Wyświetl # 
  Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Urządzamy klimatyczne aranżacje... w plenerze!

Urządzamy klimatyczne aranżacje... w plenerze!

Spotkania plenerowe są nieodłącznym elementem sezonu wakacyjnego i choć ten już powoli dobiega końca, „złota, polska jesień” to także świetny moment do spędzania czasu na zewnątrz. Wystarczy poznać kilka (aranżacyjnych) wskazówek, by zorganizować klimatyczne spotkanie na pożegnanie lata lub powitanie jesieni.

29 Sie 2021 S.Z.
Dekoracyjne elementy betonowe w ogrodzie

Dekoracyjne elementy betonowe w ogrodzie

Kostki i płyty betonowe od lat wiodą prym jako materiały wykończeniowe nawierzchni w otoczeniu domów. Nie są to jednak jedyne prefabrykaty betonowe, które można wykorzystać w aranżacji ogrodu. Galanteria betonowa, oprócz płyt i kostek brukowych obejmuje również wiele dekoracyjnych, a zarazem funkcjonalnych elementów małej architektury, o których warto pamiętać projektując przestrzeń wokół domu.

02 Sie 2021 S.Z.
6 najciekawszych roślin na taras i jak o nie zadbać.

6 najciekawszych roślin na taras i jak o nie zadbać.

Taras bez roślinności jest z pewnością mniej atrakcyjny. Brakuje mu przytulności i tego specyficznego klimatu, który nawiązuje do natury. Czasami wystarczy jedna ozdobna donica z egzotycznym drzewkiem, aby taras czy weranda zyskały nową jakość.

18 Maj 2021 W.P.
Smart ogród na wiosnę.

Smart ogród na wiosnę.

Czas na wiosenne porządki w ogrodzie. To świetny moment, aby dokonać kilku zmian nie tylko w rabatkach. Podpowiadamy, jak stworzyć nowoczesny smart ogród.

04 Maj 2021 S.Z.
Jak przesadzić aloes?

Jak przesadzić aloes?

Opieka nad roślinami nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli przychodzi do ich rozsadzania. Jak przesadzić aloes? Dowiesz się u nas!

26 Kwi 2021 S.Z.
Idzie wiosna – zaplanuj aranżację swojego ogrodu

Idzie wiosna – zaplanuj aranżację swojego ogrodu

Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że z niecierpliwością wyglądamy wszelkich oznak wiosny. Zanim jednak prace ogrodowe ruszą pełną parą, warto zastanowić się, jak chcemy zaaranżować przydomową przestrzeń i zaplanować kolejność działań. Aby stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale też spójne i estetyczne otoczenie, musimy bowiem starannie dobrać jego kluczowe elementy. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

05 Kwi 2021 S.Z.
Eko nawierzchnia wspomaga ekosystem

Eko nawierzchnia wspomaga ekosystem

Kostki i płyty betonowe dawno już opanowały deptaki, place i parkingi w większości miast, miasteczek i wokół prywatnych posesji. Przede wszystkim dlatego, że są one trwałe i praktyczne. Wyglądają również bardzo estetycznie i są łatwe w utrzymaniu czystości.
A przy tym mogą być także przyjazne dla środowiska i ekologiczne.

25 Mar 2021 S.Z.
Idzie wiosna, wyjdź na balkon!

Idzie wiosna, wyjdź na balkon!

Dodatkowy pokój na ciepłe dni, schowek, namiastka ogrodu – balkon, bo o nim mowa, w wielu mieszkaniach miewał różne role. Od przeszło roku zyskał kolejną – teraz jest także enklawą, która umożliwia przebywanie na świeżym powietrzu w bezpieczny i nieskrępowany maseczką sposób. Idzie wiosna, więc to idealny moment, by o niego zadbać i z „rozwiązania awaryjnego” uczynić go przyjaznym miejscem do relaksu i zabawy.

20 Mar 2021 S.Z.
Jak wygląda wysiew nasion roślin kwitnących na rozsadę?

Jak wygląda wysiew nasion roślin kwitnących na rozsadę?

Rozsadę roślin kwitnących zarówno tych jednorocznych, jak i dwuletnich można zakupić w sklepie ogrodniczym, aczkolwiek taką rozsadę można przygotować również samemu.

11 Sty 2021 W.P.
Jak wyhodować piękny skrzydłokwiat?

Jak wyhodować piękny skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat to wdzięczna roślina domowa. Ma niewielkie wymagania i prawie każdy może go uprawiać. Wygląda bardzo efektywnie i jeśli zapewnimy mu dobre warunki do rozwoju, może kwitnąć cały rok.

10 Gru 2020 W.P.
Plan na jesień: kompostowanie. Dlaczego warto?

Plan na jesień: kompostowanie. Dlaczego warto?

Kompostowanie. Dla jednych to praktyka stara jak świat, dla innych inicjatywa, która nabrała rozpędu w ostatnim czasie ze względu na trend less waste. Jedno jest pewne – kompostowanie to mądry sposób na wykorzystanie odpadów pochodzenia organicznego, które stanowią aż 1/3 domowych śmieci. Aby było efektywne, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.

08 Lis 2020 S.Z.
Nowoczesne kwietniki ogrodowe z betonu

Nowoczesne kwietniki ogrodowe z betonu

Beton to materiał, z którego powstaje coraz więcej oryginalnych i dizajnerskich elementów małej architektury ogrodowej. Prefabrykaty betonowe można również wykorzystać w projektach różnego rodzaju terenów zielonych.

12 Paź 2020 S.Z.
Własna działka marzeniem Polaków

Własna działka marzeniem Polaków

Wakacje co prawda już za nami, ale polska złota jesień zachęca do weekendowych wypadów na łono natury. Jaka forma wypoczynku jest najbardziej pożądana w epoce pandemii? Gdzie możemy bezpiecznie udać się z rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi? Okazało się, że prawie 70% respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Castoramy wyraziło chęć posiadania działki rekreacyjnej!

17 Wrz 2020 S.Z.
Krety w ogrodzie - jak im zaradzić?

Krety w ogrodzie - jak im zaradzić?

Ważący średnio 100 gramów, a mierzący przy tym około 18 centymetrów, kret pojawia się w ogrodach z początkiem wiosny, a pozostaje w nich do końca jesieni. Z racji na moment pojawienia się tych gryzoni, ogrodnicy i działkowcy uważają je za oznakę zbliżającego się ocieplenia.

13 Sie 2020 W.P.
Ogród przyjazny dzieciom - 5 najważniejszych zasad bezpiecznej posesji

Ogród przyjazny dzieciom - 5 najważniejszych zasad bezpiecznej posesji

Własny ogród, nawet najmniejszy, jest dziś na wagę złota. Doceniają go teraz szczególnie rodzice, bo dzięki niemu dzieci mogą niemal bez ograniczeń spędzać czas na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na posesji i dokładnie przemyśleć jej aranżację. Zebraliśmy 5 kluczowych zasad, które musimy wziąć pod uwagę, urządzając przydomo-wą przestrzeń.

30 Maj 2020 S.Z.
Czy gmina może wprowadzić zakazy korzystania z wody w czasie suszy?

Czy gmina może wprowadzić zakazy korzystania z wody w czasie suszy?

Jednym z najważniejszych obszarów adaptacji do zmian klimatu jest zabezpieczenie zasobów wody, zwłaszcza pitnej. Na tle państw Unii Europejskiej, Polska wyróżnia się stosunkowo niewielkimi zasobami wód, niska jest również efektywność ich użytkowania (1). Mniejszymi rezerwami dysponują jedynie Czechy, Cypr i Malta. Coraz częściej w naszym kraju występują okresowe trudności w zaopatrzeniu w wodę, zagrażając przerwami w jej dostawie. Przyczyną tego stanu rzeczy są m.in. postępujące zmiany klimatu, powodujące wydłużenie się okresów bezopadowych, zmniejszenie się grubości pokrywy śnieżnej oraz skrócenie czasu jej zalegania przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na wodę w związku z falami upałów. Czy w sytuacji zagrożenia deficytem wody zakazy i ograniczenia w korzystaniu z wody są uzasadnione prawnie? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Anna Sosnowska, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

11 Maj 2020 S.Z.
Przygotuj swój ogród na wiosnę w 3 krokach!

Przygotuj swój ogród na wiosnę w 3 krokach!

Po zimowych miesiącach pewnie z przyjemnością spędzasz czas na świeżym powietrzu i dekorujesz przestrzeń wokół domu. Zrób to w sposób przemyślany – w końcu wiosną i latem większość czasu z pewnością będziesz spędzać w ogrodzie czy na tarasie. Jak przeprowadzić ogrodową metamorfozę i stworzyć przestrzeń nie tylko atrakcyjną wizualnie, ale również praktyczną? Podpowiadają stylistki marki Dekoria.

02 Maj 2020 S.Z.
Zobacz swój ogród w nowym świetle – jak efektywnie wykorzystać czas spędzany w domu?

Zobacz swój ogród w nowym świetle – jak efektywnie wykorzystać czas spędzany w domu?

Wiosna nie ogląda się na koronawirusa, z każdym dniem coraz intensywniej dając o sobie znać. Budzący się do życia ogród jak co roku wymaga prac porządkowych. To też najlepsza okazja do zaaranżowania na nowo oświetlenia wokół domu. Właściwie dobrane i odpowiednio rozmieszczone lampy zewnętrzne nie tylko będą pełniły ważne funkcje praktyczne, ale też mogą po zmroku nadać naszej posesji zupełnie inny wymiar estetyczny. Jakie strefy warto oświetlić i na co szczególnie zwrócić uwagę, dobierając oprawy, podpowiada ekspert.

26 Kwi 2020 S.Z.
Czas na wiosenny przegląd drabiny ogrodowej!

Amatorzy prac wokół domu wkraczają do akcji. Czas na wiosenny przegląd drabiny ogrodowej!

Podobno tatrzańskie niedźwiedzie obudziły się już z zimowego snu. To znak, że wiosna nadchodzi! Niebawem w ruch pójdą grabie, taczki i sekatory, a tereny wokół domów jednorodzinnych zapełnią się pasjonatami prac ogrodowych. Podczas wielu z nich przyda się drabina – umożliwi na przykład dostęp do elementów systemu rynnowego, w celu jego konserwacji, albo pozwoli przyciąć konary drzew, połamane w trakcie ostatnich wichur. Zanim jednak przystąpimy do pracy, sprawdźmy kondycję sprzętu – nieużywany od kilku miesięcy, może nie być w pełni sprawny. Jak powinien wyglądać taki przegląd?

19 Mar 2020 S.Z.
Kolorowy zawrót głowy w wiosennym ogrodzie

Kolorowy zawrót głowy w wiosennym ogrodzie

Po szarościach zimy, spragnieni słońca i kolorów, z ogromną ulgą witamy pierwsze, wiosenne rośliny. Z utęsknieniem wypatrujemy kwiatków wśród zieleniejącej trawy i na pączkujących krzewach. Wiosna w ogrodzie jest cudownym czasem, kiedy energetyzująca feria barw budzi nas do życia zapowiedzią ciepłych, radosnych dni. To przepiękne rośliny tworzą ten niepowtarzalny nastrój. Warto pamiętać o tych, dzięki którym nasz ogród stanie się wspaniałą, wielobarwną kompozycją.

13 Mar 2020 W.P.