Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Moda na „Kossaki” nie wróci, czyli dlaczego warto inwestować w sztukę współczesną

Moda na „Kossaki” nie wróci, czyli dlaczego warto inwestować w sztukę współczesną

W co inwestować? To pytanie, które warto sobie zadać, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy stanu konta. Zabezpieczenie na przyszłość, środki na czarną godzinę lub godziwą emeryturę powinien posiadać każdy. Tymczasem coraz trudniej jest wybrać inwestycje, które będą naprawdę korzystne. Lokaty bankowe nie dają pewności zysku, podobnie jest z inwestowaniem na giełdzie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na tak zwane inwestycje alternatywne.

19 Wrz 2019 S.Z.
W Toruniu zobaczymy wystawę Mariny Abramović, ikony body artu

Nacinanie ciała, gra erotyką i pistolet przy skroni. W Toruniu zobaczymy wystawę Mariny Abramović, ikony body artu

Od zarania dziejów sztukę wyrażano za pomocą różnych środków przekazu, przybierających coraz śmielsze formy. Aż w 1974 r. w neapolskim studiu piękna serbska artystka Abramović rzuciła wyzwanie cielesnemu tabu. Pozwoliła publice rozebrać ją do naga i zrobić z sobą absolutnie wszystko przy użyciu bicza, siekiery, żyletki czy obcęgów. Słynny później performans przerwano, gdy po sześciu godzinach zakrwawionej kobiecie przystawiono nabity pistolet do głowy. Tak została jedną z najważniejszych przedstawicielek body artu. Już od 8 marca wystawę poświęconą jej twórczości będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

08 Mar 2019 S.Z.
Iluzja - na czym polega jej światowy fenomen?

Iluzja - na czym polega jej światowy fenomen?

Każdy z nas widział choć raz sztuczkę magiczną, zaś przedstawienia najlepszych iluzjonistów na świecie przybierają od lat format ogromnych widowisk, transmitowanych w telewizji. Magia zachwyca nas od dziecka i niezmiennie zaskakuje, nawet w dorosłym wieku. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, by wciąż tworzyć rzeczy nieodgadnione, nowe i takie, które porwą publiczność?
O fenomenie iluzji opowiada najpopularniejsza para magików w Polsce – Ewelina i Marcin Muszyńscy.

11 Sty 2019 S.Z.
Kultura przez internet

Kultura przez internet

Jak bezpiecznie kupować książki, bilety i muzykę on-line

Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2018” 54% Polaków kupiło w ubiegłym roku książki, płyty i filmy za pośrednictwem sklepów internetowych. Tym samym stały się one jednymi z najczęściej kupowanych produktów on-line. Za pośrednictwem internetu możemy również nabyć bilety do teatru, kina czy muzem. Jak mądrze zrobić tego typu zakupy i na co uważać?

31 Sie 2018 S.Z.
Piękne, inteligentne, pracowite? Jakie są współczesne kobiety?

Piękne, inteligentne, pracowite? Jakie są współczesne kobiety?

Kobieta to synonim siły? Taki obraz wyłania się z wypowiedzi uczestników sondy ulicznej „Kobiece sprawy”, w której sprawdzono opinię społeczeństwa na temat najważniejszych dla współczesnych kobiet kwestii. Inspiracją do jej przeprowadzenia było zakończenie prac nad siódmą edycją Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter „Kobiece sprawy”, której dyrektorem artystycznym jest uznany polski artysta – Andrzej Pągowski.

12 Sty 2018 S.Z.
Kobieta w sztuce. Dlaczego sztuka zajmuje się sprawami kobiet?

Kobieta w sztuce. Dlaczego sztuka zajmuje się sprawami kobiet?

Bycie kobietą w dzisiejszych czasach to duże wyzwanie. Poddane sprzecznym oczekiwaniom współczesne kobiety próbują pogodzić wiele różnych ról społecznych i w każdej z nich dać z siebie sto procent. Budzi to niejednokrotnie trudność w sprostaniu tym oczekiwaniom. Dlatego coraz więcej kobiet bierze sprawy we własne ręce i chce wypracować nowy model kobiecości dostosowany nie tylko do realiów współczesnego świata, lecz także do własnych potrzeb i preferencji. To właśnie im i ich sprawom Gedeon Richter poświęca najnowszą edycję kalendarza artystycznego zatytułowanego „Kobiece sprawy”. Za koncepcję kreatywną projektu odpowiada jak co roku uznany polski artysta – Andrzej Pągowski.

12 Gru 2017 S.Z.
Zakończono nagrania do "Biblia Audio" - największego słuchowiska w Europie

Zakończono nagrania do „Biblii Audio” – największego słuchowiska w Europie.

Jeszcze w tym roku wysłuchamy całości 113 godzin słuchowiska, nagranie z udziałem 10 000 osób, 480 aktorów, tła dźwiękowe rejestrowane w Izraelu, ponad 3 miliony pobrań i odsłuchań Nowego Testamentu, ponad 2 lata pracy – zakończono nagrania do największego słuchowiska w Europie. „Biblia Audio – superprodukcja” to realizacja, w której biorą udział największe polskie gwiazdy, aktorzy amatorzy, muzycy, duchowni. Proces produkcyjny zakończy się na początku grudnia.

01 Gru 2017 S.Z.
Co warto zaobaczyć, będąc w Trójmieście?

Co warto zobaczyć, będąc w Trójmieście?

Wybierając się na urlop bądź weekend do Trójmiasta warto mieć jakiś plan. Dzięki temu bowiem można będzie więcej zobaczyć. Nie da się bowiem ukryć, że Gdańsk, Gdynia i Sopot mają mnóstwo do zaoferowania i dobrze trzeba wszystko zaplanować, żeby niczego nie przeoczyć. Przebywając w Gdyni warto wybrać się do portu. Wtedy można będzie poczuć w pełni morski klimat. A co dalej?

02 Paź 2017 W.P.
Detal ma znaczenie

Detal ma znaczenie

Styliści podkreślają, że to dodatki tworzą kreację. I to nie tylko biżuteria i akcesoria, ale także elementy wokół nas, mają znaczenie. DESA Modern przygotowała wyjątkową kolekcję ozdobioną dziełami ulubionych malarzy Polek, bo każdy detal ma znaczenie.

28 Sie 2017 S.Z.
Murale - sztuka na miarę naszych czasów

MURALE - SZTUKA NA MIARĘ NASZYCH CZASÓW

„Sztuka ulicy dodaje miastom koloru, zaskakuje, niesie ze sobą optymizm” – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, członkini jury na konkurs muralu we Włocławku, w ekskluzywnym wywiadzie dla Geberit.

12 Sie 2017 S.Z.
Aparat fotograficzny czy smartfon...

Aparat fotograficzny czy smartfon – z czego częściej korzystamy podczas wakacyjnych wyjazdów?

Jeszcze nie tak dawno, w okresie wakacji, ze skrzynek pocztowych wyjmowaliśmy kolorowe pocztówki z mazurskimi jeziorami czy egzotycznymi palmami. A po powrocie z letniego wypoczynku szybko biegliśmy do najbliższego fotografa, by wywołać kliszę ze zdjęciami. Dziś zwyczaj wysyłania pozdrowień z wakacji czy wywoływania zdjęć odchodzi do lamusa. Dlaczego? Wszystkiemu winien jest wielofunkcyjny smartfon, za pomocą którego możemy robić zdjęcia, wysyłać smsy lub nawigować drogę.

28 Lip 2017 S.Z.
Idealny obraz na każdą kieszeń

Idealny obraz na każdą kieszeń

Piękny dom, to często piękne dekoracje zdobiące jego ściany. Obraz jest najpopularniejszym i najłatwiejszym z pozoru do zaaranżowania ściennym elementem dekoracyjnym. Dlatego też większość z nas chętnie po niego sięga. Jak jednak dobrać obraz tak, aby wyglądał pięknie, komponował się z wnętrzem a jednocześnie współgrał cenowo z zasobami naszego portfela? Nie jest to zadanie, jak by się mogło wydawać trudne, wystarczy odrobina wiedzy, chęci a każdy znajdzie dla swojego wnętrza obraz idealny.

28 Lis 2015 W.P.
Inauguracja "Sceny w Galerii" Katowickiej

TEATR + MIASTO – INAUGURACJA „SCENY W GALERII" KATOWICKIEJ


6. listopada br. premierą spektaklu „Kamienie" rozpoczęła działalność, jedyna tego typu w Polsce, „Scena w Galerii". Nowa przestrzeń Teatru Śląskiego powstała w ramach prowadzonego przez Galerię Katowicką PROJEKTU WYŻSZY POZIOM – inicjatywy, która przybliża mieszkańcom bogatą ofertę kulturalną i edukacyjną regionu oraz ułatwia aktywne uczestniczenie w najciekawszych projektach. Na Scenie w Galerii odbywać się będą premiery, spektakle, spotkania i warsztaty. Bilety na wybrane z wydarzeń otrzymają także klienci Galerii Katowickiej.

12 Lis 2015 S.Z.
Malarstwo renesansowe, czyli czasy wielkich mistrzów

Malarstwo renesansowe, czyli czasy wielkich mistrzów

Epoka renesansu była dla sztuki (i nie tylko) czymś porównywalnym do rewolucji przemysłowej czy technologicznej. Był to czas, kiedy umysł ludzi otworzył się na rzeczy nowe i innowacyjne, co bez problemu można zauważyć na obrazach wielkich mistrzów tamtego okresu. Pokonując mroki średniowiecznego marazmu i zachowawczości sztuka zyskała całkiem nową jakość i kanon piękna. Podstawową różnicą (i jedną z najbardziej istotnych) była tematyka tychże dzieł, która w dużej mierze odnosiła się do sytuacji świeckich z życia zwykłych obywateli lub historii. Dodatkowo bardzo popularne stały się w owym czasie portrety, choć mogli sobie na nie pozwolić jedynie bogatsi członkowie społeczeństwa. Doszło nawet do tego, że sami malarze malowali swoje podobizny, zwane autoportretami. Było to poważne przełamanie zasad rządzących mentalnością średniowiecznego ludu, ale dzięki temu mamy lepsze pojęcie na temat wyglądu mistrzów pędzla w tamtych latach.

19 Sie 2015 W.P.
Alchemia współcześnie - kultury alternatywne

Alchemia współcześnie – kultury alternatywne

Co tak naprawdę kojarzy nam się ze słowem alchemia? O ile nie zgłębimy tego tematu, zawsze będziemy widzieć tylko ciemne pokoje, zawalone starymi księgami, solidne, dębowe regały, a w ich bliskim sąsiedztwie aparatura alchemiczna w postaci szklanych naczyń z przeróżnymi substancjami w kolorach tęczy.

11 Sty 2015 W.P.
GalleryStore.pl czyli sztuka przez internet

GalleryStore.pl czyli sztuka przez internet

Od stuleci obrazy zdobią ściany domów ludzi na całym świecie i w dalszym ciągu cieszą się wielkim zainteresowaniem, co dobitnie podkreślają astronomiczne sumy wydawane na niektóre z nich w największych domach aukcyjnych. I choć nie zmienia się popyt na tego rodzaju dzieła, to ewoluuje sposób, w jaki je kupujemy i oglądamy. W ten obszar z charakterystycznym dla siebie impetem wkracza technologia z Internetem na czele. Możliwości sieci pozwalają działać w zupełnie innej skali. Już nie 30, nie 300, jak w dużych, stacjonarnych galeriach, a tysiące obrazów można oglądać i kupić w internetowej galerii młodych artystów GalleryStore.pl.

29 Wrz 2014 S.Z
Odrestaurowane prezbiterium w Ukcie

Odrestaurowane prezbiterium w Ukcie

Kościół parafialny w Ukcie pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego od 1989 roku wpisany jest w rejestr zabytków województwa warmińsko - mazurskiego. Zbudowany został jako świątynia ewangelicka w 1846 roku z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. W 1982 roku został w sposób burzliwy zajęty przez katolików, a dwa lata później wykupiony od społeczności ewangelickiej. Pierwszy proboszcz zmienił wystrój kościoła, a obecny przywraca historyczny wygląd świątyni, łącznie z napisami w języku niemieckim. Myślę, że jest to znak czasu, znak tolerancji i zaakceptowania trudnej przeszłości Mazur.

17 Lis 2013 Zofia Zubczewska
Czy skarby wiedeńskiej Kunstkammer znów zachwycą?
Czy skarby wiedeńskiej Kunstkammer znowu zachwycą?

Wiedeńska Kunstkammer to najbardziej znacząca i wartościowa kolekcja dzieł sztuki oraz skarbiec dynastii Habsburgów. Dzieła gromadzono przez stulecia, od czasów późnego średniowiecza po czasy baroku. A od 01. marca 2013 można je znowu oglądać w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki.
01 Mar 2013 S.Z.
Hanna Banaszak w leśniczówce Pranie

Hanna Banaszak w leśniczówce Pranie

Wietrzne i refleksyjne pożegnanie lata – brzydkiego, ale i jego szkoda, gdyż innego w tym roku nie mieliśmy.

21 Sie 2011 Zofia Zubczewska
Po prostu Eva - o płycie CD Evy Cassidy

Po prostu Ev

Kiedyś przypadkiem usłyszałam w radiu piosenkę Evy Cassidy i wzruszyłam się do łez. Dlatego niedawno kupiłam płytę z jej nagraniami i doszłam do wniosku, że ta dziewczyna rzeczywiście śpiewa jak anioł. Nie ja jedna.

14 Kwi 2011 Gaina
Blues, grunge, szanty i inne przeboje na moje.polskieradio.pl

Blues, grunge, ponadczasowe przeboje i szanty na moje.polskieradio.pl

Polskie Radio udostępnia dla Słuchaczy kolejne stacje na moje.polskieradio.pl.

19 Lis 2010 Polskie Radio
Telewizja Dziewcząt i Chłopców - wspomnienie dzieciństwa w Planete

Wspomnienie dzieciństwa w PLANETE - „Telewizja Dziewcząt i Chłopców”

Czy łatwo byłoby dziś przykuć uwagę dzieci wychowanych na kolorowych i krzykliwych kreskówkach gawędą o zwierzętach lub poradnikiem dla majsterkowiczów? Raczej nie.

10 Wrz 2010 Administrator
Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym

Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym


Absolutnie warto zwiedzić wystawę Ars Homo Erotica w Muzeum narodowym w Warszawie. Nie wiem, czy dostarcza wielu przeżyć artystycznych. Na pewno porusza i zmusza do myślenia.
23 Lip 2010 Gaina
Chopin za 20 złotych

Chopin za 20 złotych

 

Choć w następnych zdaniach będę opisywać dzisiejszą imprezę (czyli z poniedziałku 22 lutego) zorganizowaną przez Narodowy Bank Polski w Zamku Królewskim w Warszawie, dla uczczenia Dwusetnej Rocznicy Urodzin Fryderyka Chopina, to zacznę od wspomnień. Takie są prawa oraz zwyczaje babci.

 

22 Lut 2010 Babcia Polka
Wieczór grecki w Milanówku

Wieczór grecki w Milanówku

Choć wokół leżały ogromne sterty śniegu, to w Milanowskim Centrum Kultury rozbrzmiewała muzyka kojarząca się ze słońcem i upałem.

21 Lut 2010 Babcia Polka
Klimatycznie i klubowo

Klimatycznie i klubowo                                                          

W ramach jesiennego Festiwalu Jazzowego w Błońskiej Poniatówce miały miejsce dwa, równie doskonałe, choć odmienne w swoim klimacie, koncerty jazzowe, które dały też Błonianom okazję do spotkania z legendami polskiej muzyki jazzowej : Janem Ptaszynem- Wróblewskim, Pawłem Tartanusem, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim i Andrzejem Dąbrowskim.
10 Sty 2010 Barbara Witkowska
Tygiel Kultur

Tygiel Kultur

Na błońskich trawnikach straszyły łaty  śniegu, z szarego nieba kapał zimny deszcz, a lokalny Ośrodek Kultury wibrował rytmami energetycznej, południowoamerykańskiej fiesty.

05 Sty 2010 Barbara Witkowska
Wojciech Pszoniak w "Poniatówce"
Wojciech Pszoniak w „Poniatówce”

Błońska „Poniatówka” gościła w swoich progach wybitnego aktora filmowego i teatralnego pana Wojciecha Pszoniaka- aktora Starego Teatru w Krakowie, Teatru Narodowego i Powszechnego w Warszawie, który od 1978 r. nieprzerwanie gra na deskach teatrów Francji, Anglii, czy Szwajcarii. Artystę, który zasłynął tak znakomitymi rolami, jak : Jezusa w filmie „Piłat i inni” (1971 r.), Dziennikarza i Stańczyka w „Weselu (1972 r.), Moryca w „Ziemi obiecanej”(1974 r.), Maximiliana de Robespierre w „Dantonie” (1982 r.), Janusza Korczaka w „Korczak” (1990 r.), Nieznajomego w „Bracie naszego Boga” (1997 r.) i innych.

14 Sie 2009 Barbara Witkowska
Galeria we wsi Wojnowo

Galeria we wsi Wojnowo

Rzadki to widok: jedziesz przez zwyczajną  mazurską „ulicówkę”, mijasz chałupy, patrzysz na malwy kwitnące za płotami, na mazurskie ganeczki, a tu nagle wielki baner z portretem konia i napis: Galeria.Pomysł wydaje się dziwny, bo przecież wieś kojarzy się raczej ze stogiem siana, sielskim widoczkiem z krówkami w tle, bocianem dumnie kroczącym po łące, a jeśli chodzi o sztukę to raczej z rękodziełem, a nie z nowoczesną sztuką. Czy więc galeria w Wojnowie się przyjmie? Czas pokaże.

19 Lip 2009 Zofia Zubczewska
Robię swoje
Robię swoje

Rozmowa z Pawłem Wasiem - artystą- jubilerem z Błonia, mistrzem złotnictwa, projektantem i wykonawcą ekskluzywnej biżuterii. Laureatem I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Złotników „Złoto i Srebro w Rzemiośle” (Warszawa  2008) oraz I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło 2008”, „Amberif 2008”.
25 Cze 2009 Barbara Witkowska
Gwiezdny trener

Gwiezdny trener

W TV  9.  edycja „Tańca z Gwiazdami”, a u nas wywiad z mistrzem jurorskich  werdyktów-Piotrem Galińskim. Tym razem, w mało znanej roli nauczyciela tańca w podwarszawskiej ”Poniatówce”.

26 Kwi 2009 Barbara Witkowska