Wyświetl # 
 
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Poradnik dla ozdrowieńców – jak wrócić do pełni sił po COVID-19?

Poradnik dla ozdrowieńców – jak wrócić do pełni sił po COVID-19?

Pandemia COVID-19 trwa już ponad rok. Statystyki są nieubłagane – przybywa zakażonych, ale także tzw. ozdrowieńców. Ci wskazują, że mimo pokonania choroby, długo odczuwają skutki zakażenia: ogólne osłabienie, gorszą kondycję, bóle w klatce piersiowej. Jak wrócić do pełni sił? Najważniejsze to odpowiednio zadbać o siebie i wykonać badania zalecane przez specjalistów, które pomogą ocenić stan zdrowia.

14 Kwi 2021 S.Z.
Chroniąc się przed COVID-19, pamiętajmy o zagrożeniu HIV

Chroniąc się przed COVID-19, pamiętajmy o zagrożeniu HIV

Warszawa, 7 kwietnia 2021 r.: Przez pandemię COVID-19 coraz mniej mówi się w Polsce o HIV. W ubiegłym roku liczba wykonywanych testów w kierunku zakażenia tym wirusem spadła u nas prawie o połowę! A przecież nie pokonaliśmy jeszcze HIV. Ten wirus, nieleczony, nadal prowadzi do rozwoju pełnoobjawowego AIDS, a czasem śmierci.

08 Kwi 2021 S.Z.
Teleporady pomocne, ale nie dla wszystkich

Teleporady pomocne, ale nie dla wszystkich

W ostatnim czasie teleporady nabrały nieco negatywnego wydźwięku. Trzeba powiedzieć jasno: telekonsultacja lekarska jest w wielu przypadkach wystarczającą a nawet optymalną formą kontaktu pacjenta z lekarzem. Nie jest remedium na wszystko. Szacuje się, że nawet 50 proc. pacjentów wymaga tradycyjnej wizyty. Telemedycyna wspomaga klasyczne postępowanie, ale są sytuacje, kiedy w żadnym razie go nie zastąpi – mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Merytorycznej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”.

07 Kwi 2021 S.Z.
HIFU: najnowocześniejsza i całkowicie bezinwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy jest dostępna w Warszawie

HIFU: najnowocześniejsza i całkowicie bezinwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy jest dostępna w Warszawie

W EvaClinic w Warszawie znajduje się jedno z najnowocześniejszych urządzeń do leczenia mięśniaków macicy metodą HIFU (termoablacja zogniskowaną wiązką ultradzwięków). Mięśniaki leczone są w ciągu 1-2 godzin, w zależności od ich umiejscowienia i wielkości, bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego czy hospitalizacji. Po zastosowaniu leczenia HIFU w klinice EvaClinic kobiety mają szansę na zajście w ciążę i jej donoszenie, ponieważ jest to najbezpieczniejsza metoda leczenia mięśniaków macicy dla Pacjentek planujących ciążę. Wysokospecjalistyczne urządzenie znajduje się w klinice od połowy 2016 roku.

06 Kwi 2021 S.Z.
Wyzwania systemowe i rekomendacje w opiece nad pacjentami z SMA w Polsce

Wyzwania systemowe i rekomendacje w opiece nad pacjentami z SMA w Polsce

Do niedawna leczenie SMA sprowadzało się do leczenia objawowego które obejmowało przede wszystkim fizykoterapię, leczenie ortopedyczne i oddech wspomagany. Sytuacja chorych w Polsce uległa znaczącej poprawie po refundacji pierwszej technologii lekowej modyfikującej przebieg choroby i będzie się zmieniała na lepsze wraz z wdrożeniem przyspieszającego rozpoznanie programu przesiewowego noworodków, pojawieniem się nowych terapii przyczynowych oraz wdrażaniem opieki koordynowanej. Zachodzące zmiany prowadzą od leczenia objawowego po możliwość znacznej modyfikacji przebiegu choroby i poprawy funkcjonowania pacjentów i ich rodzin. Pojawienie się kolejnych skutecznych opcji terapeutycznych stwarza nowe możliwości dla pacjentów z SMA, odpowiadając na ich pilne, niezaspokojone potrzeby.

29 Mar 2021 S.Z.
Ból nie do zniesienia podczas miesiączki? Nie ignoruj tego

Ból nie do zniesienia podczas miesiączki? Nie ignoruj tego - Miesiąc Świadomości Endometriozy

Na endometriozę cierpi szacunkowo co 10 Polka w wieku rozrodczym. Mimo, że ponad 73% kobiet słyszało o tej chorobie, rozpoznanie choroby trwa nawet kilka - kilkanaście lat.

22 Mar 2021 S.Z.
5 sposobów na przesilenie wiosenne!

5 sposobów na przesilenie wiosenne!

Po kilku zimnych, pochmurnych miesiącach nasz organizm jest wyczerpany. Zwłaszcza po ciężkiej i długiej zimie, która ostatnio nas nawiedziła. Początek wiosny, a dokładnie przełom marca i kwietnia to okres odczuwania wzmożonej senności, spadku motywacji i permanentnego zmęczenia. Pięć wskazówek na temat zadbania o siebie w tym czasie zdradza dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny integracyjnej.

22 Mar 2021 S.Z.
Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!

Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid! - z cyklu "Zapytaj stomatologa"

Na przestrzeni ostatniego roku nagła utrata smaku stała się jednym z najbardziej niepokojących objawów, który przez trwającą pandemię, raczej wszystkim kojarzy się z zakażeniem koronawirusem. Warto jednak wiedzieć, że za zaburzeniami smaku może stać mnóstwo innych przyczyn, w tym te stomatologiczne. Zanim więc dopadnie nas strach związany z nagłą utratą smaku i ewentualną infekcją SARS-CoV-2, lepiej dowiedzieć się czegoś więcej o innych powodach zaburzeń smakowych.

22 Mar 2021 S.Z.
ProstaTa recepta na lepszą terapię

ProstaTa recepta na lepszą terapię

W następstwie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 wielu pacjentów z rakiem prostaty prawdopodobnie nie zostało zdiagnozowanych. U chorych z już stwierdzonym nowotworem gruczołu krokowego i tak skomplikowany proces diagnostyczno-terapeutyczny stał się jeszcze trudniejszy. Zdaniem ekspertów najwyższy czas zadbać o tę grupę pacjentów, wdrażając kompleksowe i skoordynowane działania: edukacyjne, profilaktyczne i terapeutyczne.

21 Mar 2021 S.Z.
Czym jest kontrast w badaniach obrazowych i czy na pewno go potrzebujesz?

Czym jest kontrast w badaniach obrazowych i czy na pewno go potrzebujesz?

Na skierowaniu na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową często widzimy dodatkowy zapis „kontrast” czy „z kontrastem”. Czy zastanawiałeś się, co to oznacza, czy wszyscy tak mają i po co ten kontrast w ogóle jest? Badania obrazowe to nieoceniona pomoc w diagnozie wielu chorób, a środki kontrastowe mogą dodatkowo zwiększyć ich dokładność.

16 Mar 2021 S.Z.
W DaVita rozpoczynają się szczepienia pacjentów dializowanych

W DaVita rozpoczynają się szczepienia pacjentów dializowanych

We wtorek, 16 marca, w ogólnopolskiej sieci stacji dializ DaVita rozpoczną się szczepienia pacjentów dializowanych. DaVita jest gotowa, by przeprowadzić w swoich stacjach dializ proces szczepień pacjentów leczonych nerkozastępczo. Dla tej grupy pacjentów zakażenie koronawirusem jest bardzo niebezpieczne – co czwarta dializowana osoba chora na COVID-19 umiera.

15 Mar 2021 S.Z.
Można wykryć HPV szybciej i precyzyjniej – cytologia LBC coraz popularniejsza

Można wykryć HPV szybciej i precyzyjniej – cytologia LBC coraz popularniejsza

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialny za nowotwory szyjki macicy. Świadomość na jego temat rośnie – Polki wiedzą, że skuteczną profilaktyką raka szyjki macicy jest cytologia. Jednak rozwój diagnostyki laboratoryjnej sprawia, że podczas badania cytologicznego, wykonanego nową metodą na podłożu płynnym, można wykryć nie tylko HPV, ale i inne niebezpieczne schorzenia.

14 Mar 2021 S.Z.
Potrzebne ośrodki dla dorosłych z wrodzonymi wadami serca

Potrzebne ośrodki dla dorosłych z wrodzonymi wadami serca

Dziecko z wadą serca może funkcjonować niemal tak samo, jak jego zdrowi rówieśnicy, o ile zostanie objęte programem kompleksowej opieki od dzieciństwa po wiek dojrzały. Rehabilitacja kardiologiczna i psychologiczna nastolatków oraz dorosłych jest kluczowa dla dobrostanu pacjentów. Niestety, zdaniem ekspertów w Polsce to forma opieki praktycznie niedostępna.

14 Mar 2021 S.Z.
Superfiltry do przeglądu! Światowy Dzień Nerek 2021

Superfiltry do przeglądu! Światowy Dzień Nerek 2021

Działanie nerkoochronne poprzez zdrowy styl życia, regularne badania moczu i krwi oraz jak najwcześniejsze zdiagnozowanie schorzeń cywilizacyjnych szkodzących nerkom to sprawa na wagę zdrowia i życia. Dlaczego w 2021 roku lekarze w diagnostyce kładą nacisk na przewlekłą chorobę nerek, mówi Prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

12 Mar 2021 S.Z.
Światowy Dzień Nerek - ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych

Światowy Dzień Nerek – DaVita rozpoczyna ogólnopolską akcję bezpłatnych badań przesiewowych

Sieć stacji dializ DaVita łączy siły z ogólnopolską siecią laboratoriów medycznych Diagnostyka. Wspólnie zaoferują podstawowe badania przesiewowe dla pacjentów z grup ryzyka w kierunku chorób nerek. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach akcji edukacyjno-profilaktycznej z okazji Światowego Dnia Nerek 2021, który przypada 11 marca. Badania potrwają miesiąc i będą dostępne dla pacjentów z województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Akcja będzie kontynuowana i rozszerzana na cały kraj.

11 Mar 2021 S.Z.
Nieuświadomiony problem – zrosty po operacjach ginekologicznych

Nieuświadomiony problem – zrosty po operacjach ginekologicznych

U 60-90 proc. kobiet poddanych operacjom ginekologicznym powstają zrosty. Ich tworzeniu się można zapobiegać, ale niska jest świadomość lekarzy i pacjentek oraz brak refundacji preparatów stosowanych w profilaktyce przeciwzrostowej

09 Mar 2021 S.Z.
Ruszyła V edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry ...

Ruszyła V edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry – Polscy Okuliści Kontra Jaskra zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku jaskry. Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają tej choroby zdiagnozowanej. W akcję zaangażowały się 74 placówki z 15 województw. Przez cztery poprzednie edycje, w ramach inicjatywy przebadano ponad 10 500 osób z czego aż 40% zbadanych zostało skierowanych do dalszej diagnostyki! Lista placówek biorących udział w akcji dostępna jest na stronie: www.tydzienjaskry.pl.

08 Mar 2021 S.Z.
Co należy wiedzieć o chorobie niedokrwiennej serca

Co należy wiedzieć o chorobie niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, objawia się w postaci charakterystycznego bólu w klatce piersiowej. Symptomy schorzenia mogą także być nietypowe i dawać o sobie znać poprzez „maskę” - duszności, chroniczne zmęczenie, omdlenia, a nawet nudności oraz wymioty. O chorobie niedokrwiennej serca, jej objawach, grupie ryzyka i skutkach nieleczenia opowiada dr hab. Małgorzata Kloch kardiolog z krakowskiego z SCM clinic.

05 Mar 2021 S.Z.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet

Do tej krępującej sytuacji może dojść podczas kichania, kaszlu, szybkiego marszu, wchodzenia po schodach czy schylania się. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM), narażone są przede wszystkim kobiety. Większość z nich wstydzi się mówić o swoim problemie i latami go ignoruje. Często, by pozbyć się tej przykrej dolegliwości wystarczy odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. O wysiłkowym nietrzymaniu moczu, jego przyczynach i sposobach radzenia sobie z nim, mówi dr.n. med. Tomasz Radomański ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.

04 Mar 2021 S.Z.
Rusza witryna edukacyjna infoRadiologia.pl

Rusza witryna edukacyjna infoRadiologia.pl

W 125 rocznicę powstania polskiej radiologii ruszyła nowa odsłona edukacyjnej witryny dla pacjentów i osób zainteresowanych radiologią. Na stronie internetowej www.infoRadiologia.pl można znaleźć przystępne informacje o diagnostyce obrazowej w Polsce i odpowiedzi na pytania o poszczególne rodzaje procedur. Pomysłodawcą projektu jest prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

03 Mar 2021 S.Z.