Wpływ snu na prawidłowy rozwój dziecka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 15 stycznia 2019 10:31

Wpływ snu na prawidłowy rozwój dziecka

Agnieszka Piotrowska „DobraNocka”

Najmłodsze dzieci i niemowlęta spędzają blisko połowę swojego życia śpiąc. Przedszkolaki, dzieci szkolne i wreszcie nastolatki stopniowo potrzebują coraz mniej snu na dobę – większość dzieci rezygnuje z dziennych drzemek między 3 a 4 rokiem życia a sen nocny skraca się z 11-13 godzin u 3-5 latków do 8-9 godzin u 12-18 latków. Tak duża potrzeba snu w pierwszych latach, a szczególnie miesiącach życia, wskazuje na jego istotną rolę w rozwoju dziecka.


Podczas gdy rodzice mają aktualnie bardzo dużą wiedzę i są coraz bardziej świadomi tego, jak ważne dla zdrowia jest prawidłowe odżywianie od pierwszych dni życia dziecka, to o roli snu mówi się wciąż relatywnie niewiele. Po części wynika to z tego, że choć sporo już wiemy, to nadal jest on przedmiotem badań naukowców i kryje wiele zagadek, a po części z powszechnego przeświadczenia, że „jak świat światem dzieci nie spały” oraz „w końcu przecież wyrośnie”. Badania pokazują jednak, że niedobory snu u dzieci mają konkretne, negatywne skutki, a problemy ze snem we wczesnym dzieciństwie czasem utrzymują się w późniejszych latach a nawet do wieku dorosłego.
Sen jest czasem wypoczynku i regeneracji, ale jednocześnie gdy dziecko śpi, w jego organizmie zachodzi bardzo wiele procesów kluczowych dla zdrowia, rozwoju i prawidłowego funkcjonowania. Za sprawą wydzielanych w trakcie snu hormonów dzieci rosną (m.in. dlatego często szczególny dyskomfort ząbkujące maluchy odczuwają nocą, kiedy to zęby „dosłownie rosną”), a ich tkanki się odnawiają. Podczas snu regenerują się mięśnie i narządy wewnętrzne, konsoliduje się pamięć i przetwarzane są informacje pozyskane w ciągu dnia, a mózg nie tylko oczyszcza się ze zbędnych substancji nagromadzonych w ciągu dnia, ale również jest aktywny w tych obszarach, które dojrzewają w zależności od wieku dziecka.
Z licznych badań wiemy, że dzieci, które śpią zbyt mało albo śpią snem przerywanym mają problemy z zapamiętywaniem oraz koncentracją i słabo radzą sobie z regulacją nastrojów, co oznacza, że często są płaczliwe, marudne, rozdrażnione. W przypadku starszych dzieci deficyt snu może przejawiać się przygnębieniem, problemami z funkcjonowaniem w grupie a nawet agresją. Nadmierna senność w czasie aktywnym może prowadzić do braku prawidłowej koordynacji ruchów, a co za tym idzie do większej tendencji do upadków czy przypadkowych zranień. Brak wystarczającej ilości snu może wpływać na niższą odporność na przeziębienia, a długofalowo zwiększać ryzyko otyłości.
Choć tylko w nielicznych przypadkach problemy ze snem dzieci mają przyczyny zdrowotne, to zawsze w pierwszym kroku niezbędna jest konsultacja z pediatrą, który albo je wykluczy albo ewentualnie pokieruje rodziców na badania lub do specjalisty np. neurologa, alergologa albo gastroenterologa. Najczęściej spotykane zdrowotne przyczyny problemów ze snem u maluchów, to np. alergie i inne choroby czy dolegliwości przebiegające ze świądem czy bólem (np. zakażenie pasożytami), zaburzenia oddychania (np. obturacyjny bezdech senny), refluks żołądkowo-przełykowy, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaburzenia integracji sensorycznej, niedobór żelaza.
Problemy ze snem, z jakimi najczęściej borykają się rodzice małych dzieci, to trudne i długotrwałe usypianie (często z płaczem), zbyt krótkie drzemki po których dziecko budzi się niewypoczęte i pozostaje rozdrażnione przez cały okres swojej aktywności, oraz za długie lub czasem bardzo liczne przerwy w śnie nocnym. Naturalne jest to, że noworodki nie mają jeszcze wykształconego rytmu okołodobowego, niemowlęta nie są fizjologicznie dojrzałe do tego, aby przesypiać całe noce bez karmienia, a dziecko w każdym wieku może spać okresowo gorzej z uwagi na intensywny skok rozwojowy (np. naukę chodzenia), infekcję czy emocje związane z dużymi zmianami w życiu takie jak np. narodziny rodzeństwa czy adaptacja w żłobku. Jeśli jednak wykluczymy przyczyny zdrowotne, a problemy ze snem trwają miesiącami wpływając negatywnie na funkcjonowanie całej rodziny, wtedy możemy mówić o tzw. bezsenności behawioralnej, czyli związanej ze zwyczajami i warunkami towarzyszącymi zasypianiu.
W takiej sytuacji warto zadbać o prawidłową higienę snu dziecka, rozumianą jako zbiór sposobów i zasad pozwalających na uzyskanie lepszej jakości i długości snu bez użycia środków farmakologicznych. Najważniejsze elementy higieny snu to:
• Rytuał przed snem – wystarczy jeśli będzie się składał z 2-3 prostych kroków, takich jak kąpiel, kołysanka, wyciszenie w przytuleniu na rękach rodzica lub w łóżeczku, opcjonalnie książeczka lub bajka. Ważny jest też skrócony rytuał przed drzemką, ponieważ z uwagi na otaczające bodźce zasypianie w dzień jest dla dzieci często trudniejsze niż wieczorem. W rytuale kluczowa jest jego powtarzalność, ponieważ pełni on swoją wyciszającą i sygnalizującą nadchodzący sen rolę tylko wtedy, gdy dziecko rozpoznaje jego kolejne etapy i kojarzy je z zasypianiem;
• Komfortowe miejsce snu i ubiór – optymalna temperatura do spania to 19-20 st. C. Maluch powinien spać w wygodnej piżamce lub pajacyku z oddychającej tkaniny, a w chłodniejsze dni w dobranym odpowiednio do wzrostu śpiworku (dotyczy to tylko dzieci, które nie śpią z rodzicami w łóżku). Niezwykle ważna jest też dobrej jakości pieluszka jednorazowa, która będzie utrzymywała nieprzyjemną wilgoć z daleka od skóry dziecka przez cały okres snu. Jest to istotne zarówno w przypadku najmłodszych maluszków, które załatwiają się nawet kilka razy w ciągu nocy jak i tych starszych, bardziej mobilnych, u których z kolei słaba absorpcja i niedostosowany do dynamiki ruchów kształt pieluszki mogą powodować jej przeciekanie. Propozycją pieluszki, która idealnie sprawdza się w nocy może być Pampers® Active Baby, posiadająca unikalną, dodatkową warstwę chłonną „Sleep”, która pomaga szybko wchłonąć wilgoć do wnętrza pieluszki. Skóra pozostanie sucha przez całą noc, niezależnie od tego, w jakiej pozycji dziecko śpi;
• Samodzielne zasypianie – część dzieci rozbudza się całkowicie wielokrotnie w ciągu nocy (w skrajnych przypadkach nawet co 30-60 minut), ponieważ w trakcie naturalnych pobudek pomiędzy cyklami nie potrafi z powrotem samodzielnie zasnąć. Wynika to z tego, że rodzice usypiając najpierw noworodki a potem niemowlęta przy pomocy karmienia, bujania czy wożenia w wózku (co jest naturalne i instynktowne) kontynuują taki sposób zasypiania również w starszym wieku. Wycofanie się z usypiania po zakończonym rytuale i odkładanie dziecka do snu w miejscu, w którym się później przebudzi pozwala na stworzenie takich samych warunków, jakie dziecko zastanie po przebudzeniu w nocy, dzięki czemu będzie czuło się bezpieczne i spokojne i nie będzie odczuwało potrzeby by płaczem wzywać rodziców;
• Regularny plan dnia – poza pierwszymi miesiącami życia, kiedy dziecko z racji swojej niedojrzałości śpi w różnych, nieprzewidywalnych godzinach, od ok. 6 mż warto zadbać o w miarę regularny harmonogram drzemek i snu nocnego. Regularność pór snu ma wpływ na łatwość zasypiania i długość snu.

 

Z Pampers® Active Baby skóra maluszka pozostanie sucha do rana.

1 Pampers = 1 sucha noc

Dzięki pieluszkom Pampers® Active Baby skóra malucha pozostanie sucha przez całą noc. To jedyna pieluszka posiadająca unikalną, dodatkową warstwę chłonną „Sleep”, która pomaga szybko wchłonąć wilgoć do wnętrza pieluszki. Pieluszki Pampers Active Baby są teraz dostępne w nowym opakowaniu.

Dziecko aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy
Sen odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Pozwala nam zregenerować siły, przetworzyć informacje i przygotować na kolejny dzień pełen wrażeń. Aspekty te są jeszcze ważniejsze, jeżeli chodzi o dzieci. Podczas snu dzieci nie tylko regenerują siły, ale także rosną i rozwijają się. Sen odgrywa więc nadrzędną rolę we wzmacnianiu ich pamięci i koncentracji, przy jednoczesnej stymulacji procesów uczenia się i rozwoju pamięci. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dzieciom długiego i spokojnego snu. Zaskoczeniem może być jednak fakt, że podczas snu dzieci potrafią być niezwykle aktywne i zmieniać pozycje nawet dwa razy częściej niż dorośli! Maluchy nieustannie w czasie snu zmieniają położenie – wiercą się, kręcą na różne strony, tulą się czy wykonują gwałtowne ruchy.
Wszystkie te ruchy mogą łatwo zakłócić sen malucha – zwłaszcza, gdy pieluszka jest pełna i mokra, powoduje dyskomfort i ogranicza ruchy. Aby pomóc dzieciom i ich rodzicom przespać całą noc, pieluszki Pampers® posiadają dodatkową warstwę, która błyskawicznie pochłania wilgoć do wnętrza pieluszki,. Pieluszki Pampers® jako jedyne mają taką warstwę, dzięki czemu skóra malucha pozostaje sucha przez całą noc, niezależnie od tego, jak dużo maluch się porusza i w jakiej śpi pozycji.


1 Pampers® = 1 sucha noc
Pampers® Active Baby posiadają unikalną, dodatkową warstwę chłonną „Sleep”, która pomaga szybko wchłonąć wilgoć do wnętrza pieluszki. Skóra pozostanie sucha przez całą noc, niezależnie od tego, w jakiej pozycji dziecko śpi. Oprócz wyjątkowej dodatkowej warstwy ważną rolę w utrzymaniu suchości odgrywa wkład w formie 3 chłonnych kanalików, które pomagają rozprowadzić wilgoć równomiernie w całej pieluszce. Specjalne mikroperełki Micro Pearls™ chłoną wilgoć i uniemożliwiają jej kontakt ze skórą malucha, zapewniając suchość nawet przez 12 godzin. Ponadto pieluszka posiada specjalnie zaprojektowane, elastyczne boczki pomagające utrzymać ją na miejscu, kiedy dziecko przewraca się i zmienia pozycję w nocy. Tym samym dziecko nie czuje dyskomfortu, który mógłby wyrwać je ze spokojnego, błogiego snu. Pieluszka Pampers® Active Baby pomaga utrzymać skórę malucha suchą aż do samego rana. Jako Pampers chcemy zaoferować rodzicom i ich dzieciom jak najlepsze produkty, dlatego nieustannie je udoskonalamy. Pieluszki Pampers Active Baby posiadają dodatkową warstwę, która błyskawicznie wchłania wilgoć, zapewniając dziecku spokojny sen – komentuje Mariola Mirek, menadżer ds. komunikacji P&G.

Szczęśliwe, wyspane dziecko = szczęśliwsi wypoczęci rodzice

Zapewnienie dziecku dobrego snu w nocy może mieć wpływ na całą rodzinę. Kiedy dzieci korzystają z nocnego, nieprzerwanego odpoczynku, ich rodzice mogą się zregenerować i zebrać siły potrzebne do kolejnego, pełnego zabaw i aktywności dnia ze swoimi pociechami. Dobra atmosfera wzmacnia więzy rodzinne, ponieważ tylko wypoczęte osoby mają duże pokłady energii, bardziej kreatywne pomysły i więcej chęci, aby spędzać ze sobą czas. Dobrze wypoczęci rodzice mają więcej energii, są szczęśliwsi i lepiej przygotowani, aby radzić sobie z wszelkimi przeciwnościami, które mogą napotkać w ciągu dnia. Ponieważ często odczucia dziecka odzwierciedlają odczucia rodziców, niezwykle ważne jest, aby być w jak najlepszej formie w trakcie opieki nad niemowlęciem. Dzieci bardzo łatwo wyczuwają nastroje swoich rodziców i same również zmieniają swoje zachowanie odpowiednio do nastrojów rodziców.


Pieluszki Pampers® Active Baby
Pieluszki Pampers® Active Baby zapewniają dziecku suchość do 12 godzin dzięki następującym cechom:
• Unikalnej, dodatkowej warstwie chłonnej „Sleep” – pomaga szybko wchłonąć wilgoć do wnętrza pieluszki i sprawia, że skóra malucha pozostaje sucha nawet przez całą noc;
• Chłonnym mikroperełkom Micro Pearls™ – wewnętrzna warstwa z mikroperełkami, które pochłaniają wilgoć i uniemożliwiają jej kontakt ze skórą malucha aż do 12 godzin;
• 3 chłonnym kanalikom – pomagają rozprowadzić wilgoć równomiernie w całej pieluszce i utrzymują kształt pieluszki dla lepszego komfortu dziecka;
• Elastycznym boczkom – zapewniają wygodne dopasowanie dla doskonałej ochrony przed przeciekaniem przez całą noc;
• Miękkie jak bawełna* – górna warstwa, która ma kontakt ze skórą dziecka, jest miękka i sucha, aby zapewnić spokojną noc.
* Produkt nie zawiera bawełny.
Teraz pieluszki Pampers® Active Baby, które zapewniają suchą skórę przez całą noc, są dostępne w nowym opakowaniu.
Fakty dotyczące snu
• Sen to jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na naturalny rozwój dziecka; sen wpływa pozytywnie na pamięć i poprawia koncentrację.
• Sen wspomaga rozwój i regenerację komórek nerwowych.
• Sen ma zbawienny wpływ na pamięć i koncentrację, przebieg procesów uczenia się i zapamiętywania nowych informacji.
• Sen nie tylko pomaga się zregenerować; dobrze przespana noc pomaga dziecku uszeregować i przetworzyć doświadczenia zgromadzone w ciągu całego dnia.
• Sen może bardzo skutecznie pomagać w radzeniu sobie z nadmiarem informacji i emocji; jest to szczególnie ważne podczas kilku pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, kiedy jest ono wystawione na działanie wielu intensywnych i nowych bodźców.

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 15 stycznia 2019 10:53