Ocieplenie budynku – 3 rzeczy, o których warto pamiętać
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 26 marca 2019 11:58

Ocieplenie budynku – 3 rzeczy, o których warto pamiętać

Niekiedy nawet 20–25% ciepła wytwarzanego w domu ucieka przez ściany, a w skrajnych przypadkach może to być aż 40%! Sporo energii ulatnia się również przez dach, okna oraz drzwi. Jak się przed tym ochronić?


 

W domu, który został wybudowany kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, główną przyczyną strat ciepła może być ówczesna technologia stawiania budynków. W latach 90. i wcześniej nie przykładano bowiem aż tak dużej wagi do prawidłowego ocieplania domu.
Obecnie prawo budowlane precyzyjnie określa, ile maksymalnie powinien wynosić współczynnik przenikania ciepła U dla poszczególnych elementów budynku, np. dla ścian zewnętrznych to 0,23 W/(m2 × K). Zobacz, jak osiągnąć odpowiednie wyniki energetyczne w domu, który chcesz postawić, dzięki zastosowaniu dobrego ocieplenia.
Materiały zostały opracowane przez specjalistów pracowni architektonicznej Dobre Domy.

Ocieplenie ścian zewnętrznych – podstawa energooszczędnego domu

To, ile ciepła będzie uciekać przez ściany zewnętrzne, zależy głównie od grubości zastosowanej izolacji termicznej oraz rodzaju ocieplenia.
Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do ocieplania ścian zewnętrznych są styropian (EPS) i wełna mineralna. Obydwa materiały mają zbliżone współczynniki przewodzenia ciepła λ – od 0,031 do 0,044 W/(m2 × K) – jednak wełna posiada dodatkowo lepszą odporność ogniową i akustyczną. W większym stopniu chroni też przed zawilgoceniem i wniknięciem pleśni.
Do innych chętnie wybieranych materiałów należą:
• polistyren ekstrudowany XPS – jego współczynnik λ może wynosić 0,034 W/(m2 × K). Polistyren jest dosyć drogi, dlatego nie trzeba go stosować na całej powierzchni ścian. Wystarczy nałożyć go w narożnikach, nadprożach i w pobliżu fundamentów.
• płyty poliuretanowe PIR – ich współczynnik przewodzenia ciepła sięga zaledwie 0,023 W/(m2 × K). Płyty PIR pozwalają uzyskać bardzo cienką warstwę izolacji.
Aby samodzielnie obliczyć, ile będzie wynosił współczynnik U przy użyciu wybranego materiału, należy wykorzystać wzór:
U = λ/d
W tym wzorze symbolem „d” określa się grubość ściany wyrażoną w metrach.

Ocieplenie dachu – co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do ocieplania dachu należy zastanowić się, czy dom będzie posiadał:
• poddasze użytkowe – w takim wypadku trzeba będzie ocieplić cały dach od wewnątrz;
• parter i nieużytkowy strych – wtedy wystarczy jedynie ocieplić górny strop, co znacznie zmniejszy koszt pracy.
Ocieplenie dachu będzie chronić nie tylko przed stratami ciepła, ale też przed wysokimi temperaturami latem. Prawidłowo zaizolowany dach zabezpieczy poddasze przed wnikaniem do środka gorącego powietrza, dzięki czemu w górnych częściach budynku będzie panował przyjemny klimat przez cały rok.
Do ocieplania poddasza stosuje się materiały sprężyste i odporne na rozwarstwianie, aby można było je dobrze dopasować do skosów na poddaszu. Są to najczęściej wełna mineralna o średniej twardości lub styropian grafitowy o lepszej izolacyjności niż tradycyjny biały styropian. Każdy z tych materiałów powinien tworzyć dwie warstwy.
• Grubość pierwszej warstwy zależy od tego, jakiej folii wiatroizolacyjnej użyto. Jeśli była to folia o wysokiej paroprzepuszczalności, grubość ocieplenia powinna być mniejsza od wysokości krokwi o 1 lub 2 cm. Jeśli natomiast zastosowano folię o niskiej paroprzepuszczalności, grubość ocieplenia powinna wynieść od 3 do 6 cm mniej niż wysokość krokwi.
• Grubość drugiej warstwy zależy od ustalonych rozmiarów całego ocieplenia (minimalnie 30 cm, energooszczędnie – 40 cm).
Okna i drzwi – jak zmniejszyć ryzyko powstawania mostków termicznych?
Aby drzwi i okna nie generowały strat ciepła w trakcie eksploatacji domu, inwestorzy powinni zadbać o ich odpowiednią izolacyjność już podczas budowy. O dobrych parametrach okien i drzwi można zadecydować w trakcie:
• wybierania produktów – zarówno okna, jak i drzwi zewnętrzne muszą w jak największym stopniu blokować uciekanie ciepła z domu. Do domów energooszczędnych należy wybierać drzwi, których współczynnik przenikania ciepła U jest nie większy niż 1,3 W/(m2 × K). Okna mogą mieć natomiast współczynnik Uw (dla całego okna – szyb i ramy) ok. 0,6 W/(m2 × K);
• montażu produktów – zarówno okna, jak i drzwi muszą być idealnie dopasowane do wnęki, w której mają się znaleźć. Poza przykręceniem stolarki do ściany za pomocą odpowiednich łączników i zastosowaniu pianki warto rozważyć użycie profili podokiennych lub drzwiowych (tzw. ciepłego parapetu), taśm montażowych (paroprzepuszczalnych i paroszczelnych) lub folii EPDM (zwłaszcza do stolarki aluminiowej i PCV).

Prawidłowe ocieplenie domu – kluczowe dla energooszczędności całego budynku

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji cieplnej nowy dom będzie zgodny z najnowszymi ustaleniami prawnymi, a koszty eksploatacji budynku nie przerosną możliwości finansowych inwestora. Ocieplenie ścian od zewnątrz, montaż ocieplenia dachu od środka, a także prawidłowy wybór i instalacja okien oraz drzwi sprawi, że znaczna część wyprodukowanej energii cieplnej zostanie wewnątrz budynku. Dzięki temu będzie można znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.
Po kilkunastu latach od budowy domu warto sprawdzić, czy izolacja nadal ma dobre właściwości termiczne. Możliwe, że po takim czasie będzie potrzebny remont ocieplenia domu. Zauważysz to zwłaszcza dzięki zwiększonym rachunkom za ogrzewanie lub konieczności zużywania większej ilości paliwa grzewczego.

Więcej www.dobredomy.pl

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 26 marca 2019 12:08