścia z domu i aktywnej zabawy zachęca także psycholog.

12 Sty 2019 S.Z.
Oswoić strach, żeby osiągnąć sukces

Oswoić strach, żeby osiągnąć sukces

Fundamentami wielu sukcesów są... porażki. Brzmi jak paradoks? Cóż... na drodze do mistrzostwa nikt nie uniknie potknięć – nawet największe talenty. Tymczasem strach przed błędem czy porażką jest często tak silny, że powstrzymuje nas od podejmowania wyzwań, a tym samym – spełniania marzeń. Można jednak tego uniknąć i nie tylko „oswoić strach”, ale także wykorzystać błędy jako skuteczny środek do celu!

11 Sty 2019 S.Z.
Jakich wymówek używamy, aby uniknąć wykonywania obowiązków domowych?

„Nie chce mi się”, „ty to zrobisz lepiej” – jakich wymówek używamy, aby uniknąć wykonywania obowiązków domowych?

#DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem, to idea zachęcająca do wspólnego wykonywania obowiązków domowych przez obydwoje partnerów w związku. Jednak jak wynika z raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie marki Indesit , nie przyświeca ona wszystkim polskim rodzinom. Aż ¼ badanych nie udało się ustalić skutecznego podziału, mimo przeprowadzonej na ten temat rozmowy. Co więcej, najczęściej wymigujemy się od zadań sugestiami, że drugi z partnerów zrobi to lepiej (37%) lub po prostu nie chce się nam ich wykonywać (29%). Szczegółowe wyniki badania komentuje psycholog Maria Rotkiel.

30 Gru 2018 S.Z.
Rekordowa liczba przedszkolaków z całej Polski uczy się jak dbać o naturę

Rekordowa liczba przedszkolaków z całej Polski uczy się jak dbać o naturę

Coraz gorsza jakość powietrza, wycinanie terenów zielonych, zmniejszające się zasoby wody pitnej i kolejne gatunki zwierząt znikające z powierzchni Ziemi – to efekt działań człowieka na naszej planecie. Problemy te przestały być odległe, a ich skutki dotyczą każdego z nas. Zmierzyć się będą z nimi musiały także kolejne pokolenia.

17 Gru 2018 S.Z.
5 kroków do powiedzenia „przepraszam”

5 kroków do powiedzenia „przepraszam”

Podobno, jak mówią słowa piosenki: „Miłość ci wszystko wybaczy”. Niestety, jak się okazuje, w życiu codziennym często mamy problem z wybaczeniem, a już na pewno z wypowiedzeniem słowa „przepraszam”. Zdarza się też, że przepraszamy w niewłaściwy sposób, sprawiając, że nasza skrucha jest źle odebrana. Jak zatem przepraszać, żeby przeprosić prawdziwie?

13 Gru 2018 S.Z.
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Tematyka śmierci nieustannie przewija się przez nasze życie. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o przemijaniu i czy w ogóle jest to potrzebne. Zbliżające się Święto Zmarłych i wizyty na grobach bliskich powodują, że maluchy zaczynają zadawać pytania, które wprawiają dorosłych w zakłopotanie. Jak dobierać słowa, aby dziecko bez większej trudności zrozumiało nasz przekaz? Kiedy podjąć taką rozmowę?

12 Lis 2018 S.Z.
Chorzy potrzebują mieć nadzieję

Chorzy potrzebują mieć nadzieję

Dla osoby zdrowej perspektywa przeżycia jeszcze 2 miesięcy czy 2 lat to nie jest dużo. Tymczasem z perspektywy osób chorych na nowotwory ten czas jest nie do przecenienia. Mają nadzieję, że dzięki rozwojowi medycyny ich życie zostanie przedłużone i doczekają momentu, w którym będzie możliwe nawet całkowite wyleczenie nowotworu. Ta nadzieja daje im siłę do walki – mówi dr Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii i opowiada, jak innowacyjne terapie wpływają na proces leczenia i stan psychiczny pacjentów.

07 Paź 2018 S.Z.
Nie daj się jesienno-zimowej szarudze! Co robić, aby uchronić się przed sezonową obniżką nastroju?

Nie daj się jesienno-zimowej szarudze! Co robić, aby uchronić się przed sezonową obniżką nastroju?

Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog motywacji, ekspert kampanii „Moc w zasięgu ręki”

Jesień i zima to czas, który dostarcza nam w dużej mierze pięknych widoków. Jednakże częściej jest to okres, tak nieprzyjemny dla wielu z nas, pełen jesiennej słoty i zimowej szarugi. Niska temperatura, deszcz, śnieg, zimny wiatr i brak słońca, czyli typowe i naturalne dla naszej szerokości geograficznej zjawiska o tych porach roku sprawiają, że poranne wstawanie, a następnie wykonywanie codziennych obowiązków wymaga od nas zdecydowanie więcej siły woli, niż ma to miejsce wiosną czy latem.

05 Paź 2018 S.Z.
Czym jest psychoterapia Gestalt?

Czym jest psychoterapia Gestalt?

Istnieją różne nurty psychoterapii. Choć różnią się pomiędzy sobą, zawsze mają podobny cel: uwolnienie potencjału człowieka, odkrycie jego prawdziwych potrzeb i wskazanie kierunku rozwoju. Jedną ze szkół terapii jest Gestalt. Szkoła ta została stworzona przez Fritza Perlsa w latach ’40 XX wieku. Samo słowo „Gestalt” oznacza tyle co „figura” lub „forma”. Terapia Gestalt należy do nurtu psychologii humanistycznej. Zakłada podejście holistyczne i koncentrację na tu i teraz. Jest zatem alternatywą dla klasycznej psychoterapii, bazującej na przekonaniu o tym, że jesteśmy kształtowani przez przeszłe doświadczenia. Jest też alternatywą dla behawioryzmu, według którego zachowanie człowieka to nic innego jak reakcje na bodźce.

12 Wrz 2018 W.P.
Obowiązki domowe – czy doceniamy wkład naszego partnera w ich wykonywanie? Wyniki najnowszego raportu

Obowiązki domowe – czy doceniamy wkład naszego partnera w ich wykonywanie? Wyniki najnowszego raportu

#DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem, to idea, która zachęca pary i rodziny do wspólnego wykonywania obowiązków domowych. Wdrożenie tego założenia ma wpłynąć na oszczędność czasu, ale także poszerzyć świadomość pielęgnowania rodzinnych relacji. Jak wygląda podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych? Mamy m.in. tendencję do przypisywania większej ilości wykonanych zadań sobie, a nie partnerowi. Więcej szczegółów zdradza raport „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych” zrealizowany na zlecenie marki Indesit , a jego wyniki komentuje Maria Rotkiel – psycholog, terapeutka rodzinna, trenerka rozwoju zawodowego i osobistego, autorka poradników psychologicznych.

07 Wrz 2018 s.z.
Powrót z urlopu, czyli jak przeżyć i nie zwariować w pracy

Powrót z urlopu, czyli jak przeżyć i nie zwariować w pracy

Odpoczynek, spokój i brak obowiązków podczas urlopu, potrafią rozleniwić każdego. Powroty do pracy są więc niezwykle trudne, szczególnie gdy czeka na nas niekończąca się lista nowych zadań oraz setki nieprzeczytanych maili. Aby powrót z wakacji nie przerodził się w koszmar, powinniśmy zadbać o kilka istotnych kwestii.

09 Sie 2018 S.Z.
Ładuj swoje baterie każdego dnia...

Ładuj swoje baterie każdego dnia - sprawdzone sposoby na regenerację

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, jak to się dzieje, że każdego dnia masz energię, aby wstać z łóżka i stawiać czoła codziennym obowiązkom? Najczęściej uważamy to za oczywiste, traktując samych siebie jak mechanizm perpetuum mobile, nie poświęcając tematowi zbyt wiele uwagi. Refleksja przychodzi zazwyczaj dopiero wtedy, gdy pewnego dnia nagle energia znika, a my zupełnie nie mamy zasobów na to, aby wstać, działać i osiągać swoje cele.

29 Lip 2018 S.Z.
Być tu i teraz, czyli sztuka medytacji

Być tu i teraz, czyli sztuka medytacji

Medytacje aktywne

Na co dzień żyjemy w stałym pędzie obowiązków. Otoczeni jesteśmy natłokiem bodźców, które bombardują nas w każdym momencie. Często trudno jest nam skupić się na sobie samych, na tym co tu i teraz, bo głowa podpowiada myśli o tym co było i co będzie. Tymczasem można nauczyć się uważności umysłu. Poprzez medytację, będącą podłożem mindfulness, możemy trenować umysł i ciało, polepszając jakość życia.

26 Lip 2018 Nisarga Eryk Dobosz
Mamo, kup mi zabawkę! Jak postępować z agresją u dziecka?

MAMO, KUP MI ZABAWKĘ! JAK POSTĘPOWAĆ Z AGRESJĄ U DZIECKA?

Tupanie nogami, histeryczny płacz i krzyk w odpowiedzi na odmowę kupna słodyczy czy kolejnej zabawki – brzmi znajomo? Agresywne zachowanie u dziecka może być pojedynczym epizodem. Problem pojawia się wtedy, kiedy taka postawa dominuje, a autorytet rodziców maleje do minimum. Jak temu zapobiec? Przedstawiamy porady eksperta.

24 Lip 2018 S.Z.
Jak pokonać kompleksy w pięciu krokach?

Jak pokonać kompleksy w pięciu krokach?

Kompleksy to cechy, których w sobie nie lubimy i nie akceptujemy. Pojawiają się wówczas, gdy zbyt duże znaczenie przypisujemy poszczególnym elementom naszego wyglądu czy charakteru lub kiedy stawiamy sobie wysokie wymagania, których (według nas samych) nie spełniamy. Na ich podstawie kreujemy zaburzone i zaniżone poczucie własnej wartości, co w efekcie często przyczynia się do spadku jakości życia, a nawet ograniczenia spotkań towarzyskich czy całkowitego wycofania się z kontaktów społecznych. Gdzie znajduje się źródło problemu i w jaki sposób możemy skutecznie z nim walczyć? Odpowiada Sylwia Michalczewska, psycholog w Centrum Medycznym Damiana.

03 Lip 2018 S.Z.
5 sposobów, aby odkryć w sobie...

5 sposobów, aby odkryć w sobie na nowo dziecko i odzyskać radość z życia

Zabiegani, zestresowani, przygnieceni codziennymi kłopotami, zazdrośni o cudze sukcesy i śmiertelnie poważni – tacy często bywamy w dorosłym życiu. Już dawno zapomnieliśmy jak to jest być dzieckiem – cieszyć się małymi rzeczami, podążać za marzeniami, stale coś odkrywać i widzieć świat w weselszych barwach. Co zrobić, aby na nowo odkryć w sobie dziecko? Jak wiele może to zmienić w naszej codzienności?

27 Maj 2018 S.Z.
"Matka Polka" - obalamy krzywdzące mity!

„Matka Polka” – obalamy krzywdzące mity!

Każdy zna mit matki Polki: zaradna, wielozadaniowa kobieta, której niczego się nie boi, a wychowywanie dzieci to jej misja i nigdy przeciw niej się nie buntuje. Choć w niektórych społecznościach wciąż się od kobiet wymaga podobnej postawy, to realia pokazują, że takie matki istnieją tylko w wyobrażeniach (i być może marzeniach tych, których wyręczają z obowiązków). Nadszedł czas, by rozprawić się z mitami matki Polki! (Każda Matka Polka zostanie kiedyś Babcią Polką - mówię to ja - Babcia Polka)

26 Maj 2018 S.Z.
Ocenianie - zabija potencjał?

Ocenianie – zabija potencjał?

Ocenianie. To ono zabija potencjał i gasi najjaśniejsze iskry. Pewnie i tobie nieraz zdarzyło się zrobić coś, czego sama nie pochwalasz, na przykład zjeść wieczorem, po dniu pełnym emocji, cały kubeł lodów. Ale czy to naprawdę oznacza, że jesteś grubaską i łasuchem? W codziennym życiu takich epitetów pada wiele, czasem zupełnie wyrwanych z kontekstu, część z nich powoduje, że czujemy się źle, ale – jako dorośli – potrafimy obrócić je w żart, czy zwyczajnie zracjonalizować. „Przecież zjedzenie większej ilości słodyczy raz do roku jeszcze nie oznacza, że jestem łasuchem!”. Gorzej, gdy słyszy je dziecko, które jak gąbka chłonie wszystko

21 Maj 2018 S.Z.
Stres po urlopie - jak sobie z nim radzić?

STRES PO URLOPIE – JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Jest majówka, a wraz z nią nadzieja na dłuższy wypoczynek. Wiele osób nie może się doczekać, by na kilka dni oderwać się od służbowych obowiązków i odpocząć od biura, laptopa i telefonu służbowego. Błogi relaks z dala od pracy pomaga zniwelować codzienny stres, pozytywnie wpływa na samopoczucie i daje energię do podejmowania nowych wyzwań. Co zrobić, by dobry nastrój towarzyszył nam także po powrocie z urlopu? Znajomość kilku zasad pomoże nam dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem.

01 Maj 2018 S.Z.
Te 4 godziny mogą znacząco wpłynąć na rozwój Twojego dziecka

Te 4 godziny mogą znacząco wpłynąć na rozwój Twojego dziecka

Znajdujesz się w sytuacji, która pozwala ci pozostać z dzieckiem w domu? Spędzanie z nim czasu to dla Ciebie ogromna radość i nie czujesz potrzeby, by odpocząć, zostawić malucha dziadkom, czy pod inną opieką? Upierasz się przy tym, że wizerunek „Matki Polki” jest fajny i w zasadzie to marzyłaś o tej roli przez całe dotychczasowe życie? A czy zastanowiłaś się choć raz, czy to aby na pewno dobre dla Twojego dziecka?

01 Maj 2018 S.Z.
Pozytywna Dyscyplina - mądra alternatywa dla bezstresowego wychowania

Pozytywna Dyscyplina - mądra alternatywa dla bezstresowego wychowania

Bezstresowe wychowanie czy rygorystyczny system nagród i kar? Wielu rodziców bezradnie rozkłada ręce i zastanawia się, która metoda pomoże im odnieść wychowawczy sukces. Próbują usprawnić komunikację z dzieckiem, ale nie zawsze są w stanie uzyskać długotrwałe efekty. Rozwiązaniem tego dylematu jest Pozytywna Dyscyplina, czyli złoty środek między srogimi zakazami, a kompletnym brakiem granic.

28 Kwi 2018 S.Z.
Chcesz skutecznie zarządzać swoim czasem? Zainspiruj się ludźmi sukcesu!

Chcesz skutecznie zarządzać swoim czasem? Zainspiruj się ludźmi sukcesu!

Aby osiągnąć sukces, najlepiej uczyć się od najlepszych. W organizacji czasu pracy największą inspiracją są osoby, których nazwiska pojawiają się obok wielomiliardowych dochodów, rewolucyjnych wynalazków czy działań wpływających na losy świata. Skoro ci ludzie osiągnęli niesamowity sukces, musieli wiedzieć, jak zarządzać sobą i swoim czasem. Warto poznać ich strategie i wprowadzić je do swojego życia.

20 Kwi 2018 S.Z.
W prezencie od ciszy

W prezencie od ciszy

Po każdym dniu pełnym doznań, ruchu, światła i dźwięków przychodzi noc – spokój i chwilowe wyciszenie. Są dni wypełnione porywczym wiatrem, burzą czy sztormem po wystąpieniu których pojawia się tak zwana „cisza na morzu”. Zmienność, o której mowa, to naturalny stan w przyrodzie. Cisza jest niezbędnym elementem gwarantującym harmonię istnienia. Przez ludzi coraz częściej traktowana jako dobro samo w sobie. Wiedzą to szczególnie ci, którzy żyją w centrach wielkich miast, otoczeni mnóstwem dźwięków ulicy, szumu ludzi czy innych odgłosów. Ale czy to oznacza, że ucieczka od hałasu jest konieczna?

16 Kwi 2018 Marta Żysko-Pałuba
Żyrafy wyłażą z szafy. O empatycznej komunikacji

Żyrafy wyłażą z szafy. O empatycznej komunikacji

Kim będziesz jak dorośniesz? – to pytanie usłyszało w dzieciństwie wielu z nas i doskonale pamiętamy ekscytacje dorosłych, kiedy w odpowiedzi padały nazwy dobrze sytuowanych zawodów: lekarza, prawnika czy inżyniera. Wszyscy chcemy dla naszych dzieci tego co najlepsze – dbamy o nie najlepiej jak umiemy, po to by miały wspaniałe dorosłe życie. Ale sukces, oprócz „dobrego” zawodu i wysokich zarobków, to bycie autonomicznym człowiekiem, który wierzy we własne możliwości, szanuje siebie i innych. Ogromny wpływ na kształtowanie wiary we własne możliwości u młodego człowieka ma... język! O tym, dlaczego fajnie jest być wrażliwym dorosłym rozmawiamy z Agnieszką Dudką, psycholożką i dyrektorką kameralnego żłobka BeBaby, w którym dzieci wychowywane są na... żyrafy

10 Kwi 2018 S.Z.
5 sposobów na radzenie sobie ze stresem

5 sposobów na radzenie sobie ze stresem

Zbyt wiele obowiązków każdego dnia, szybkie tempo życia oraz brak czasu na własne pasje czy zwykły relaks - to czynniki, które mogą wywoływać stres. Odczucie to znane jest większości z nas, a kojarzymy je przede wszystkim z negatywnymi emocjami i zmęczeniem. Mimo braku jednoznacznego wytłumaczenia i rozwiązania problemu, nie powinniśmy bagatelizować objawów stresu, ponieważ długotrwała drażliwość, nerwowość czy przemęczenie może prowadzić do zmniejszenia skuteczności naszych działań, a w najgorszym wypadku do rozwoju chorób nowotworowych lub chorób układu krążenia. Chcąc tego uniknąć, zacznij panować nad stresem i pomyśl o wprowadzeniu kilku małych zmian w swoim życiu. Eksperci Ahmad Tea London przygotowali listę 5 domowych sposobów na radzenie sobie ze stresem.

22 Lut 2018 S.Z.
5 zachowań, dzięki którym jestesmy uznawani za atrakcyjnych

5 zachowań, dzięki którym jesteśmy uznawani za atrakcyjnych

Jak ona to robi?” – myślimy o koleżance mającej duże powodzenie u płci przeciwnej i zawsze otoczonej sporym gronem przyjaciół i znajomych, chociaż niekoniecznie jest pięknością, która prowadzi niesamowite życie. Bycie postrzeganym jako atrakcyjnym to nie tylko zasługa tego, jak wyglądamy, a przyciąganie do siebie ludzi nie jest wyłącznie domeną tych, którzy prowadzą życie pełne przygód np. zdobywają Himalaje czy zwiedzają odległe zakątki świata. Co sprawia, że jesteśmy atrakcyjni dla innych?

17 Lut 2018 S.Z.
Jak aktywnie spędzić święta i Nowy Rok?

Jak aktywnie spędzić święta i Nowy Rok?

Święta nieodmiennie kojarzą się z choinką, prezentami i oczywiście pysznymi potrawami, na które czekamy przez cały rok. Dlatego, kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazdka zwykle z niecierpliwością zasiadamy do stołu, by kosztować kolejnych przysmaków. Niestety – rzadko od niego wstajemy przez następnych kilka dni. A gdyby zamiast kolejnych godzin przy makowcu i pierogach spędzić czas aktywnie? Coraz więcej osób wybiera właśnie takie rozwiązanie. Spacer, łyżwy na miejskim lodowisku czy bitwa na śnieżki to także doskonały, a przede wszystkim zdrowszy sposób na relaks i wzmacnianie rodzinnych relacji. Możemy również podarować sobie nawzajem prezenty, które zachęcą do kontynuowania rozpoczętej aktywności przez cały rok. Okres świąteczny to bowiem dobry moment na to, by zacząć wdrażać w życie noworoczne postawienia związane z większą aktywnością fizyczną i ruchem.

20 Gru 2017 S.Z.
Sposoby na jesienną chandrę - jak być SMART jesienią?

Sposoby na jesienną chandrę – jak być SMART jesienią?

Wraz z nastaniem chłodnych, jesiennych dni odczuwasz spadek nastroju, pogarsza się Twoje samopoczucie, wzrasta niechęć do podejmowania działań i pojawia apatia? Nie pozwól na to, żeby dopadła Cię chandra! Jak zadbać o samopoczucie i dobrą kondycję, gdy na dworze jest zimno i ciemno? Jak mimo niesprzyjających warunków zachować pogodę ducha? – radzi Zuzanna Antecka, psycholog, specjalistka ds. żywienia i ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.

30 Lis 2017 S.Z.
Jak wspierać naturalny rozwój dziecka, bez nadmiernego obciążania go obowiązkami?

Jak wspierać naturalny rozwój dziecka, bez nadmiernego obciążania go obowiązkami?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko rozwijało się jak najlepiej i umiało jak najwięcej – by dobrze się uczyło, zapamiętywało szkolny materiał oraz nabywało inne, pozaszkolne umiejętności. Dlatego oprócz planu lekcji, grafik niejednego ucznia wypełniony jest licznymi zajęciami dodatkowymi. Jednak musimy pamiętać, że dziecko potrzebuje też odpoczynku, by nabrać sił do kolejnych aktywności. Ekspert radzi, jak najlepiej wspierać naturalny rozwój dziecka, zachowując równowagę i zdrowy balans między nauką, zabawą i relaksem.

27 Lis 2017 S.Z.
Inny, a jednak taki sam!

Inny, a jednak taki sam!
O tym jak pomóc dziecku zaakceptować swoją odmienność

Odmienność to wciąż dla wielu temat tabu. Często z nieufnością patrzymy na osoby, odznaczające się wyglądem czy zachowaniem. Problem ten dotyka również dzieci – zarówno te wyróżniające się, nieakceptowane przez rówieśników, jak i te, które inności po prostu się boją. Co zrobić, by wytłumaczyć dziecku, że inny nie oznacza gorszy?

31 Paź 2017 S.Z.
Poznaj kolory seksu

ZDRADŹ MI SWÓJ ULUBIONY KOLOR... A POWIEM CI JAKIM KOCHANKIEM JESTEŚ.
POZNAJ KOLORY SEKSU!

Nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Za pomocą barw możemy się wyciszyć albo pobudzić, a nasze ulubione kolory zdradzają nasze cechy charakteru i upodobania. Ale co ulubiony kolor może powiedzieć o naszym seksualnych preferencjach? Czy za pomocą kolorów można polepszyć jakość swojego życia seksualnego? Dr Marek Borowiński zdradza, które kolory mogą świadczyć o namiętności kochanka, a które zwiastują sypialnianą nudę.

21 Paź 2017 S.Z.
Zacznijmy dzień z dobrą energią

Zacznijmy dzień z dobrą energią

Spóźnisz się do szkoły” – w ten sposób aż 47% mam budzi swoje dzieci do szkoły lub przedszkola.* Tymczasem jak twierdzi psycholog, lepiej zadbać o to, by poranek był przyjemnym wspomnieniem i nie zawierał negatywnych komunikatów. W opinii eksperta pozytywne emocje przynoszą zdecydowanie lepsze rezultaty oraz pozwalają najmłodszym łatwiej zmierzyć się z czekającymi je zadaniami.

23 Wrz 2017 S.Z.
Wielkie tempo, mały zysk

WIELKIE TEMPO, MAŁY ZYSK

Każdy z nas codziennie bierze udział w wyścigu po sukces. Naszą rutyną jest pogoń za obowiązkami oraz nieprzerwana wspinaczka po szczeblach kariery. Pośpiech zostaje z nami nawet w chwilach pozornego relaksu. Po godzinach spędzonych w biurze lub w delegacji wracamy do domu, by usiąść przed ekranem i na bieżąco odbierać maile, śledzić najświeższe informacje albo myśleć nad strategiami na nadchodzący tydzień, miesiąc, rok. Nawet na urlopie odbieramy telefony, nie pozwalając sobie na choćby najmniejszą przerwę w pracy. Jak długo można żyć w taki sposób?

29 Sie 2017 S.Z.
Dlaczego nie warto młodnieć?

DLACZEGO NIE WARTO MŁODNIEĆ?

Okresy rozwojowe rządzą się swoimi prawami, które dodatkowo upiększają cud życia i pozwalają je doceniać. Na ogół jednak nie zwracamy na to uwagi. Każdy węzeł rozwojowy przejawia się w tym, co uważamy za rzeczywistość jako problem, dlatego bardzo często swoją sytuację postrzegamy przez pryzmat tego, co mamy aktualnie do przepracowania. Nawet jeśli któryś w węzłów okazuje się nierozwiązywalny po upływie pewnego czasu nie myślimy nawet o tym, by nad nim pracować, ale chętnie patrzymy w jego kierunku, wiedząc, że pewne rzeczy w nas samych pozostają niezmienne.

21 Sie 2017 S.Z.
Jak nauczyć dzieci podejmowania decyzji zgodnie z ich naturą?

Ekspert radzi, jak nauczyć dzieci podejmować decyzje zgodne z ich naturą

Dokonywanie wyborów to bardzo ważna umiejętność, niezbędna w dorosłym życiu. Nie pojawia się nagle, tuż po osiemnastych urodzinach. Ważne jest kształtowanie jej od najmłodszych lat. Większa ilość wolnego czasu w wakacje, to doskonały moment na naukę tej istotnej umiejętności. Dzięki niej dziecko zyskuje świadomość faktu, że każda decyzja i wybór niosą za sobą określone konsekwencje oraz ma szansę wyrosnąć na niezależnego, samodzielnie myślącego dorosłego. Warto skorzystać z podpowiedzi eksperta i pomóc najmłodszym w trudnej sztuce wyboru.

17 Sie 2017 S.Z.
Znaj swoje możliwości - znaj swoje emocje

ZNAJ SWOJE MOŻLIWOŚCI – ZNAJ SWOJE EMOCJE

Inteligencja emocjonalna ma olbrzymi wpływ na nasze życie osobiste i zawodowe, gdyż codziennie znajdujemy się w różnych sytuacjach społecznych. Bardzo ułatwia funkcjonowanie, ale czasem ciężko powiedzieć, które zachowania czy nawyki świadczą o jej wysokim poziomie. Wiadomo jednak, że człowiek inteligentny emocjonalnie potrafi harmonijnie godzić to, co podpowiada mu rozum z nakazami serca. Dzięki temu jest pewny siebie, energiczny, potrafi radzić sobie ze stresem, umie dogadywać się z innymi, ma optymistyczne nastawienie do życia, nie boi się zmian, nie brakuje mu pomysłów i zawsze postępuje w zgodzie z samym sobą. Potencjalnie jest człowiekiem sukcesu.

03 Sie 2017 S.Z.
Porozmawiaj z najinteligentniejszą osobą jaką znasz... ze sobą

POROZMAWIAJ Z NAJINTELIGENTNIEJSZĄ OSOBĄ JAKĄ ZNASZ... ZE SOBĄ

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nieustannie prowadzimy ze sobą wewnętrzny dialog. Kiedy jeden z głosów reprezentuje rzeczywistość, drugi próbuje w jakiś sposób się do niej odnieść. Kiedy nie obserwujemy swojego wnętrza, taki dialog z poziomu głębi kontroluje nasze poczynania i stanowi o jakości życia. Łatwo zrozumieć, że jeśli treści w nim poruszane będą związane z akceptacją i pozytywnymi oraz motywującymi wartościami, nasze działanie stanie się skuteczniejsze a zachowanie będzie się cechować pewnością siebie. Jeśli jednak wewnętrzna rozmowa będzie pełna krytyki, zaczniemy tracić siły i opisując swoje samopoczucie użyjemy zwrotu „mam problemy ze sobą”.

20 Lip 2017 S.Z.
Aż 70% Polek stwierdziło, że męskie dłonie są sexy

Aż 70% Polek stwierdziło, że męskie dłonie są sexy

Przedstawiamy wyniki badań „Postrzeganie męskich dłoni wśród Polaków”
Nawet najlepiej ubrany mężczyzna przestaje być atrakcyjny, kiedy ma niezadbane dłonie. Taką opinię wyraziło niemal 74% kobiet, które wzięły udział w badaniu sprawdzającym czynniki wpływające na atrakcyjność mężczyzn w oczach żeńskiej części społeczeństwa. Co jeszcze mówi nam o męskich dłoniach najnowszy raport?

14 Lip 2017 S.Z.
5 kroków, by zmienić swoje życie na lepsze

5 kroków, by zmienić swoje życie na lepsze

Chcesz pozbyć się złych nawyków i odmienić swój styl życia na bardziej aktywny? A może myślisz o odnalezieniu zagubionych godzin lub zwiększeniu swojej wydajności? Zastanawiasz się, jak odblokować się na nowe lepsze życie? Pamiętaj, że możesz to zrobić w każdej chwili, bez względu na wiek, zawód czy stan cywilny. Jak? Podpowiada ekspert Kreacji Ciała, Izabela Sowińska-Bajon, Coach.

09 Lip 2017 S.Z.
Szczęście - magiczna dziewiątka i parszywa dwunastka

NAJSZCZĘŚLIWSI LUDZIE I MAGICZNA DZIEWIĄTKA

To nasze emocje definiują znaczenie danej sytuacji. To one nadają sens kolejnym chwilom. Emocje dzielone z kimś potęgują się, przeżywane samotnie stają się nieprzetłumaczalne dla każdego, kto nie zna tego, co je wywołało. Jedną z nich, najbardziej zrozumiałą dla wszystkich jest szczęście.

02 Lip 2017 S.Z.
Nie ma co gonić za byciem idealną...

Nie ma co gonić za byciem idealną! Tak twierdzi 50% Polek. Czy mają rację?

Wszyscy pełnimy na co dzień wiele ról, a z każdą z nich wiążą się konkretne oczekiwania. Czy jest sens starać się sprostać im wszystkim? Ekspert kampanii Wybieram Siebie, psycholog Magdalena Chorzewska potwierdza, że warto czasem porzucić dążenie do bycia ideałem na każdym polu, odkrywając to, co naprawdę daje nam szczęście i przyczynia się do naszego rozwoju.

30 Cze 2017 S.Z.
Jak żyć, czyli 10 kroków do udanego samopoczucia

JAK ŻYĆ, CZYLI 10 KROKÓW DO UDANEGO SAMOPOCZUCIA

Bycie szczerym wobec siebie i innych, życie zgodnie ze sobą czy odnalezienie pasji to podstawowe porady, które możemy usłyszeć, gdy zapytamy o zasady, jakimi powinno się kierować w życiu i pracy. Jednak takie ogólniki trudno wprowadzić w życie. Krzysztof Sadecki, trener mentalny, zdradza 10 prostych zasad, którymi warto kierować się w swoim życiu, aby być szczęśliwym.

26 Cze 2017 S.Z.
Młodzi kucharze na start...

Młodzi kucharze na start
Poznaj idealny przepis na początek wspólnej kulinarnej przygody z dzieckiem

Psychologowie dziecięcy przekonują, że należy poświęcać dziecku codziennie 30 minut, aby czuło się kochane i ważne. Warunek jest jeden – nasza uwaga musi być w pełni skupiona na maluchu, a zajęcie odpowiednio angażujące dla obu stron. Co można robić wspólnie przez pół godziny? Gotować!

16 Cze 2017 S.Z.
Zespół Wypalenia Opiekuna - jak rozpoznać i zapobiev

Zespół Wypalenia Opiekuna – jak rozpoznać i zapobiec

PORADNIK DLA OPIEKUNÓW DOMOWYCH

10 Cze 2017 S.Z.
Suplementacja młodych mam

Suplementacja młodych mam

Niechciane kilogramy po ciąży to problem niejednej świeżo upieczonej mamy. Jak się pozbyć dodatkowych centymetrów? Doskonałą alternatywą dla wyniszczających i monotonnych diet jest Kreacja Ciała i Program Przemiany Metabolicznej. Nie tylko pozwoli uzyskać wymarzoną sylwetkę, ale również oczyści organizm ze zbędnych toksyn i poprawi jakość życia młodych mam.

09 Cze 2017 S.Z.
Jak zadbać o własną przyjemność z seksu?

Jak zadbać o własną przyjemność z seksu?

Seks to bardzo ważny element każdego związku – pozwala pielęgnować bliskość pomiędzy partnerami i umożliwia okazywanie sobie czułości. Udane życie seksualne, którym z reguły cieszymy się na początku relacji, nie jest nam jednak dane raz na zawsze. Pary z długoletnim stażem często borykają się z problemami, które wynikają ze złego samopoczucia, zmęczenia, niezrozumienia zmieniających się potrzeb partnera czy innych kłopotów, o których boją lub wstydzą się rozmawiać. Aby zadbać o jakość życia seksualnego w związku musimy mieć na uwadze pragnienia drugiej strony, ale jednocześnie nie możemy zapominać o własnej przyjemności z seksu – inaczej nie będziemy mogły jej zapewnić ukochanej osobie. Jak zatem zadbać o własną satysfakcję ze współżycia?

06 Cze 2017 S.Z.
Mamo! Pamiętaj o sobie!

Mamo, pamiętaj o sobie!

Czekoladki, kwiaty i ładnie zapakowane prezenty – tego mogą spodziewać się wszystkie mamy 26 maja. Na co dzień macierzyństwo to nie tylko radość i duma z naszej pociechy, lecz także szereg wyzwań: monotonne obowiązki, nierzadko pośpiech, niezbędna wielozadaniowość i uczucie zmęczenia. Co możemy zrobić, by bycie matką nie stało się dla nas „udręką”? Jak przy tak wymagającym trybie życia, dbać o kondycję i dobry nastrój z pomocą zbilansowanej diety – radzi Zuzanna Antecka, psycholog, specjalistka ds. żywienia i ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie”.

26 Maj 2017 S.Z.
Jak przeżyć Wielkanoc bez wyrzeczeń i wyrzutów sumienia?

Jak przeżyć Wielkanoc bez wyrzeczeń i wyrzutów sumienia? 


Święta wielkanocne tuż tuż, a wraz z ich nadejściem szykuje się moc pysznego jedzenia i wielogodzinnego biesiadowania przy rodzinnym stole, które mogą zniweczyć trudy związane z odchudzaniem i zdrowym odżywianiem, na które udało nam się w końcu przestawić. Jak pozostać w dobrej formie, nie cierpiąc przy stole katuszy, a jednocześnie nie zadręczając się wyrzutami sumienia?

12 Kwi 2017 S.Z.
Mózg starzeje się po 35 roku życia. Jak o niego dbać?

Mózg starzeje się po 35 roku życia. Jak o niego zadbać?

Procesy związane ze starzeniem się organizmu człowieka rozpoczynają się w tzw. wieku średnim, czyli ok. 35 roku życia. Mechanizmy zachodzące w ciele oraz psychice są oczywiście osobniczo zmienne i zależą od wielu czynników, jednak niewątpliwym centrum zarządzania jest mózg. Jak starzeje się ten najważniejszy organ, jak o niego dbać oraz co robić, gdy już się zestarzał?

24 Mar 2017 Aneta Poczęta
Wiosna nie zrobi wszystkiego za Ciebie - jak poprawić sobie humor i dodać energii?

Wiosna nie zrobi wszystkiego za Ciebie – jak poprawić sobie humor i dodać energii?

Większość z nas z niecierpliwością wyczekiwała końca zimy. Dzień wreszcie robi się dłuższy, na zewnątrz jest coraz cieplej i bardziej zielono. Liczymy na to, że zmiana aury wpłynie też na nasze samopoczucie. Niestety wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca często zamiast zastrzyku energii pojawia się gorsze samopoczucie. Dlaczego tak się dzieje i jak przeciwdziałać sezonowemu przemęczeniu?

22 Mar 2017 S.Z.
Jak zwolnić tempo i znaleźć czas dla siebie?

Jak zwolnić tempo i znaleźć czas dla siebie?


Najlepsze sposoby na szybki reset dla zapracowanych
Coraz więcej obowiązków, coraz więcej stresu i coraz mniej czasu – czy tak wygląda codzienność kobiet? Niemal ¾ z nas odczuwa zdenerwowanie minimum raz w tygodniu, a już prawie co czwarta codziennie . Jesteśmy narażone na stres zarówno w pracy, jak i w domu, co stało się już niemal zjawiskiem powszechnym. Na szczęście dzięki wygodnym rozwiązaniom i modzie na wolniejsze tempo życia, możemy bez wyrzutów poświęcić czas na upragniony relaks. W jaki sposób?

01 Mar 2017 S.Z.
Depresja u seniora - jak ją rozpoznać, zapobiegać i leczyć?

Depresja u seniora - jak ją rozpoznać, zapobiegać i leczyć? - poradnik

MEDI-system Partnerem Głównym kampanii “Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, która rusza w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją (23 lutego)

24 Lut 2017 S.Z.
Dojrzały książe na białym koniu - seniorzy najlepszymi kochankami?

Dojrzały książę na białym koniu. Seniorzy najlepszymi kochankami?


Zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet eksperci zalecają co najmniej jeden orgazm w tygodniu. Seks po 65 roku życia daje mnóstwo korzyści dla samopoczucia, związku i zdrowia. Seniorzy mogą być najlepszymi kochankami. Z badań wynika, że kobiety po 70-tce czerpią z seksu więcej satysfakcji niż w wieku 40 lat. Co radzą specjaliści?

19 Lut 2017 S.Z.
Duola - towarzyszka w narodzinach

Doula – towarzyszka w narodzinach


Doula to osoba, której głównym zadaniem jest udzielanie wsparcia drugiej kobiecie – w ciąży i po porodzie, a także w jego trakcie, jako osoba towarzysząca. Kobiety coraz częściej są świadome możliwości uzyskania go od doul - zarówno w wymiarze emocjonalnym, jak i fizycznym czy psychicznym. Dla wielu osób jest to wciąż rodzaj pewnego luksusu.

28 Gru 2016 S.Z.
Zamień stres na aktywność fizyczną

Zamień stres na aktywność fizyczną

Stres to stały element naszego życia, którego nie sposób wyeliminować. Jednym ze sposobów na jego zredukowanie może być uprawianie sportu. Regularny trening oprócz przyjemności i dobrej zabawy pozwoli obrócić negatywne skutki stresu w konstruktywne działanie. Akcja „Stresozaradni” mówi między innymi o tym, jak obniżyć napięcie wywołane stresem przy pomocy aktywności fizycznej. Więcej informacji na temat technik ćwiczeń można zaleźć na stronie www.stresozaradni.pl.

07 Gru 2016 S.Z.
Pokonać stres: Jak pozbyć się tremy?

Pokonać stres: Jak pozbyć się tremy?


W powszechnej świadomości skłonność do ulegania tremie to przede wszystkim problem artystów – muzyków, aktorów oraz ludzi, występujących na scenie czy też przed dużym audytorium. Tymczasem trema jest zjawiskiem pospolitym, dotykającym nie tylko prelegentów czy przedstawicieli sztuki – może dopaść każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu czy charakteru wystąpienia.

02 Gru 2016 S.Z.
Jak wybrać prezent dla dziecka - radzi psycholog

Psycholog radzi: Jak odpowiednio wybrać prezent świąteczny dla dziecka?


Dobrze dobrany prezent to nie tylko taki, który sprawi dziecku radość, ale przede wszystkim ten, który połączy zabawę z nauką. Sprawdź, na jakie prezenty świąteczne warto zwrócić uwagę i czym kierować się podczas ich wyboru zdaniem psychologa dziecięcego – Moniki Perkowskiej.

29 Lis 2016 S.Z.
Po co mężczyzna na porodówce?

Po co mężczyzna na porodówce?!


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety rodziły w domu w asyście akuszerki, później trafiły do szpitala, a z czasem wraz z nimi na sali porodowej pojawili się mężczyźni. Jaka jest rola partnera w porodzie? To fanaberia, czy może bardziej potrzeba naszych czasów?

14 Lis 2016 S.Z.
Jak zapobiec kumulacji nerwów i ich szkodliwym następstwom - stres

Zanim wybuchnie bomba - czyli jak zapobiegać kumulacji nerwów i ich szkodliwym następstwom


Niekiedy z pozoru błaha rzecz lub sytuacja prowokują niekontrolowany wybuch negatywnych emocji. Wystarczy wówczas sekunda, aby koktajl gniewu, zniecierpliwienia i irytacji w niepohamowany sposób rozlał się na wszystko i wszystkich, znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Winny jest stres – nieodłączny towarzysz człowieka XXI wieku.

04 Lis 2016 S.Z.
Czy Polki czują się spełnione w swoich rolach społecznych?

Czy Polki czują się spełnione w swoich rolach społecznych?

Być partnerką, żoną, przyjaciółką, koleżanką, matką, siostrą, córką, pracownikiem, gospodynią domową, a jednocześnie pozostać kobietą. Odpowiadać na potrzeby innych, ale znajdować czas dla siebie – na odpoczynek, pielęgnację urody, rozwój zawodowy i osobisty. Czy nam się to udaje?

23 Paź 2016 S.Z.
Jak sobie radzić ze stresem...

Jak radzić sobie ze stresem - najskuteczniejsze naturalne składniki działające uspokajająco i łagodzące dolegliwości nerwowe

Stresujemy się coraz więcej i coraz częściej. Praca, obowiązki domowe, rodzina, zdrowie, oczekiwania wobec siebie i innych, finanse, brak czasu, szybkie tempo życia, a nawet z pozoru błahe korki czy źle odstawiona szklanka, potrafią wywołać lawinę niepotrzebnych emocji.

10 Paź 2016 S.Z.
Alpaki pomagają w rozwoju dzieci!

ALPAKI POMAGAJĄ W ROZWOJU DZIECI!

Podobne do lamy, miłe w dotyku, przyjazne i wzbudzające sympatię – alpaki, zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, wywodzące się z Ameryki Południowej, pomagają w edukacji i rehabilitacji dzieci. Od września zajęcia z alpakoterapii, która opiera się na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką, odbywać się będą w Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży KOPARKA w Warszawie. To jedno z kilku takich miejsc w Polsce i pierwsze w Warszawie.

11 Wrz 2016 S.Z.
Stresozaradny urlop - jak odpocząć i się nie stresować?

Stresozaradny urlop – jak odpocząć i się nie stresować?


Wakacje to czas relaksu i podróży. Są jednak osoby, które na samą myśl o dłuższym urlopie czują podenerwowanie, a w czasie wyjazdu nie mogą przestać myśleć o pracy. Akcja „Stresozaradni” mówi między innymi o tym, jak obniżyć napięcie wywołane urlopem oraz pokazuje, że odpoczynek jest czynnikiem niezbędnym do efektywnej pracy.

28 Lip 2016 S.Z.
Jak być stresozaradnym rodzicem?

Jak być stresozaradnym rodzicem?

Szybkie tempo życia, praca pod presją czasu, natłok obowiązków powodują, że umiejętność stawiania czoła stresującym sytuacjom jest coraz ważniejszą kompetencją. Skąd czerpiemy tę zdolność? Psycholog motywacji, dr Ewa Jarczewska-Gerc wskazuje, że kluczową rolę w procesie nauki radzenia sobie ze stresem odgrywają rodzice. To właśnie ich reakcje na stres obserwują dzieci już od najmłodszych lat i od nich uczą się stresozaradności, czyli tego, jak obracać stres w pozytywne działanie i korzyści. Ideę stresozaradności promuje akcja „Stresozaradni”, zainicjowana przez markę Magne B6®.

27 Lip 2016 S.Z.
Zrób krok ku stresozaradności! - niezbędnik dla kobiet

Zrób krok ku stresozaradności! – niezbędnik dla kobiet


Stres jest obecny w życiu każdej kobiety. Szacuje się, że 52% Polek odczuwa go przynajmniej raz w tygodniu. Źródła stresu są bardzo różne, jednak wśród 55% przebadanych pań zdecydowanie częściej dotyczy on sytuacji związanych z życiem prywatnym. 91% kobiet odczuwających stres, chciałoby nauczyć się wykorzystywać go na swoją korzyść . Bycie stresozaradną kobietą to wyzwanie, jednak odpowiednia wiedza i podejście, mogą pomóc w zdobyciu tej umiejętności. Ideę stresozaradności promuje akcja „Stresozaradni”, zainicjowana przez markę Magne B6®.

04 Lip 2016 S.Z.
Matka i córka w rozmowach intymnych - jak przełamać tabu?

Matka i córka w rozmowach intymnych – jak przełamać tabu?


Wielu rodziców nastolatek staje w końcu przed dylematem - rozmawiać czy nie rozmawiać z córką o seksie i antykoncepcji? Jaki moment wybrać? A może zaakceptować fakt, że najważniejszym źródłem wiedzy na tematy intymne są rówieśnicy i wszechobecny Internet? Wspólnie z ekspertami wyjaśniamy, jak dyskutować z nastolatką i dlaczego przekroczenie bariery wstydu w rozmowach o seksualności jest takie ważne.

23 Maj 2016 S.Z.
"Mama i ja" w kuchni - dom emanujący miłością i kreatywnością

„Mama i ja” w kuchni – dom emanujący miłością i kreatywności .


Przygotowywanie potraw z rodzicami to dla dzieci nie tylko niesamowita frajda, ale i niezliczone okazje do zdobywania wiedzy i umiejętności. Dorosłym kuchnia może kojarzyć się z obowiązkiem, jednak dla dzieci to magiczne pomieszczenie, które może być kopalnią pomysłów, szalonym laboratorium lub wyjątkowym placem zabaw. W jaki sposób? Na to pytanie odpowiada Kamila Koziara psycholog, specjalista psychodietetyki.

27 Mar 2016 S.Z.
Pozytywne aspekty wieku senioralnego

Pozytywne aspekty wieku senioralnego


Wiek emerytalny to często najszczęśliwszy okres w życiu. Stabilizuje się emocjonalność, a zmniejsza neurotyzm. Mózg nie jest już tak sprawny, ale wiele jego funkcji może ulec poprawie. Jaką przewagę ma starość nad młodością? Jak się starzeć pozytywnie?

13 Sty 2016 S.Z.
Wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych jako noworoczne postanowienie

Wprowadzenie prawidłowych nawyków zywieniowych jako noworoczne postanowienie

Do listy noworocznych postanowień warto dopisać wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych. Jak to sprytnie zrobić? – zapytaliśmy dr n. hum. Justynę Korzeniewską, Psycholog z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

19 Gru 2015 S.Z.
Jak przetrwać Swięta w rodzinnym gronie?

Jak przetrwać Święta w rodzinnym gronie?

Przed nami Święta. Jedni z niecierpliwością czekają na spotkanie z najbliższymi przy wigilijnym stole, niektórzy jednak dostają białej gorączki na myśl o „troskliwej” babci i wszystkowiedzącym wujku. Jak radzić sobie z krytycznymi uwagami najbliższych, niezręcznymi pytaniami, by cieszyć się obecnością rodziny i magią Świąt?

18 Gru 2015 S.Z.
Przemyślane prezenty pod choinkę, czyli jak mądrze wybrać prezent dla dziecka?

Przemyślane prezenty pod choinkę, czyli jak mądrze wybrać prezent dla dziecka?


Zbliżają się święta, a wraz z nimi poszukiwania idealnych upominków, które położymy pod choinką. O tym, jak mądrze wybrać świąteczny prezent dla najmłodszych opowiedziała nam psycholog Hanna Romanowicz z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL oraz modelka Kamila Szczawińska – mama Julka i Kaliny.

17 Gru 2015 S.Z.
Zmień swoje nawyki świadomie, czyli jak?

Zmień swoje nawyki świadomie, czyli jak?


Zanim zaczniesz robić postanowienia na przyszły rok, sprawdź jak zrobić to dobrze

Końcówka roku jest dobrym momentem na podsumowanie oraz snucie planów na przyszłość. Niestety badania pokazują, że chociaż aż 80% z nas ma postanowienia noworoczne, to tylko 8% udaje się je dotrzymać. Bo skuteczne zmiany należy wprowadzać stopniowo, ale systematycznie.

04 Gru 2015 S.Z.
Zmączenie czy wypalenie zawodowe?

Zmęczenie czy wypalenie zawodowe?

Nadmiar obowiązków, długie godziny spędzane w biurze, trudności z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego – to kwestie, które dotyczą dziś coraz większej liczby osób. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, istnieje duże prawdopodobieństwo, że praca, którą kiedyś się lubiło, nie tylko przestanie sprawiać satysfakcję, ale stanie się także przyczyną wypalenia zawodowego. Szacuje się, że dziś zmaga się z nim już jedna czwarta aktywnych zawodowo ludzi. Jak odróżnić tak zwany syndrom burnout od zwykłego przemęczenia? Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?

03 Gru 2015 S.Z.
Gdy już nie wiemy jak ze sobą żyć pod jednym dachem. Jak uratować związek?

Gdy już nie wiemy jak ze sobą żyć pod jednym dachem. Jak uratować związek?

Gdy w związku zaczyna zgrzytać, często podejmujemy próby naprawy sytuacji, szukając winy w partnerze. Od wzajemnego obwiniania zaczyna się „szatański taniec" - pułapka, w jaką wpadają pary, które szukając bliskości, niszczą się wzajemnie. Taka postawa utrwala destrukcyjne schematy komunikacji i bezpowrotnie oddala od siebie kochających się kiedyś ludzi. Gdzie szukać pomocy, by wyjść z tego zaklętego kręgu?

17 Lis 2015 S.Z.
Żałoba - jak pomóc osobie pogrążonej w smutku...

Żałoba – jak pomóc osobie pogrążonej w smutku po stracie bliskiej osoby?

Śmierć zawsze przychodzi za wcześnie. Rozstanie z bliską osobą jest bolesne i pozostawia pustkę. Trudno jest pogodzić się ze śmiercią kogoś, kogo kochamy. Jak odnaleźć utracony spokój? Nie dla każdego czas jest najlepszym lekarstwem. Często niezbędne jest wsparcie specjalisty, który pomoże przejść przez etapy żałoby, by ponownie móc cieszyć się życiem.

29 Paź 2015 S.Z.
Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę?

Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę?

Korzystanie z pomocy psychoterapeutycznej jest bardziej popularne. Mimo to, częściej także słychać niezadowolone głosy pacjentów, którzy twierdzą, że terapia im nie pomogła, a wręcz zaszkodziła. Na co zwrócić uwagę, podczas weryfikacji ofert gabinetów psychoterapeutycznych? W jaki sposób określić wiarygodność eksperta, aby mieć poczucie bezpieczeństwa, że trafiliśmy w dobre ręce?

23 Paź 2015 S.Z.
Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

– podpowiada psycholog dziecięcy, dr n. hum. Justyna Korzeniewska

11 Paź 2015 S.Z.
Szlaban na komputer - czy jest to właściwa metoda wychowawcza?

Szlaban na komputer – czy jest to właściwa metoda wychowawcza?


Decyzja o szlabanie zazwyczaj zapada w przypływie gniewu i złości. Rodzice działają impulsywnie, dlatego ich kary nie zawsze są przemyślane. Czy w dobie komputerów i Internetu, z których współczesne dzieci korzystają również jako pomoc w nauce, szlaban na komputer to właściwa metoda wychowawcza?

05 Paź 2015 S.Z.
Szczerze i wprost - ekspert o tym, jak rozmawiać z partnerem o jego chorobie

Szczerze i wprost - ekspert o tym, jak rozmawiać z partnerem o jego chorobie?

Żyjąc we dwoje cieszymy się swoim szczęściem, planujemy wspólną przyszłość i chcemy, aby była ona jak najlepsza. Niejednokrotnie musimy jednak stawiać czoła poważnym problemom, które stoją na naszej drodze. Jednym z takich momentów jest diagnoza przewlekłej choroby partnera. Aby przejść przez ten trudny okres i przystosować się do nowych warunków życia musimy nauczyć się jak o tym rozmawiać. Jak więc to zrobić i jakich błędów w komunikacji unikać, radzi ekspert portalu sm24.pl, psychoonkolog dr Mariola Kosowicz.

22 Wrz 2015 S.Z.
Co noworodek chce nam "powiedziec"?

Co noworodek chce nam „powiedzieć"?


Komunikacja z dzieckiem od dnia jego narodzin jest ciągłą obserwacją zachowania i interpretacją sygnałów, które wysyła. W pierwszym okresie jest to najczęściej sen, jedzenie i płacz, które często wiążą się z dużym stresem rodziców. Dlatego tak ważne, aby te pierwsze tygodnie były czasem kształtowania się prawidłowej relacji między maleństwem, a dorosłymi.

27 Sie 2015 S.Z.
Przyjemne, wspólne spędzanie czasu podwyższa inteligencję dziecka

Przyjemne, wspólne spędzanie czasu podwyższa inteligencję dziecka

Dobre środowisko w którym dziecko poznaje świat i uczy się szybko, to środowisko pełne zabawy i przyjemności!

04 Sie 2015 W.P.
Wyobraź sobie że...

Wyobraź sobie, że...


... gra planszowa, którą bawi się Twoje dziecko, ma pionki prawie jego wielkości. Wyobraź sobie, że chodzi ono w koszulkach i trampkach, które samo zaprojektowało i pokolorowało. Że ma swój mały, drewniany domek, wyposażony zgodnie z tym, co podpowiedziała mu fantazja i że gra w kręgle kulą ziemską. Wyobraź sobie, że wszystkie marzenia są do spełnienia.

09 Lip 2015 S.Z
Zdrowa przekąska

Zdrowa przekąska

Śpieszysz się? Nie masz czasu? Nie rezygnuj z prawidłowego odżywiania, zdrowa przekąska nie musi być trudna.

06 Lip 2015 S.Z
Teraźniejsze zmagania dla przyszłości budowania

Teraźniejsze zmagania dla przyszłości budowania

Odgadnięcie, które profesje będą „zawodami przyszłości", przy obecnym tempie przemian technicznych i społecznych jest bardzo trudne. Zmiany te wymagają również tworzenia zupełnie nowych zawodów i specjalności, a przewidywania dotyczące czegoś, czego jeszcze nie ma, są tylko przypuszczeniami. Podobnie trafne określenie umiejętności i kompetencji koniecznych lub sprzyjających zdobyciu tych pożądanych zawodów stanowi ogromne wyzwanie. W tej trudnej sytuacji należy docenić rodziców, którzy starają się mimo to, zaplanować obecne aktywności dziecka pod kątem przydatnych w przyszłości sprawności.

18 Cze 2015 Justyna Korzeniewska
Polacy w sypialni - rutyna czy fantazja?

Polacy w sypialni – rutyna czy fantazja?

Sukces książek spod znaku „Pięćdziesiąt twarzy Greya" pokazał, że Polacy chętnie dodaliby swojemu życiu seksualnemu pikanterii. Ale czy aby na pewno? Jak się okazuje, nasza codzienność bywa bowiem odmienna od tego, co deklarujemy w różnego rodzaju badaniach. W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Seksu (7 czerwca) sprawdzamy, co naprawdę dzieje się za zamkniętymi drzwiami naszych sypialni. Dajemy się ponieść wyobraźni czy raczej wieje u nas nudą?

07 Cze 2015 S.Z
Homeschoolding - edukacja domowa bez tajemnic

Homeschooling - edukacja domowa bez tajemnic

W ostatnich latach poziom niezadowolenia z funkcjonowania systemu oświaty wyraźnie wzrasta. Coraz więcej rodziców patrzy krytycznym wzrokiem na tradycyjny model nauczania, wytykając mu m.in. brak indywidualnego podejścia do ucznia, niedostosowanie programu nauczania do możliwości dziecka czy ograniczanie samodzielności w myśleniu. Alternatywą okazuje się być edukacja domowa tzw. homeschooling.

29 Maj 2015 Marta Adamiak
Zajęcia dodatkowe - stymulowanie i wzmacnianie, czy zanudzanie?

Zajęcia dodatkowe – stymulowanie i wzmacnianie, czy zanudzanie?

Zajęcia stymulujące i ogólnorozwojowe są ogromną szansą dla dziecka, ale mogą też stać się poważnym zagrożeniem. Pomagają dziecku rozwijać się zgodnie z normami wiekowymi, przyczyniają się do odkrywania indywidualnych predyspozycji i zdolności, przysparzają radości z odkrywania i poznawania. Źle dobrane i niewłaściwe prowadzone mogą jednak męczyć zbyt wysokimi wymaganiami, frustrować nieadekwatnymi oczekiwaniami, nudzić nieatrakcyjną formą. Jak je dobrze wybrać?

24 Maj 2015 Justyna Korzeniewska
Gdy emocje biorą górę, czyli o stresie w chorobie przewlekłej

Gdy emocje biorą górę, czyli o stresie w chorobie przewlekłej

Przyspieszone bicie serca, ciągły ból głowy, spocone dłonie – to typowe objawy stresu, które zapewne każdy z nas doświadczył już niejednokrotnie. Na jego działanie szczególnie narażone są osoby zmagające się z chorobą przewlekłą. Jak więc nie dopuścić do tego, by stres przejął kontrolę nad naszym życiem? Dlaczego ten przewlekły działa na nas negatywnie? I czy informacja o chorobie może wzmagać w nas uczucie niepokoju? Odpowiedzi na te pytania udziela ekspert portalu sm24.pl, psychoonkolog dr Mariola Kosowicz.

03 Maj 2015 S.Z
Zabawa w wojnę wśród maluchów

Zabawa w wojnę wśród maluchów

Kto z nas za młodych lat nie bawił się w wojnę, małymi żołnierzykami nie rozgrywał wielkich bitew na niby, czy nie polował i walczył z wyimaginowanymi potworami z bajek czy filmów. Wydaje się że każdy z nas to przeżył i mile wspomina tamte czasy, dlatego tym bardziej powstaje pytanie dlaczego obecnie coraz częściej tego typu zabawy są krytykowane. W poniższym artykule spróbujemy spojrzeć na problem szerzej i zastanowimy się nad sednem problemu wojennych zapędów naszych maluchów.

21 Mar 2015 S.Z
Praca marzeń - jak jej szukać?

Praca marzeń – jak jej szukać?


Dzisiejszy świat nie zna pojęcia „stagnacja", „nuda" czy „rutyna". Tak samo jest z rynkiem pracy, który wymusza na nas ciągły rozwój, podnoszenie swoich kwalifikacji i niejednokrotne ich zmiany. Dotyczy to także studentów, którzy stają w obliczu wyboru swojej zawodowej ścieżki. Ukończenie prestiżowego kierunku studiów może gwarantować stabilność zatrudnienia, ale niekoniecznie przyniesie spełnienie i satysfakcję na długie lata. Co więc należy wziąć pod uwagę wybierając zawód oraz jak szukać pracy marzeń, tłumaczy psycholog biznesu, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji", dr Paweł Fortuna.

16 Mar 2015 S.Z
Pierwsza miłość - ważny początek

Pierwsza miłość – ważny początek

Nie miniemy się zbyt z prawdą, kiedy stwierdzimy, że pierwsza miłość to przeżycie bardzo intensywne, przyjemne i zazwyczaj zapamiętane przez nas na całe życie (zwłaszcza kiedy trafimy na osobę, która odwzajemnia nasze uczucia).

10 Mar 2015 W.P.
Jak pomóc dyslektykowi?

Jak pomóc dyslektykowi?

Problemy z czytaniem i zapamiętywaniem informacji, a może robienie błędów ortograficznych, pismo trudne do odczytania lub ogromny kłopot z opanowaniem tabliczki mnożenia? Zauważyliście, że Wasze dziecko zmaga się z tego typu trudnościami? Skorzystajcie z pomocy specjalisty, który oceni czy symptomy wskazują na dysleksję i podejmie odpowiednie kroki.

26 Sty 2015 S.Z
Psychologia w walce z rakiem

Psychoonkologia w walce z rakiem

Ze statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce rak jest pierwszą przyczyną zgonów wśród kobiet w średnim wieku i drugą wśród mężczyzn. Ok. 360 tys. Polaków zmaga się z nowotworami. W ostatnim czasie coraz większą wagę przywiązuje się do psychoonkologii – metody wspomagającej walkę z chorobą. Zapewnienie pomocy psychologicznej pacjentom w trakcie leczenia, nawrotów choroby czy podczas rekonwalescencji jest niezwykle istotne.

26 Sty 2015 S.Z
Zamiast postanowień noworocznych: strategia 2015

Zamiast postanowień noworocznych: strategia 2015

- Jak pokazują statystyki, zaledwie około 11% z nas uda się spełnić noworoczne postanowienia. Skąd tak duży odsetek niepowodzeń?

18 Sty 2015 S.Z
Polacy mniej życzliwi?

Polacy mniej życzliwi?

Ponad połowa Polaków (56%) uważa, że jesteśmy mniej życzliwi wobec siebie, niż inne narodowości - tak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy IQS Group na zlecenie producenta Cukru Królewskiego. Jak to możliwe, skoro badania pokazały również, że tylko 3% (!) z nas NIE komplementuje innych? Bez względu na to, jak często i czy w ogóle to potrafimy, przeprowadźmy kilkudniowy „test życzliwości". Warto „słodzenie" wpisać również na listę noworocznych postanowień – zachęca psycholog Maria Rotkiel.

24 Gru 2014 S.Z
Fitness umysłu - czyli jak wzmocnić najważniejszy z mięśni

Fitness umysłu – czyli jak wzmocnić najważniejszy z mięśni!

Czy wiesz, że Twój mózg jest w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii, która może oświetlić żarówkę?
Czy jego waga jest uzależniona od wieku lub płci?
Dlaczego odpowiednia stymulacja mózgu ma tak duży wpływ na jego kondycję?
Czy odpowiedni trening mózgu może zapobiec w przyszłości chorobom neurologicznym?
Jak ćwiczyć mózg jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą?

14 Gru 2014 S.Z
O emocjach związanych z leczeniem niepłodności - wywiad

Czas nadziei i oczekiwania – o emocjach związanych z leczeniem niepłodności

Wywiad z psycholog Anną Gabryś, wspierającą pary w trakcie leczenia niepłodności.

10 Gru 2014 S.Z
Jak przetrwać żałobę

Jak przetrwać żałobę

Często spotykamy się z poglądem, że „żałobę trzeba przeżyć” - jest nieunikniona po śmierci bliskiej osoby i nie ma na nią lekarstwa. Jest w tym trochę prawdy. Jeśli po utracie naszego bliskiego nie pozwolimy sobie na przeżycie jego straty i zamiast tego zagłuszymy je wirem obowiązków, pracą lub zajmowaniem naszego czasu i myśli tak, aby o niej nie myśleć, prawdopodobnie nigdy nie zamkniemy tego etapu w naszym życiu. Tłumione lub wyparte uczucia bólu, cierpienia, tęsknoty i żalu czy stłumiony płacz będą w nas zalegać i „wychodzić” różnymi drogami – od ciągłego niepokoju po objawy somatyczne. Prawdą jest więc stwierdzenie, że żałobę trzeba przeżyć, jednak można sobie w tym pomóc. Na przykład poprzez lepsze zrozumienie tego, co się z nami dzieje.

25 Lis 2014 W.P.
Kreatywność miarą ludzi sukcesu

Kreatywność miarą ludzi sukcesu

Kreatywne myślenie to niewątpliwie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w dzisiejszych czasach. Dostrzeganie pierwiastka niezwykłości oraz innowacyjności w rzeczach powszechnie znanych, to klucz do sukcesu w XXI w. Rozwijana od pierwszych chwil życia, staje się niekwestionowanym atutem na przyszłej drodze kariery.

30 Paź 2014 S.Z
Czym jest syndrom DDA?

Czym jest syndrom DDA?

Osoby dorastające w rodzinach, w których występował alkoholizm często w dorosłym życiu zmagają się z problemami emocjonalnymi, mają też trudności z budowaniem relacji interpersonalnych. Czym jest syndrom DDA i czy wszystkie dzieci alkoholików na niego cierpią?

17 Sie 2014 W.P.
Rzucanie palenia - co może Ci pomóc?

Rzucenie palenia – co może Ci pomóc?

Nie macie czasem wrażenia, że na palenie papierosów jest społeczne przyzwolenie, nawet większe, niż na picie alkoholu? A przecież to nałóg, jak każdy inny. Pojawiają się co prawda kampanie społeczne, które mają zachęcać do rzucenia, od kilku lat powszechny jest zakaz palenia w miejscach publicznych, który jest przestrzegany chyba tylko w restauracjach i pubach (bo kto zwraca uwagę na palących na przystankach autobusowych). Sęk w tym, że z nałogiem zerwać ciężko i zakazy, spoty w telewizji nie są skuteczne. Bo trzeba zacząć do siebie.

15 Sie 2014 Justyna Zienkiewicz
Jak przygotować dziecko na rozwód?

Jak przygotować dziecko na rozwód?

Czasami w życiu zdarza się tak, że dwoje dorosłych ludzi stwierdza, że nie mogą iść dalej razem. W sytuacji, gdy do podziału są jedynie materialne przedmioty, takie jak dom, meble czy samochód, to, jak przebiegnie cały proces zależy jedynie od dobrej woli małżonków. Jednak gdy w grę wchodzi dziecko, sprawa się znacznie komplikuje. Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców? I czy jest to w ogóle możliwe?

13 Sie 2014 W.P.
Mięśniaki macicy - dlaczego wstydzimy się o nich mówić?

Mięśniaki macicy – dlaczego wstydzimy się o nich mówić?


Mięśniaki macicy to problem, z którym zmaga się co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Okazuje się, że temat tego schorzenia, choć coraz częściej podejmowany przez media, wśród samych kobiet nadal stanowi tabu i bywa przemilczany. Dlaczego tak się dzieje, odpowiada Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu „Zdrowa ONA".

08 Sie 2014 S.Z
Czym jest uzależnienie od hazardu?

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Kiedy słyszymy o grach hazardowych, często na myśl przychodzą nam kasyna, duże pieniądze, grube ryby i dym z cygara. To obraz, jaki serwują nam filmy. Hazard przyjmuje jednak także mniej wykwintne formy – poker komputerowy, zakłady bukmacherskie a nawet granie w lotto.

27 Lip 2014 Izabela Kielczyk
Program wsparcia dla osób ciężko chorych i ich opiekunów

Program wsparcia dla osób ciężko chorych przebywających w domu i ich opiekunów

O projekcie „Domy nadziei” i wsparciu psychologicznym dla osób ciężko chorych i ich opiekunów – rozmowa z psychoterapeutką Justyną Kaczmarek

10 Lip 2014 AJ
Socjoterapia - sposób na trudności

Socjoterapia – sposób na trudności

Presja w szkole, problemy w grupie rówieśniczej, skomplikowane relacje rodzinne, ciężka sytuacja materialna – obecnie dzieci i młodzież mierzą się z wieloma problemami, z którymi nie zawsze potrafią sobie poradzić. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest wzrastająca liczba młodych ludzi, którzy są aspołeczni, agresywni, piją alkohol, zażywają narkotyki czy łamią prawo. Jak im skutecznie pomóc? Niejednokrotnie dobrym rozwiązaniem jest socjoterapia.

18 Kwi 2014 S.Z
Kiedy jest dobry czas, żeby zakończyć psychoterapię?

Kiedy jest dobry czas, żeby zakończyć psychoterapię?


Pomimo faktu, że mamy wiele otwartych pytań zaczynając terapię, mamy też pewne wyobrażenie, w czym miałaby ona nam pomóc. Znacznie większą tajemnicą okryte jest kończenia psychoterapii.

05 Kwi 2014 S.Z
Mowa na uwięzi

Mowa na uwięzi

Mowa odgrywa znaczącą rolę w życiu i funkcjonowaniu człowieka. To jeden z głównych sposobów porozumiewania się, wyrażania swoich spostrzeżeń, opinii, obaw, sądów i opisywania uczuć. Niestety, na skutek różnego rodzaju uszkodzeń neurologicznych, może dojść do jej zaburzenia.

05 Mar 2014 S.Z
Równowaga między pracą a życiem prywatnym - utopia czy rzeczywistość?

Równowaga między pracą a życiem prywatnym – utopia czy rzeczywistość?

Z badań dotyczących źródeł satysfakcji z życia wynikają dwa fakty. Większość Polaków jest zadowolona ze swojej pracy. Dla przeważającej części w hierarchii wartości najważniejsze jest jednak życie prywatne. Jedno z drugim nie koliduje. Ale czy możliwe jest osiągnięcie równowagi pomiędzy tymi dwiema sferami życia bez uszczerbku dla żadnej?

26 Lut 2014 S.Z
Terapia kontra dysleksja

Terapia kontra dysleksja

Wasze dziecko ma trudności z czytaniem, rozumieniem sensu przeczytanego tekstu i zapamiętywaniem informacji? Robi błędy ortograficzne, a jego pismo jest trudne do odczytania?

28 Sty 2014 Administrator
Rzuć palenie z Nowym Rokiem

Rzucić palenie z Nowym Rokiem


Jednym z najczęściej podejmowanych przez Polaków postanowień noworocznych jest rzucenie palenia. Nowy rok stwarza kolejną szansę dla ponad 10 milionów palących ludzi w Polsce, aby podjąć walkę z nałogiem tytoniowym. Czy będzie ona sukcesem? To zależy od kilku kluczowych kwestii według Anny Kabat – licencjonowanego terapeuty metody Allena Carra.

03 Sty 2014 S.Z.
Świętowanie w firmie

Świętowanie w firmie


Dorota Strzelec (na zdjęciu), psycholog pracy, dyrektor firmy doradczej StaffPoland Sp. z o.o. (Grupa TGC)
Wbrew pozorom, urządzenie firmowego przyjęcia świątecznego w taki sposób, by zadowolony był nie tylko zarząd firmy, ale i jej pracownicy, jest nie lada sztuką. I nie chodzi wcale o to, by było drogo i wystawnie. Kluczową rolę odgrywa atmosfera.

16 Gru 2013 Dorota Strzelec i Wojciech Garczyński
Palący pracownik palącym problemem pracodawcy?

Palący pracownik palącym problemem pracodawcy?


Temperatury spadają, deszcz siąpi coraz częściej, ale nawet przy najgorszej pogodzie, pod biurami można spotkać grupki stłoczonych i zmarzniętych pracowników, nerwowo zaciągających się papierosem. Przeważnie nie jest to w smak ich pracodawcom, którzy, szukając nowych sposobów na zniechęcenie podwładnych do tytoniowego nałogu, uciekają się niekiedy do różnego rodzaju zakazów. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądane skutki.

11 Gru 2013 Agnieszka Janowska i Dorota Strzelec
W czasie deszczu dzieci się nudzą?

W czasie deszczu dzieci się nudzą?


„Choć mniej trudzą się i mniej brudzą, ale strasznie nudzą się w deszcz" – starą prawdę, wyśpiewaną niegdyś przez Kabaret Starszych Panów, zna niemal każdy rodzic. Gdy pogoda za oknem nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, warto zorganizować pociechom inspirującą zabawę w domu. O propozycjach zajęć opowiada Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak (fot.na dole) z Helen Doron English.

29 Lis 2013 S.Z.
Pamięć Przedszkolaka - jak ją usprawnić by w szkole było lżej

Pamięć u Przedszkolaka - jak ją usprawnić, by w szkole było lżej?

W wieku przedszkolnym pojawiają się zaczątki pamięci dowolnej, która jest stymulowana koniecznością zapamiętywania polecenia wydanego przez nauczyciela lub opowiedzenia sytuacji lub historii, które przed chwilą usłyszała.

17 Kwi 2013 Anna Olędzka - Bukowska
Sprawdź czy Twoje dziecko jest gotowe do szkoły
Sprawdź z Bazgroszyt.pl ,czy Twoje dziecko jest gotowe do szkoły

Czy jako rodzice zastanawiacie się, do jakiej szkoły podstawowej zapisać Wasze dziecko?  Jeśli tak, to zastanawiacie się też pewnie, jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole? W końcu te pierwsze miesiące i lata często decydują o tym, czy nasze dziecko w ogóle polubi naukę.
22 Mar 2013 S.Z.
Pogoda dla wagarowicza
Pogoda dla wagarowicza

Pierwszy Dzień Wiosny, przez uczniów zwany popularnie Dniem Wagarowicza, to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. Zatrzymać dzieci koniecznie w szkole, czy pozwolić im na małe lenistwo i uniknięcie obowiązków? Wspólnie z pedagogiem radzimy, jak znaleźć złoty środek i co zrobić, jeśli wagary stają się jednymi z ulubionych zajęć naszej pociechy.
20 Mar 2013 S.Z.
Budowanie poczucia sukcesu u dziecka - jak tego można dokonać w przedszkolu
Budowanie poczucia sukcesu u dziecka - jak można tego dokonać w Przedszkolu

Wychowanie w naszej kulturze oparte jest w głównej mierze na podkreślaniu deficytów i trudności naszych dzieci.
19 Lut 2013 Anna Olędzka - Bukowska
Lepsze kontakty z dziećmi - o metodzie Gordona - wywiad
Lepsze kontakty z dziećmi

Uniwersalna metoda Gordona jest znana na całym świecie i już od blisko 50 lat uczy rodziców, nauczycieli, dzieci i młodzież, menagerów i inne osoby umiejętności skutecznej komunikacji i rozwiązywania konfliktów metodą bez przegranych.
18 Sty 2013 S.Z.
Mobbing - i co dalej?
Mobbing – i co dalej?

Twój przełożony stosuje wobec Ciebie mobbing? Zastanawiasz się nad skierowaniem sprawy do sądu? Na pytanie co można zrobić w tej sytuacji, jak udowodnić nękanie i czego można się domagać, odpowiada Agnieszka Janowska, radca prawny i ekspert prawa pracy z TGC Corporate Lawyers.
16 Sty 2013 S.Z.
Uchroń się przed jesienną depresją
Uchroń się przed jesienną depresją

Ciągłe zmęczenie, smutek, senność czy niepokój to tylko niektóre objawy jesiennej depresji.   Choć potocznie rozumiana jest zjawiskiem dobrze wszystkim znanym, w rzeczywistości prawdziwie patologiczną formę przybiera jedynie u 2-5% populacji, z których  zdecydowaną większość (aż 80%) stanowią kobiety. Nie należy jednak lekceważyć jej objawów, by nie doprowadzić do rozwinięcia poważniejszych zaburzeń afektywnych.
17 Lis 2012 S.Z.
Kiedy wypytywanie staje się przeszkodą
Kiedy wypytywanie staje się przeszkodą

Na liście dwunastu barier w komunikacji dr Thomasa Gordona jedną z barier jest wypytywanie, sondowanie dziecka - próba znalezienia przyczyn, motywów, informacji, które pomogą rozwiązać problem.
13 Lis 2012 Violetta Kruczkowska
5 technik skutecznego radzenia sobie ze stresem
5 technik skutecznego radzenia sobie ze stresem

Rozszerzone źrenice, przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie tętnicze – są to najczęstsze reakcje naszego organizmu na stres. Jeżeli „dawkujemy” go w umiarkowanych ilościach, może wpłynąć na nas pozytywnie, pobudzając do działania i zwiększając koncentrację.

12 Paź 2012 S.Z.
PRZEDszkolne abecadło
PRZEDszkolne abecadło

Każdy rodzic obawia się chwili, gdy jego pociecha po raz pierwszy przekracza próg przedszkola lub szkoły. W jaki sposób przygotować dziecko do tego etapu, by uniknąć jego łez i niepotrzebnych histerii?
05 Wrz 2012 S.Z.
Moje potyczki z metodą Gorgona, wychowania bez porażek
Moje potyczki z metodą Gordona, wychowania bez porażek

Wychowanie to jedno z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych ról w życiu jakie przyszło nam pełnić. Jednak większość osób uważa, że do bycia rodzicem nie trzeba się specjalnie przygotować, że mają to we krwi. Często wychodzimy z  założenia, że będziemy po prostu dobrymi rodzicami w momencie, gdy dziecko pojawi się na świecie.
29 Sie 2012 Violetta Kruczkowska
Czy dyslektyk może zostać poliglotą?
Czy dyslektyk może zostać poliglotą?

Aby nauka języków obcych przynosiła zadowalające rezultaty, powinna opierać się na zróżnicowanych formach aktywności – szczególnie w przypadku dzieci z dysleksją. W jaki więc sposób powinniśmy je uczyć?
31 Lip 2012 S.Z.
Skuteczna komunikacja z dziećmi
Skuteczna komunikacja z dziećmi
 
Wiele się mówi o tym, jak ważna jest skuteczna komunikacja z dziećmi. Co to naprawdę znaczy dla rodziców czy nauczycieli?
27 Lip 2012 Violetta Kruczkowska
Gadu - gadu z niemowlakiem
Gadu – gadu z niemowlakiem

Inteligencja emocjonalna dzieci rozwija się znacznie szybciej niż ich umiejętności lingwistyczne. Oznacza to, że maluch już od pierwszych miesięcy życia zdaje sobie sprawę ze swoich potrzeb, choć nie potrafi jeszcze o nich mówić. W jaki sposób możemy więc je odczytać?
19 Lip 2012 S.Z.
Razem nie tylko od święta
Razem nie tylko od święta

Rodzinny festyn, piknik czy popołudnie z dawką sportowych emocji – pomysłów na wspólne aktywności jest wiele. Warto pamiętać, że chwile spędzane z rodziną integrują oraz zacieśniają więzi między rodzicami i dziećmi. W jaki sposób możemy wykorzystać wolny czas?

29 Cze 2012 S.Z.
Na co zwrócić uwagę, chcąc rozwijać talent malucha?
Na co zwrócić uwagę, chcąc rozwijać talent malucha?

Przyszłe zainteresowania i pasje dziecka można rozpoznać już w pierwszym okresie jego rozwoju. Warto więc dokładnie obserwować zachowania malucha, by poznać jego predyspozycje.
11 Maj 2012 S.Z.
Nauka - najlepiej z rodzicami
Nauka – najlepiej z rodzicami

Nauka języka obcego, także wśród dzieci, wymaga ciągłego utrwalania zdobytej wiedzy. By pomóc maluchom potrzebna jest pomysłowość oraz zaangażowanie rodziców. Oto kilka sposobów na zmianę codziennej rutyny…

10 Maj 2012 S.Z.
Zabawa może być nauką
Zabawa może być nauką

Każdy maluch to potencjalny geniusz. Do szóstego roku życia, jego mózg przyswaja informacje bez większego wysiłku. Jak wykorzystać ciekawość dziecka i potrzebę nowych wrażeń?
30 Mar 2012 S.Z.
Rodzicu, nie złość się
Rodzicu, nie złość się

Dzieci w szczególny sposób odbierają nastroje rodziców . Złość może mieć wiele przyczyn. Warto dowiedzieć się skąd pochodzi i po co przyszła.

28 Mar 2012 Violetta Kruczkowska
Jak przygotować jedynaka na powiększenie rodziny?
Jak przygotować jedynaka na powiększenie się rodziny?

Narodziny kolejnego dziecka są przeżyciem dla całej rodziny. Dla jedynaka, który do tej pory miał rodziców tylko dla siebie jest to szczególne wydarzenie. Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób przygotować dziecko do zmieniającej się sytuacji - jak uczynić okres pojawienia się brata lub siostry łatwiejszym?
18 Mar 2012 Violetta Kruczkowska
Co zrobić gdy Twoje dziecko (wnuczek) zaczyna się brzydko wyrażać?

Kulturalny maluch, czyli co zrobić, gdy Twoje dziecko zaczyna się brzydko wyrażać.

Dzisiejszy świat, choć piękny, niestety przesiąknięty jest złymi emocjami. Prezentowany przez społeczeństwo poziom kultury niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia.

02 Lut 2012 S.Z.
Coś o dyskryminacji i mobbingu

Pytania nie na miejscu… ale w miejscu pracy

Plany rodzinne, przekonania polityczne, wyznanie religijne, orientacja seksualna, pochodzenie etniczne… Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca nie ma prawa pytać o te i wiele innych osobistych kwestii. Tematy te jednak nadal bywają poruszane podczas rozmów z kandydatami do pracy. Co ciekawe, pracownikom również nie są obojętne fakty dotyczące życia prywatnego przełożonych.
29 Sty 2012 S.Z.
Kryzysowa praca - szczęście "na kasie"

Szczęście „na kasie”

Nadciąga druga fala kryzysu. Będą zwolnienia. Wielu z nas znów będzie skazanych na poszukiwanie nowego zajęcia. Czasami nowa praca nie jest równie atrakcyjna jak stara: na gorszych warunkach, za gorsze pieniądze, w mniej prestiżowej firmie. Jak to udźwignąć?
13 Sty 2012 S.Z.
Jak zmotywować dziecko do nauki?

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Zastanów się nad osobowością swojego dziecka. Czy jest elastyczne, czy raczej trudno przystosowuje się do nowych sytuacji? Jak przeżywa sukcesy i porażki ? Jak reaguje na rywalizację? Czy lubi nowe wyzwania? Od odpowiedzi na te pytania zależy sposób motywowania młodego człowieka do nowych działań.

03 Sty 2012 Violetta Kruczkowska
Śledzik w pracy - miły zwyczaj czy zło konieczne?

Firmowa wigilia – miły zwyczaj czy zło konieczne?

Wielu pracowników myśli o bożonarodzeniowym przyjęciu w firmie bez entuzjazmu. Bo znowu trzeba będzie „dobrze się bawić” i udawać, że wszyscy jesteśmy „jedną rodziną”. W Europie i na świecie obowiązują już całkiem inne trendy w modzie na świąteczne imprezy.

25 Lis 2011 S.Z.
Moje dziecko boi się podejmowania wyzwań

Moje dziecko boi się podejmowania wyzwań

Dzieci często zachowują się w sposób, który z punktu widzenia rodziców jest po prostu nierozsądny. Dla maluchów, które nie znają konsekwencji  wszystko wydaje się być dobrą zabawą, niezależnie czy jest to rysowanie po biurku czy skok ze schodów. Co jednak, gdy nasza pociecha unika podejmowania wyzwań?

20 Lis 2011 S.Z.
Jesienne smutki i smuteczki
Jesienne smutki i smuteczki

Jeżeli kobieta czuje, że opada na siłach niczym jesienny liść, to znaczy, że dopadło ją jesienne przesilenie. Po słonecznych dniach w czasie lata, gdy zarówno nasze ciało, jak i dusza odpoczywają, jesień przynosi potrzebę regeneracji.

09 Lis 2011 S.Z.
Babciu, podpowiedz swoim dzieciom - razem nie zawsze znaczy lepiej

Babciu podpowiedz swoim dzieciom - razem nie zawsze znaczy lepiej

Stara niepisana zasada głosi, że z problemem czy propozycją zmian lub ulepszeń, idziemy do szefa wraz z kolegami. Wsparcie innych pracowników ma pokazać przełożonemu, że racja jest po naszej stronie, bo „dwadzieścia osób nie może się mylić”. Tylko jak pozyskać sojuszników dla naszych projektów, a przede wszystkim – czy zawsze warto?
25 Paź 2011 SIzabela Kielczyk
Jak zwalczać jesienną depresją?

Jak zwalczyć jesienną depresję?

Na zewnątrz jest coraz chłodniej, a słońce częściej chowa się za chmurami. Musimy radzić sobie z niższą temperaturą, wiatrem i deszczem. Jak o tej porze roku nie dać się zwariować jesiennej aurze i jednocześnie zapewnić naszemu ciału właściwą pielęgnację?

20 Paź 2011 S.Z.
Nie i koniec? Nie dawaj z siebie robić ofiary

Nie i koniec? Nie dawaj z siebie robić ofiary.

Robisz w pracy więcej, niż inni, i wszyscy uważają to za normę? Bierzesz na siebie obowiązki kolegów, a oni ciągle są zbyt zajęci, by się odwdzięczyć? Szef tylko od ciebie wymaga bezwarunkowej dyspozycyjności i posłuszeństwa? Czas powiedzieć STOP. Nie daj zrobić z siebie ofiary!
03 Paź 2011 Izabela Kielczyk
Skuteczny menadżer? Ten ze smoczkiem w teczce!

Skuteczny menedżer? Ten ze smoczkiem w teczce!

Pracodawcy nadal patrzą krzywo na pracowników, którzy poświęcają dużo uwagi życiu rodzinnemu. Niesłusznie! Z badań wynika, że menedżer, który ma żonę i dzieci, jest bardziej efektywny w pracy i ma bardziej pozytywne nastawienie do życia.
17 Wrz 2011 S.Z.
Rodzinne zasady
Rodzinne zasady

Z góry ustalone reguły znacznie ułatwiają funkcjonowanie każdej grupy społecznej, w tym także rodziny. Często zapobiegają nieporozumieniom i konfliktom, ustalają normy postępowania, wyznaczają granice. Zasady zasadami, ale jak zmotywować wszystkich członków rodziny do ich przestrzegania? 

30 Sie 2011 Violetta Kruczkowska
Depresja pourlopowa, czyli syndrom post-holiday spleen

Depresja pourlopowa, czyli syndrom post-holiday spleen

Wczoraj leniuchowałeś na leżaku, a dziś czeka na ciebie marudny szef, setki nieodebranych e-maili i telefony od dziesiątek klientów? Spokojnie, są sposoby, by powrót do pracy po urlopie nie był szokiem ani dla ciała, ani dla duszy.

22 Sie 2011 Izabela Kielczyk
Sposób na biurową chandrę latem

Sposób na biurową chandrę latem

76 proc. badanych przez Instytut Gallupa uznało lato za najbardziej stresującą porę roku. Okres wakacji to czas szczególnie frustrujący dla tych pracowników, którzy wakacyjne miesiące  spędzają w biurze. Wszyscy wkoło rozmawiają o tym, kiedy i dokąd wyjadą na urlop, a ciebie czeka lato za biurkiem?
11 Lip 2011 Izabela Kielczyk
Jak porozumieć się z niemowlakiem?

Jak się porozumieć z niemowlakiem?

Rodzice często zastanawiają się, czy metodę Gordona można zastosować wobec niemowlaka? Czy stosowanie metod wychowawczych wobec bardzo małych dzieci, które jeszcze nie potrafią komunikować się za pomocą słów, może być skuteczne, czy w ogóle ma sens? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak.

06 Lip 2011 Violetta Kruczkowska
Urlop Polaka: tani, krótki, męczący

Urlop Polaka: tani, krótki, męczący

Ze statystyk wynika, że Polacy wypoczywają krótko, rzadko wyjeżdżają za granicę i na ogół wracają z urlopu zmęczeni.
29 Cze 2011 Izabela Kielczyk
Zdrowa egoistka - nowy model Babci

Zdrowa egoistka – nowy model Babc

Kochani Dziadkowie, proszę Was, abyście wtedy, gdy napadnie Was chętka na poświęcenie się dla dzieci lub wnuków najpierw pomyśleli o sobie, potem przespali się z decyzją, a na koniec wybarli rozwiązanie…najlepsze dla siebie.

07 Cze 2011 Zofia Zubczewska
Co robić by dzieci nas słuchały? Kilka słów o dyscyplinie

Co robić, by dzieci nas słuchały? Kilka słów o dyscyplinie

Grzeczny, zdyscyplinowany, wykonujący wszystkie polecenia maluch to marzenie wielu rodziców. Często rzeczywistość jest jednak inna: złość, upór i słówko "nie", wykorzystywane przy każdej nadarzającej się okazji. Oto codzienność wielu rodzin.
13 Maj 2011 Minimini
Jak uniknąć "wypalenia" w zawodach związanych z opieką

Jak uniknąć wypalenia w zawodach związanych z opieką

Syndrom wypalenia zawodowego, rozumiany jako zespół emocjonalnego i fizycznego wyczerpania związanego z wykonywaną pracą, jest w psychologii pojęciem dość nowym. Nic dziwnego, że został „odkryty” i nazwany w czasach, których znakiem rozpoznawczym jest zawrotne tempo życia, zewnętrzna presja osiągania sukcesów i konieczność pokonywania coraz wyżej ustawionych poprzeczek.

26 Mar 2011 Promedica24
Odczaruj raka - program edukacyjny dla rodziców dzieci chorych na nowotwory

Odczaruj raka

Program edukacyjny dla rodziców dzieci chorych na nowotwory

22 Mar 2011 Marta Rusek
Niejadek - karmienie na siłę c.d.

Karmienie na siłę… c.d. /odp. na list/

Witam

Moja córka ma dwa lata i od 7 m-ca jest poniżej 5 centyla na siatce wzrostu i wagi. Co prawda jest pod kontrola lekarzy, dobrze się rozwija.
Ale ja wpycham jej jedzenie, często przy oglądaniu bajki. Wykorzystując "szantaż".

13 Paź 2010 Zofia Zubczewska
Raj w sercu - kochajmy się!!!

Raj w sercu – kochajmy się…

Największy sekret w życiu każdego z nas polega na tym, żeby po prostu kochać siebie.

20 Lip 2010 Jacek Giovanoli - Jakubczak
Starość do poprawki...

Sposoby na ulepszenie starości

 

Przechodzimy na emeryturę w wieku około 60 lat. Mamy przed sobą 20 lat życia. Przecież to bardzo dużo czasu, w dodatku takiego, który możemy wykorzystać tylko dla siebie. Nie siedźmy więc z założonymi rękami, czekając na śmierć. Zastanówmy się, co możemy zrobić aby ulepszyć własne życie.

 

12 Lip 2010 Babcia Zosia
Babcia też człowiek

Babcia też człowiek

Pamiętacie slogan „Dziecko też człowiek”? Mnie się on przypomniał po przeczytaniu artykułu „Nadeszły dobre czasy dla starości” i chce mi się zakrzyknąć: „Starzy to też ludzie”.

16 Lut 2010 Teresa Marzec
Nadeszły dobre czasy dla starości

Nadeszły dobre czasy dla starości

Nie, ten tytuł to nie ponury żart. Nie jest też  on prowokacją. Zamierzam udowodnić, że doczekaliśmy się czasów najlepszych (jak do tej pory w historii ludzkości) dla ludzi starych. A wiele wskazuje, że będą one jeszcze lepsze, mimo, że ekonomiści straszą nas załamaniem rynku emerytur.

12 Lut 2010 Zofia Zubczewska
Karmienie na siłę jest szkodliwe...

Karmienie na siłę jest szkodliwe…

 

Bardzo proszę o pomoc !

Proszę o padanie mi naukowych dowodów na to, iż NIE NALEŻY ZMUSZAĆ  dziecka do jedzenia.

02 Gru 2009 Maria Lehman
Pogodnym żyje się lepiej

Pogodnym żyje się lepiej

  

Naprawdę „przybywa” nam lat, gdy tracimy dobry humor. Czarne myśli osłabiają nas psychicznie i obniżają odporność na choroby. Nie dajmy się im, zadbajmy o własny nastrój. Podpowiadamy jak to zrobić.
23 Lis 2009 z.z.
Lęki starości

Lęki starości


Gdy miałam 20 lat myślałam, że nigdy nie dożyję sześćdziesiątki. Z zewnątrz obserwowałam emerytów, którzy wydawali mi się wówczas innym gatunkiem ludzi, gatunkiem do którego ja nigdy nie będę należeć.

 

04 Paź 2009 Zofia Zubczewska
Jak odkryć i rozwijać talent dziecka
Jak odkryć i rozwijać talent dziecka

Czym właściwie jest talent? Termin ten najczęściej kojarzymy z ponadprzeciętnymi zdolnościami. Ekspert Akademii Misia Haribo, pedagog Halina Żórawińska radzi jak dostrzec i rozwijać talent u dzieci w wieku przedszkolnym.
31 Lip 2009 Administrator
Nie wiedziałam, że ukochane wnuki staną się moim koszmarem...

Nie wiedziałam, że ukochane wnuki staną się moim koszmarem…

 

Większość dziadków z niecierpliwością oczekuje na wnuka. Fajnie gdyby to był chłopiec, bo zapewni to „ciągłość rodu”. Czekamy, czekamy i w końcu jest. Jak już jest to nie ważne czy chłopiec czy dziewczynka. Jest i już!!!

 

17 Lip 2009 Katarzyna
Wpływ myśli na zdrowie i ciało
Wpływ myśli na zdrowie i ciało

Choroba i zdrowie mają źródło w myślach. Chore myśli wyrażają się poprzez chore ciało. Osoby, które obawiają się choroby, w końcu na nią zapadają. Niepokój szybko osłabia całe ciało i otwiera jego podwoje na wejście choroby.
22 Cze 2009 Lek. med. Jacek Giovanoli-Jakubczak
Przeciw przemocy w rodzinie
Przeciw przemocy w rodzinie


Vis a vis siedziby błońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej , obok  biblioteki, przy ul Traugutta 6, od  lat działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pracownicy  tej Komisji - p. Iwona Wirowska i p. Sławek Sumka , z którymi rozmawiam, realizują w niej Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

15 Cze 2009 Barbara Witkowska
Miłość i pokarm

Miłość i pokarm

Miłość i pokarm przeplatają się w życiu każdego z nas, począwszy od pierwszego kontaktu z karmiącą matką. Równolegle z przyjmowaniem pokarmu dziecko zdobywa pierwsze doświadczenia na gruncie relacji z drugim człowiekiem.

20 Maj 2009 Jacek Giovanoli-Jakubczak
Przemoc w służbie jedzenia
Przemoc w służbie jedzenia

 

Czasami tak bardzo martwicie się, że dzieci zbyt mało jedzą, że sięgacie po różne sposoby, które niestety są przemocą.

 

08 Maj 2009 Maria Lehman
Babcine rozpieszczanie

Babcine rozpieszczanie

 

Czy babci wolno rozpieszczać wnuki?

Tak. Na pewno tak. Jest to jej przywilej i ważna rola, jaką odgrywa w życiu wnucząt.

Co rodzice myślą o babcinym rozpieszczaniu?

Obawiają się go. Myślą, że babcia uczy ich dzieci nieodpowiednich przyzwyczajeń.

 

26 Kwi 2009 Zofia Zubczewski
Babcine rozpieszczanie

Babcine rozpieszczanie

 

Czy babci wolno rozpieszczać wnuki?

Tak. Na pewno tak. Jest to jej przywilej i ważna rola, jaką odgrywa w życiu wnucząt.

Co rodzice myślą o babcinym rozpieszczaniu?

Obawiają się go. Myślą, że babcia uczy ich dzieci nieodpowiednich przyzwyczajeń.

26 Kwi 2009 Zofia Zubczewska
Dziadek be...?

Dziadek be…?

 

Święta spędziliśmy na wsi. Zaprosiliśmy dzieci z ich dziećmi czyli naszymi wnukami. Bardzo cieszyłam się na te Święta i mój „dziadek” też. Domek nagrzaliśmy, wysprzątali, przygotowali rozmaite jedzonka i czekamy. Ferajna przyjechała. Bardzo było przyjemnie do momentu... 

 

21 Kwi 2009 Maria Lehman
Pierwsze Święta bez dzieci...

Pierwsze Święta bez dzieci…

Zbliżają się święta i bardzo się z tego powodu cieszyłam. Mimo kryzysu i rosnących cen pozamawiałam masę pysznego jedzenia w sklepach, zaplanowałam porządki w domu i po prostu pełną parą zaczęłam przygotowania,

08 Kwi 2009 Joanna Skrzyńska
Babciowanie

Babciowanie

Co to jest babciowanie?


To okres życia, który następuje po macierzyństwie, gdy w naszej rodzinie pojawiają się wnuki.

05 Kwi 2009 Zofia Zubczewska
Niewdzięczny zięć

Niewdzięczny zięć

Piszecie, że „Psycholog”, to miejsce gdzie można się zwierzać, a może nawet znaleźć sensowną poradę. Wysyłam więc tego maila do „Psychologa”, bo jestem w dużym kłopocie.

30 Mar 2009 Halina O.
Romans po sześćdziesiątce
Czy wypada mieć romans po 60-tce?

Oczywiście, że wypada. Z mężczyzną młodszym od siebie także. Libido, czyli popęd seksualny, jest siłą dodajacą energii do życia.

30 Mar 2009 Maria Lehman
Babcia ... to znaczy kto?

Babcia... to znaczy kto?
  
Babcia...     człowiek, kobieta, niepowtarzalna osoba   w okresie rozwojowym  średniej lub późnej dorosłości  /w zależności od swego wieku /. 

13 Mar 2009 Maria Lehman
Faworkowy konflikt
Faworkowy konflikt


Tłusty czwartek. Poszedłem  do cukierni  po pączki. Wróciłem z pustymi rękami, bo jak zobaczyłem te „na cito” robione gnioty, to odechciało mi się ich jeść.

09 Mar 2009 Marek z Warszawy