Ból kręgosłupa – poznaj skuteczne metody leczenia Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 21 lutego 2019 09:53

Ból kręgosłupa – poznaj skuteczne metody leczenia

Spośród 84% Polaków zmagających się z bólem kręgosłupa, zaledwie 50% podejmuje jakiekolwiek kroki, aby zmniejszyć swoje dolegliwości. Statystyki te martwią, ponieważ nieleczony ból kręgosłupa może zakończyć się trwałą utratą zdrowia i sprawności fizycznej, w tym nawet niedowładem. W życiu chorego przychodzi w końcu taki moment, kiedy z powodu bólu kręgosłupa wykonanie z pozoru prostej czynności staje się niemożliwe.

Leczenie bólu kręgosłupa – liczy się czas...

W przypadku bólu kręgosłupa najważniejsza jest szybka reakcja. Im krócej będziemy zwlekać z rozpoczęciem leczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniemy operacji. Jeśli będziemy odkładać to w nieskończoność, narazimy się na długie i skomplikowane leczenie. Ból kręgosłupa sam nie ustąpi, jeśli nie zaczniemy systematycznie się rehabilitować.

Skąd bierze się ból kręgosłupa?

Najczęściej z siedzącego trybu życia oraz niewłaściwego ułożenia ciała podczas siedzenia. Nasze ciało, zwłaszcza układ szkieletowy, potrzebuje ruchu, aby zachować dobrą kondycję. Niestety obecnie, w czasach komputerów, internetu i rozwiniętej motoryzacji, mamy go coraz mniej. Cierpi na tym cały nasz organizm, a szczególnie kręgosłup.
Dolegliwości bólowe kręgosłupa mają wiele przyczyn. Pierwszą z nich może być tzw. „choroba przeciążeniowa kręgosłupa”. Spowodowana jest przyjmowaniem długotrwałej pozycji, która podczas pracy lub czynności dnia codziennego jest powtarzana u pacjentów przez wiele dni, miesięcy, lat. W wyniku tego następuje utrwalenie pewniej postawy, która jest prezentowana przez pacjentów. Warto wspomnieć , że nie jest to uszkodzenie struktur kręgosłupa tylko uszkodzenie/osłabienie gorsetu mięśniowego.
Statycznie nawet 90% ludności świata przynajmniej raz w swoim życiu miała epizod bólu kręgosłupa. U niektórych problem szybko znika, u innych utrzymuje się dłużej lub znika i powraca za jakiś czas.

Kluczem do pozbycia się bólu kręgosłupa jest poznanie jego przyczyny

Sięgnięcie po środki przeciwbólowe jest tym, co najczęściej robimy w pierwszej kolejności, gdy boli nas kręgosłup. Ulgę odczuwamy jednak tylko na chwilę...Poza tym w końcu i tabletki przeciwbólowe przestają nam pomagać, gdy zażywamy je przewlekle. Nasz organizm zwyczajnie się do nich przyzwyczaja i nie reaguje. Gdy boli nas kręgosłup, powinniśmy więc spróbować wyeliminować go bez pomocy leków przeciwbólowych. Najpierw musimy jednak dowiedzieć się, co jest jego przyczyną.

Badania pozwalające zdiagnozować przyczynę bólu kręgosłupa

Do podstawowych badań w diagnostyce bólów kręgosłupa zalicza się rentgen (RTG), tomografię komputerową (TK) oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa (RM, MRI). Wyniki tych badań nie dadzą jednak jednoznacznej odpowiedzi, co jest przyczyną bólu kręgosłupa, pozwolą jedynie wysnuć pewne przypuszczenia. Pełna diagnostyka bólu kręgosłupa musi uwzględniać szczegółowy wywiad przeprowadzony przez neurologa, ortopedę lub fizjoterapeutę. Neurolog i ortopeda mogą zrobić opis przeprowadzonych badań obrazowych, natomiast fizjoterapeuta zastosuje również diagnostykę funkcjonalną dzięki, której będzie w stanie dokładniej określić, jaka jest przyczyna bólu. Fizjoterapeuta w swoim działaniu dąży do tego, aby poprzez ćwiczenia, masaż oraz zabiegi fizykalne uniknąć operacji, która dla pacjenta powinna być ostatecznością.

Jak skutecznie leczy się ból kręgosłupa?

Najlepsze efekty osiągniemy, gdy połączymy co najmniej dwie metody fizjoterapeutyczne. Podstawą leczenia bólu kręgosłupa są oczywiście odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, czyli kinezyterapia. Coraz więcej mówi się również o zbawiennym działaniu pola magnetycznego niskich częstotliwości. Przenika ono w głąb ciała prosto do błon komórkowych – dotlenia je, odżywia i pozbawia toksyn, łagodząc jednocześnie dolegliwości bólowe. Pole magnetyczne niskich częstotliwości zmniejsza nawet ostry, przewlekły ból kręgosłupa. Aby zadziałało, parametry zabiegu (kształt fali, natężenie, częstotliwość) muszą być jednak właściwie dobrane przez fizjoterapeutę na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu oraz diagnostyki funkcjonalnej. Nie wystarczy też poleżeć przez chwilę na specjalnym materacu. W zależności od przypadku zabieg może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Dla zwiększenia skuteczności zaleca się też całą serię zabiegów wykonywanych 2-3 razy dziennie. Niestety gabinety fizjoterapii wykonujące zabiegi z użyciem pola magnetycznego niskich częstotliwości na NFZ nie wykorzystują w pełni jego możliwości lub też pracują na sprzęcie „starym technologicznie”. Zabiegi są za krótkie, a pacjenci leczeni jednym i tym samym programem. Aby mieć pewność, że zabieg polem magnetycznym został wykonany rzetelnie, czasem lepiej więc zgłosić się do prywatnej placówki, gdzie fizjoterapeuta wykorzystując swoją wiedzę, dostosuje terapię oraz parametry PMNC do konkretnego przypadku.


Autor: Stowarzyszenie Edukacji Medycznej „Asklepios”, https://www.asklepios.org.pl/
Zdjęcie: ©Wavebreak Media Ltd/ 123rf.com