Laos wycieczka poza szlakiem tylko z biurem podróży Logos Tour.
środa, 24 kwietnia 2019 09:38

Laos wycieczka poza szlakiem tylko z biurem podróży Logos Tour.

Znajdujący się na Półwyspie Indochińskim Laos to ciekawa alternatywa dla wakacji spędzonych w bardziej popularnych zakątkach Azji. Dzięki temu, że to państwo nie jest aż tak znane turystom, jesteśmy w stanie lepiej poznać kulturę tego kontynentu. Tereny wyżynne i bujna puszcza z pewnością są warte zobaczenia. Laos to miejsce tajemnicze i niezbadane, idealne dla żądnych przygód i dreszczyku emocji podróżników.

 

Wzdłuż rzeki Mekong

Spływ Mekongiem może być niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem, którego dostarczy turystom Laos wycieczka z biurem podróży. Podczas tego doświadczenia można podziwiać znajdujące się wzdłuż rzeki niektóre z najważniejszych miast i zabytków państwa. Niegdyś Mekong służył jako główny szlak komunikacyjny, dzisiaj przede wszystkim pozwala poznać Laos z niecodziennej perspektywy. Po drodze podziwiać można niesamowite krajobrazy oraz bujną i nieokiełznaną przyrodę, z którą mieszkańcy tego azjatyckiego państwa współistnieją w pełnej zgodzie. Spływ rzeką jest więc idealną okazją do tego, aby przybliżyć się do ludzi mieszkających w położonej przy brzegu wiosce. Warto także odwiedzić samą wioskę, która daje turystom niepowtarzalną możliwość do poznania kultury i tradycji mieszkańców Laosu.

Trzy poziomy Pha That Luang

Położony nad rzeką Mekong Wientian (Vientiane) jest stolicą Laosu. To właśnie tutaj znajduje się Pha That Luang, czyli najważniejsze centrum religijne Laosu. Pha That Luang to kilkupoziomowa stupa buddyjska pokryta złotem. Jest ona uważana za symbol narodowy Laosu i za najważniejszy jego monument. Budowla ta reprezentuje miniaturową górę Meru i składa się z trzech poziomów - pierwszego, symbolizującego podziemie, drugiego, odpowiadającego trzydziestu doskonałościom buddyzmu i trzeciego, czyli wstępu do Królestwa Niebieskiego. Miejsca kultu takie jak Pha Thai Luang są zawsze jednym z najlepszych sposobów na zagłębienie się w kulturę poznawanego kraju. To właśnie duchowy aspekt Laosu pozwala zbliżyć się do mieszkańców i lepiej zrozumieć interesującą historię tego mało znanego i tajemniczego państwa.

Szmaragdowy Budda

Zwiedzając Wientian, nie można zapomnieć o pagodzie Wat Phra Kaeo. To właśnie tam niegdyś był przechowywany posąg Szmaragdowego Buddy, który obecnie znajduje się w Wielkim Pałacu w Bangkoku. Wbrew mylącej nazwie, słynny posąg nie został tak naprawdę wykonany ze szmaragdu, ale z zielonego jadeitu. Twórca buddyzmu, głównej religii Laosu, został przedstawiony w złotych szatach. Świątynia Wat Phra Kaeo została zniszczona w 1827 roku, podczas najazdu Tajów, a odbudowano ją dopiero po II wojnie światowej. Drugą, równie wartą uwagi pagodą, jest Wat Sisaket, której główna część jest otoczona krużgankami, w których znajdują się srebrne i porcelanowe posągi Buddy.

Symbol niepodległości - Patuxai

Jednym z najważniejszych punktów w stolicy Laosu, zaraz po Pha That Luang, jest Patuxai, pomnik niepodległości. Jego konstrukcja przypomina paryski Łuk Triumfalny, dlatego też Patuxai nazywany jest czasami Bramą Zwycięstwa Wientian lub też właśnie Łukiem Triumfalnym Wientian. Pomnik ten został zbudowany w celu uczczenia żołnierzy walczących o niepodległość Laosu przeciwko Francji, pod której protektoratem znajdował się kiedyś Laos. Patuxai przypomina także o ofiarach II wojny światowej. Ze znajdującego się na pomniku tarasu widokowego rozciąga się widok na cały Wientian. Punkt dość charakterystyczny na mapie Laosu i zdecydowanie wart odwiedzenia - zarówno ze względu na doznania estetyczne, jak i na walory historyczne.

Laos jest zdecydowanie krajem zachęcającym podróżników do badania go, ze względu na jego tajemniczy charakter. Fakt, że to państwo położone w Azji, nie jest miejscem wielu wycieczek, sprawia, że jest idealny dla turystów poszukujących przede wszystkim przygód i swego rodzaju ekscytującego odkrywania nowego, nieznanego miejsca. Każdy, kto tylko chce poznać kulturę i tradycję tego miejsca, będzie miał ku temu wiele okazji podczas wycieczki z biurem podróży. Wycieczka do Laosu jest ciekawą odskocznią od typowych wakacyjnych miejsc przepełnionych turystami.