Na co zwrócić uwagę, wybierając zespół na wesele
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 23 marca 2019 14:24

Na co zwrócić uwagę, wybierając zespół na wesele

Wybór muzyków to jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez polskie pary narzeczonych, tuż po rezerwacji sali weselnej. O podpowiedź, jakie informacje sprawdzać i jak prowadzić rozmowy w wybranymi zespołami weselnymi, poprosiliśmy Karolinę Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl.

Wiele par obawia się, że nie dadzą rady podjąć współpracy z wybitnie dobrym zespołem. Najbardziej popularne grupy weselne mają nawet dwuletnie terminy, stąd wiele par decyduje się szukać alternatywy dla nich. – To, że jakiś zespół nie ma wielu opinii w internecie, wcale nie musi oznaczać, że poziom jego usług dalece odbiega od tych, o które pary konkurują – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko.

Termin to nie wszystko

Jak w każdej branży, i tu panują mody. Zanim podejmiemy decyzję o tym, kto będzie bawił naszych gości, warto przejrzeć w sieci wiele propozycji, skontaktować się z muzykami lub ich menedżerami, a także przejrzeć uważnie proponowaną umowę współpracy. Ideałem byłoby móc zobaczyć, jak występują na żywo – część zespołów grywa też w klubach w weekendy. Może to być świetna okazja do zapoznania się z ich stylem, jakością i repertuarem. Muzyka na weselu to duży wydatek, dlatego warto decyzję podejmować na chłodno i po sprawdzeniu, jaka oferta dostępna jest w naszym regionie – dodaje ekspertka z portalu-katalogu PlanujemyWesele.pl.

Aparycja ma znaczenie

Na co zwrócić uwagę poza samymi wykonaniami? Na ubiór muzyków na występach, styl i kulturę rozmowy w trakcie omawiania warunków współpracy, a także na ich transparentność. Umowa na piśmie nie jest niczym nadzwyczajnym – dobrze, gdy jej draft oraz wszelkie uwagi przewijały się w mailach. Dużo łatwiej panować wtedy nad ustaleniami, szczególnie, że w czasie przygotowań do ślubu rzeczy do spamiętania nie będzie wam brakować. Zapisy mówiące o standardzie ubioru (np. biała koszula, spodnie od garnituru, krawat), powstrzymywanie się od spożywania alkoholu w czasie pracy, nie powinny nikogo dziwić i raczej należą już do standardu. Generalnie, czym więcej spraw, nawet pozornie drobiazgowych, ustalicie przed podpisaniem umowy, tym bardziej pewne jest, że zapewnicie sobie odpowiedni poziom realizacji usługi.

O co pytać w rozmowie z muzykami?

1. Ile godzin będzie trwać ich praca? Jaki jest koszt i czy w ogóle są możliwe ewentualne nadgodziny?
2. Ile trwają sety muzyczne, jak długo trwają przerwy?
3. Czy w trakcie przerw gwarantują muzykę z odtwarzacza?
4. Czy prowadzą imprezę? Toasty, zachęcanie do zabawy, animacje.
5. Czy mają w swojej ofercie muzykę biesiadną, gdyby ktoś zaintonował dany utwór?
6. Co mają zaplanowane na wypadek, gdy nikt nie wychodzi na parkiet?
7. Czy mają własne nagłośnienie i ewentualnie oświetlenie?
8. Czy współpraca wiąże się z jakimiś dodatkowymi kosztami (transport, nocleg, itp.)?

Co warto ustalić z zespołem?

1. Czas gotowości zespołu (około godziny przed przyjazdem pary i gości).
2. Czy i co mają zagrać na powitanie pary na sali.
3. Sprzęt dodatkowy i robocze elementy powinny być składowane poza salą (w wyznaczonej do tego, bezpiecznej przestrzeni).
4. Posiłki dla grupy (oddzielny stół, razem z gośćmi), czas na spożycie.
5. Jaki sposób dialogu z gośćmi praktykują (ty, wy, pan/pani) i czy wam to odpowiada.
6. Czy opłacają ZAIKS (to obowiązek organizatora imprezy, czyli pary młodej, ale zdarza się, że zespół sam pokrywa ten koszt).
7. Sposób rozłożenia płatności, np. przy rezerwacji 30% należności, reszta tuż po zakończeniu imprezy.
8. Lista utworów niepożądanych (np. utwór, który: źle się wam kojarzy, może sprawić przykrość komuś z waszych bliskich, zawierający wulgaryzmy i sprośne żarty, dany gatunek muzyki, itp.).
9. Czy goście mają być „na siłę” wyciągani na parkiet i zmuszani do udziału w zabawach.
10. Czy możliwe będzie dedykowanie wykonań i według jakiej zasady (np. cały blok dedykacji, lub jedna w każdym secie, itp.).

/źródło - /