Wirtualne badanie wykryje realny problem – czym jest wirtualna kolonoskopia i kto powinien ją wykonać? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 15 lutego 2019 14:18

Wirtualne badanie wykryje realny problem – czym jest wirtualna kolonoskopia i kto powinien ją wykonać?

Zauważasz u siebie dolegliwości takie jak krwawienia z odbytu, utrzymującą się biegunkę, ból czy parcie na stolec? Nie lekceważ ich i nie traktuj jak wirtualnych problemów. Mogą bowiem zwiastować realną chorobę – nawet raka jelita grubego. W diagnozie może pomóc wirtualna kolonoskopia. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?


Co to jest wirtualna kolonoskopia i kiedy dobrze ją wykonać?

Aby ocenić stan jelita grubego podczas „tradycyjnej” kolonoskopii niezbędne jest wprowadzenie przez odbyt wziernika z kamerą, co jest dla pacjenta dość bolesne i zwykle wymaga znieczulenia. Tymczasem wirtualna kolonoskopia pozwala na zobrazowanie ścian i wnętrza całego jelita grubego od odbytnicy aż do kątnicy za pomocą trójwymiarowych obrazów uzyskanych w tomografii komputerowej. To badanie jest więc mniej bolesne. Pomaga w diagnozie różnych chorób w skanowanym obszarze, np. polipów czy zmian nowotworowych. Kiedy powinieneś pomyśleć o jego wykonaniu? – Wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii wirtualnej jest krwawienie z odbytu, utrzymujące się dolegliwości takie jak biegunka, parcie na stolec czy ból. Wykonywana jest też m.in. kontrolnie po leczeniu operacyjnym, gdy podejrzewana jest wznowa, a także u pacjentów z przeciwwskazaniem do kolonoskopii tradycyjnej – np. w przypadku zwężenia jelita, nieprzepuszczającego kolonoskopu czy u osób, u których występuje zwiększone ryzyko perforacji, np. u chorych po rentgenoterapii – mówi dr Dorota Mazur-Polec, radiolog z Centrum Medycznego Affidea. Wirtualna kolonoskopia daje też możliwość oceny stanu pacjentów leczonych środkami przeciwkrzepliwymi oraz uczulonych na substancje znieczulające, a także tych z licznymi zrostami pooperacyjnymi lub dużą przepukliną. To także bardzo przydatne narzędzie profilaktyczne, szczególnie w kontekście nowotworu jelita grubego. Kiedy pomaga wykryć tę chorobę?

Demaskacja podstępnego nowotworu

Pomyśl o wirtualnej kolonoskopii, jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego. Jest ono znacznie większe, jeśli w rodzinie ta choroba już występowała. – Na niebezpieczeństwo zachorowania wpływ mogą mieć także takie czynniki jak wiek, obecność w jelicie grubym gruczolaków, zapalenie tej części ciała czy wcześniejsze nowotwory w tym obszarze. Ważny jest także nasz tryb życia – na pewno nie pomaga palenie papierosów, otyłość czy też spożywanie dużej ilości mięsa i tłuszczów, przy równoczesnym dostarczaniu organizmowi zbyt małej ilości błonnika – te czynniki również zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – mówi dr Dorota Mazur-Polec z Affidea. Dobrze wiedzieć, że nowotwór w tym obszarze jest bardzo „podstępny” – często rozwija się nie dając o sobie znać nawet latami. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania profilaktyczne pozwalające wykryć chorobę we wczesnym stadium, gdy szanse na jej wyleczenie są największe.

Jak przebiega wirtualna kolonoskopia i przygotowanie do niej?

Dla możliwości uzyskania dokładnego wyniku ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Jelito grube należy całkowicie oczyścić. Powinieneś wcześniej spożywać specjalne preparaty, które w tym pomagają oraz stosować płynną dietę. Przed wirtualną kolonoskopią poinformuj też lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz oraz tych, które niedawno stosowałeś, a także wykonuj dokładnie jego polecenia. Choć badanie jest stosunkowo mało uciążliwe, miej świadomość, że bezpośrednio przed nim w pracowni tomografii komputerowej konieczne jest wypełnienie powietrzem jelita grubego, co może być nieco nieprzyjemne. Jest to jednak niezbędne, bowiem dzięki rozdęciu przez powietrze możliwa jest wirtualna endoskopia wewnątrz światła przewodu pokarmowego. – Samo badanie trwa krótko, zwykle od 15 do 30 minut. Podczas niego pacjent leży kolejno na plecach oraz brzuchu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu przetwarzamy obrazy i uzyskujemy odwzorowanie wewnętrznej powierzchni ścian jelita. Możemy więc precyzyjnie zlokalizować ewentualne zmiany, co jest bardzo potrzebne np. przed operacją. Widzimy całe jelito grube, oczywiście przy założeniu, że pacjent jest dobrze przygotowany, bo w przypadku zalegających np. płynów lub masy kałowej, może okazać się konieczne przełożenie badania na inny termin. Jego przeprowadzenie nie pozwalałoby bowiem na uzyskanie pełnych i wiarygodnych obrazów – wyjaśnia dr Dorota Mazur-Polec z Affidea. Bezpośrednio po wirtualnej kolonoskopii możesz wrócić do domu, ponieważ nie wymaga hospitalizacji. Ta metoda jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów, a pozwala na wczesne wykrywanie zmian przedrakowych. Pamiętaj, że dokładna diagnoza (nawet jeśli oznacza nowotwór) to pierwszy, a zrazem niezbędny, krok do podjęcia skutecznego leczenia, czyli do zdrowia.

/źródlo - /