Poradnik jak dobrze wybrać oczyszczacz powietrza do domu i mieszkania.
Wpisany przez W.P.   
środa, 22 maja 2019 13:55

Poradnik jak dobrze wybrać oczyszczacz powietrza do domu i mieszkania.

Wdrożenie oczyszczacza powietrza do swojego domu, mieszkania lub biura to w dzisiejszych czasach nie fanaberia lub gadżetomania, ale coraz częściej działanie konieczne, znajdujące potwierdzenie w ostatnich obserwacjach. Wykazują one, że jakość powietrza cyklicznie się pogarsza, każdego dnia bijąc nowe rekordy szkodliwości dla naszego zdrowia. Problem jest na tyle poważny, że zainteresowali się nim już rządzący, czego wyrazem jest nie tak dawny Szczyt Klimatyczny. Zanim jednak dojrzejemy jako społeczeństwo do tego, by przekształcić swoje systemy produkcji energii na bardziej ekologiczne, miną dziesięciolecia, usłane statystycznie rosnącą liczbą zgonów z powodu powikłań, wynikających z nieodpowiedniej jakości powietrza. Choć smutny, to jednak fakt, z którym nie da się polemizować. My sami wcale nie musimy powiększać tej statystyki i potwierdzać reguły. Możemy bowiem przeciwdziałać, wdrażając do użytku urządzenie znane jako oczyszczacz powietrza. Co prawda nie zmienimy tym świata, jednakże w najważniejszej dla nas okolicy - w domu, w mieszkaniu czy w biurze, czyli w miejscach, w których spędzamy zasadniczo najwięcej czasu i w których się regenerujemy, poprawimy jakość powietrza w taki sposób, że zdecydowanie zmniejszymy ryzyko powikłań oraz negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Zysk jest zdecydowanie większy od wydatków, dlatego już dziś rozważ zaopatrzenie się w tego rodzaju sprzęt. Możesz mieć jeszcze spore wątpliwości, dlatego też niniejszy artykuł powstał, by nieco przybliżyć Ci ten sprzęt, jego działanie i możliwości. W ten sposób powinieneś poznać go zdecydowanie bliżej. Zacznijmy zatem od kwestii najważniejszej, czyli od początku.

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza, jak sama nazwa wskazuje, jest sprzętem, którego głównym zadaniem jest zadbanie o właściwą jakość powietrza w naszym otoczeniu. Żeby jednak zrozumieć, o co chodzi, warto pogłębić naszą znajomość tematu. Na czym zasadniczo w ogóle polega zanieczyszczenie powietrza?

W wyniku wykorzystania różnego rodzaju paliw, zostają pewne elementy, które nie zostają spalone. Dostają się one do powietrza, a ponieważ są od niego lżejsze, unoszą się w nim. Tak ostatecznie dostają się do naszych płuc, wydatnie nam szkodząc. Jednakże nasz organizm jest w stanie wydala odpowiednią ilość toksyn. Więc jeśli zadbalibyśmy, by odpowiednią liczbę czasu spędzać w środowisku odpowiednio oczyszczonym, to przełożenie zanieczyszczenia na nasze zdrowie byłoby znacznie mniejsze.

I tutaj właśnie do akcji wkracza oczyszczacz powietrza. Jego zadaniem jest usuwać mikro cząsteczki zanieczyszczeń z powietrza. Dzięki temu oddychamy powietrzem wystarczająco czystym, by mieć pewność, że zregenerujemy się w tym czasie.

Pytanie nasuwa się jednak jeszcze jedno w tym miejscu - nawilżacz powietrza, oczyszczacz powietrza czy nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym? Czy w ogóle nawilżenie jest nam potrzebne?

Praca oczyszczacza jest bardzo skuteczna. Na tyle, że powietrze może być nieco przesuszone. Tak samo zresztą dzieje się w wyniku zanieczyszczenia powietrza. By poprawić jego jakość i wpływ na nasze zdrowie, zdecydowanie trzeba je nawilżyć. Dlatego mogąc zdecydować się na nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym, zdecydowanie warto na to postawić. Poprawa jakości powietrza w wyniku wdrożenia takiego sprzętu będzie wydatna. Tak samo zresztą jak samopoczucie nas samych, jeśli wdrożymy ten sprzęt w naszym domu. Możemy zagwarantować, że osiągnięte z nim rezultaty będą wydatne i z pewnością będziesz z tego powodu zadowolony. O samym oczyszczaczu możesz również poczytać nieco więcej na stronie http://www.lubliniec.info/artykul/11735/oczyszczacze-powietrza-do-mieszkania-i-domu.

My tymczasem przejdziemy do analizy tego, jak właściwie dobrać oczyszczacz powietrza. Poświęcimy tej kwestii dalszą część tekstu, rozważając również kwestię właściwej filtracji oraz tego, jaki filtr należy wdrożyć do użytku. Zapraszamy serdecznie do pozostania z nami.

Jaki oczyszczacz powietrza do domu?


Domowy oczyszczacz powietrza musi spełniać kilka warunków. Decydując się na to, jaki oczyszczacz powietrza do domu kupić, na początku musimy ustalić dwa, kluczowe szczegóły - rodzaj ogrzewania oraz powierzchnia domu. Jeśli ogrzewamy nasz dom już w pełni ekologicznie - gazem na przykład, to kwestia czujników i wskaźników jest drugorzędna. Jednak nawet ogrzewanie peletem czy eko groszkiem - materiałami dymiącymi, powinno nam sugerować konieczność wdrożenia oczyszczacza powietrza do domu z odpowiednimi czujnikami i wskaźnikami. Jaki jeszcze powinien być oczyszczacz powietrza do domu? Dostosowany do powierzchni. Domowy oczyszczacz powietrza musi dawać radę z wielkością naszego domu. To kluczowy czynnik, decydujący przy wyborze. Domowy oczyszczacz powietrza nie musi pokrywać całej powierzchni domu powierzchnią pracy, ale powinna ona być maksymalnie zbliżona. Wtedy po prostu używamy go tam, gdzie jest potrzebny.

Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania?


Oczyszczacz powietrza do mieszkania dobrać jest jeszcze prościej. Nie uwzględniamy ogrzewania, gdyż docelowo jest ono z nitki lub zapewnione z kotłowni. Dlatego kierujemy się głównie powierzchnią. Warto zwrócić też uwagę na okolicę. Domy są budowane najczęściej na obrzeżach, gdzie natężenie ruchu jest mniejsze. Jakość powietrza, jeśli okolica grzeje w miarę ekologicznie, też jest znacznie wyższa. Mieszkanie jest z kolei w różnych częściach miasta. Dlatego oczyszczacz powietrza do mieszkania musi być dobry. Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania będzie odpowiedni? Tu już lepiej inwestować w sprzęt o jak najlepszych filtrach, najnowszej generacji. Nie warto oszczędzać w tym względzie i lepiej postawić na jak najlepsze i sprawdzone rozwiązania.

Przy wskazaniu, jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania, wspomnieliśmy o kwestii jakości filtra. O co dokładnie chodzi? Przyjrzymy się temu w kolejnym akapicie.

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza

Najważniejszy do oczyszczacza powietrza jest filtr Hepa. To filtr zbudowany ze specjalnie zgrzewanego plastiku. Posiada mikroszczeliny, które nie przepuszczają większości dużych cząsteczek. W zależności od techniki wykonania filtra Hepa, skuteczność oczyszczania sięga ponad 99 %. Oznacza to, że w powietrzu pozostaje niecały jeden procent, najmniejszych cząstek. Dlatego też filtr Hepa do oczyszczacza powietrza to podstawa jego skuteczności i działania.

Dobierając oczyszczacz powietrza, sprawdź jaki filtr Hepa jest dla niego przeznaczony. Mają one najczęściej oznaczenie Hxx, gdzie xx to liczba dwucyfrowa, oznaczające generację. Im wyższa, tym lepsza generacja, o większej skuteczności. Co prawda skuteczność ta liczona jest w dziesiątych i setnych części procenta, to jednak warto o tym wiedzieć, ponieważ wpływa to na osiągane rezultaty w wyniku pracy oczyszczacza. Im bliżej 100 % skuteczności, tym oczywiście bardziej optymalnie.

Co możemy wypracować z niniejszego przeglądu? przede wszystkim kilka, istotnych wniosków. najważniejszym jest ten, że oczyszczacz powietrza to konieczność. Musimy bezwzględnie w niego zainwestować, jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie. Poza tym dowiedziałeś się, jak dobrać oczyszczacz i czym się kierować, przy podejmowaniu decyzji. Wierzymy, że dzięki temu dobór odpowiedniego sprzętu będzie znacznie prostszy. Zwróć uwagę, że sami wskazujemy tylko elementy, faktycznie decydujące o pracy oczyszczacza. U nas poznasz po prostu prawdę.