Jak pomóc po poronieniu? 6 praktycznych rad PDF Drukuj Email
Wpisany przez testDNA   
środa, 30 stycznia 2019 14:41

Jak pomóc po poronieniu? 6 praktycznych rad

Chcesz pomóc wnuczce czy córce, która doświadczyła poronienia? Dowiedz się, jak wesprzeć ją emocjonalne oraz praktycznie – te rady mogą być w Twojej sytuacji naprawdę pomocne. Pamiętaj jednak, że każda osoba przechodzi poronienie trochę inaczej.

1. Bądź, słuchaj i nie krytykuj

Dla rodziców po poronieniu najważniejsza jest po prostu obecność osób, przy których poczują się lepiej. Być może ważne będzie dla nich wspólne milczenie, a może szczera rozmowa? To już zależy od konkretnej sytuacji. Ważne, aby nie krytykować zachowania czy decyzji, powstrzymać się od „dobrych rad” i pamiętać o szacunku.

2. Pomóż z formalnościami

Po poronieniu rodzicom przysługują pewne prawa, o których nie wszyscy w tej sytuacji wiedzą. Chodzi o możliwość pochowania dziecka, rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego, odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) i skorzystania ze skróconego urlopu macierzyńskiego (56 dni).
Pomocne będzie delikatne przekazanie informacji na temat tych praw, a jeśli rodzice wyrażą taką chęć – pomoc z formalnościami (np. z realizacją badania płci po poronieniu, jeśli lekarz nie określił jej w szpitalu).

3. Wspieraj w codziennych czynnościach

Zdarza się, że na początku żałoby samodzielne posprzątanie, ugotowanie obiadu czy zakupy są zbyt trudne. Warto zaoferować więc swoją pomoc w codziennych czynnościach, pamiętając jednocześnie, że wcale nie chodzi o wyręczanie na każdym kroku. Taka forma obecności i wsparcia jest dla wielu rodziców bardzo cenna.

4. Pomóż odnaleźć przyczynę poronienia

Zaraz po stracie rodzice mają jedyną i niepowtarzalną okazję wykonania badania na materiale poronnym – pozwalają one sprawdzić, czy dziecko było obarczone chorobą genetyczną, która przyczyniła się do straty. Tak naprawdę za większością poronień stoją właśnie takie nieprawidłowości, na które rodzice najczęściej nie mieli w ogóle wpływu. Tymczasem wiele kobiet obwinia się o poronienie, zupełnie niepotrzebnie...
Niestety wciąż wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że takie badanie można w ogóle zrobić. Jeśli chcesz pomóc, warto o tym badaniu dowiedzieć się więcej i delikatnie sprawdzić, czy bliska Ci kobieta chciałaby je wykonać. Pamiętaj, żeby niczego nie nrzucać!

5. Nie udawaj, że nic się nie dzieje

Wiele bliskich osób udaje, że nic się nie stało, że dziecko w ogóle nie istniało – i w ten sposób chce pomóc. Dla dużej liczby rodziców takie zachowanie jest jednak bolesne. W końcu dziecko było dla nich ważne i wcale nie chcą o nim zapomnień.
Jeśli chcesz wesprzeć bliskich po stracie, pamiętaj o ich dziecku. Być może będą chcieli trochę o nim opowiedzieć, obejrzeć pamiątki albo zapalić znicz na cmentarzu?

6. Nie bagatelizuj straty

Teraz dla rodziców ważne jest dziecko, które właśnie odeszło. Nie mów zatem, że na pewno kiedyś się uda, że koleżanka też poroniła, że dobrze się stało... To może spowodować, że bliska Ci osoba poczuje się mniej ważna.


Autor/źródło: testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: Goran Bogicevic / www.123rf.com 


Poprawiony: środa, 30 stycznia 2019 14:50