Woda źródłem życia
Wpisany przez S.Z.   
środa, 03 kwietnia 2019 08:14

Woda źródłem życia

Każdy moment jest dobry, aby uświadomić sobie, jak ważna jest woda dla funkcjonowania ludzkiego organizmu i zadbać o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza dzieci. To one bowiem są najbardziej narażone na utratę wody i negatywne skutki związane z odwodnieniem.

Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała i stanowi przeciętnie około 60% jego masy. W przypadku najmłodszych proporcje te są dużo większe i sięgają nawet 75%. Nawet najmniejsza utrata płynów może być więc niebezpieczna i dlatego należy je regularnie uzupełniać.

Woda to materiał budulcowy wszystkich komórek, tkanek i narządów. Zapewnia równowagę funkcjonowania całego organizmu. Rozpuszcza wiele składników odżywczych i umożliwia ich transport do każdej komórki ciała. Zapewnia prawidłowy przebieg procesu trawienia oraz wydalania produktów metabolizmu i toksyn. Pełni także funkcję termoregulacyjną oraz ochronną, gdyż bierze udział w produkcji śluzu, który ochrania wszystkie narządy wewnętrzne. Woda odpowiada również za funkcje poznawcze. Nawet niewielkie odwodnienie może mieć wpływ na zdolność koncentracji, uczenia się, poziom energii. Woda wspomaga bowiem tworzenie substancji, które przekazują informacje pomiędzy komórkami nerwowymi. Dzieci, które wykazują oznaki odwodnienia mogą wydawać się zmęczone, ospałe, znudzone i apatyczne -1.

ILE WODY POTRZEBUJE DZIECKO?

Normy zalecanego, a właściwie wystarczającego spożycia wody zostały opracowane w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie -2. I choć zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, rodzaj diety, poziom aktywności fizycznej, temperatura, to powinniśmy się wspomagać ogólnymi wytycznymi. Według ekspertów spożycie wody przez dzieci powinno być następujące:

Niemowlęta: 0-6 miesięcy – 700-1000 ml

6 miesięcy -1 rok – 800-1000 ml

Dzieci: 1-3 lata – 1250 ml


1 - Normy Żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia 2017 r., s. 238, 241 - https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf 

2 - Normy Żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia 2017 r., s. 255 - https://ncez.pl/upload/normynet-1.pdf 

/źródło - /