Dzieci – drogie oczko w głowie! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 09 stycznia 2019 08:40

Dzieci – drogie oczko w głowie! 

Polacy to wyjątkowo troskliwi i szczodrzy rodzice. Decydując się na założenie rodziny, liczą się z dodatkowymi – ogromnymi – kosztami związanymi z wychowaniem i wykształceniem potomstwa, a mimo to nie oszczędzają nawet na wszechstronnym rozwoju dzieci. Jak wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” platformy do obniżania rachunków MAM, zdecydowana większość młodych Polaków, bo aż 70%, już od pierwszych lat życia uczęszcza na zajęcia dodatkowe i korzysta również z różnorodnych atrakcji, na które rodzice wydają najczęściej od 250 do 300 zł miesięcznie. Na co dokładnie przeznaczane są te kwoty?


Dzieci to prawdziwe oczka w głowie swoich rodziców. Mimo iż założenie rodziny to wielkie obciążenie dla domowego budżetu, Polacy jako rodzice już od narodzin swojego potomstwa nie oszczędzają i robią wszystko, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki życia oraz tzw. start w przyszłość. O tym, że na rozwój dzieci wpływają wszystkie otaczające je na co dzień czynniki, eksperci przekonują od lat. I patrząc na podejście rodziców, widać, że wszechstronna edukacja przynosi efekty. Polacy już od najmłodszych lat dbają o to, by ich potomstwo miało dostęp do zabawek, książek, zajęć i atrakcji, które pozytywnie i w długofalowej perspektywie wpływają na rozwój młodego człowieka.

Cenny rodzinny czas

Jak wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” przygotowanego przez platformę do opłacania rachunków za media MAM, zaledwie 30% polskich dzieci nie uczęszcza na rozwijające zajęcia dodatkowe. I w większości wypadków dzieje się tak dlatego, że dzieci te są po prostu jeszcze za małe. Zdecydowana większość zatem, mimo wiążących się z tym dość wysokich kosztów, może liczyć na dodatkowe aktywności poza przedszkolem i szkołą. Wśród najbardziej popularnych badani przez platformę MAM wymienili języki obce (28% wskazań) oraz zajęcia sportowe (30%). Ale na tym nie koniec.
Dbając o wszechstronny rozwój dzieci, Polacy co miesiąc inwestują w szereg dodatkowych atrakcji, w których chętnie uczestniczą razem ze swoim potomstwem. To cieszy tym bardziej, że współcześni rodzice poświęcają dzieciom dużo więcej czasu i uwagi niż jeszcze 50 lat temu. Według University of California (USA) oraz Collegio Carlo Alberto (Włochy) w 1965 roku matki spędzały z dziećmi ok. 54 minuty dziennie, a ojcowie zaledwie 16 minut. Dziś liczby te są zdecydowanie większe. Współczesne mamy poświęcają bowiem swojemu potomstwu 104 minuty dziennie, a ojcowie aż 59 minut . Jak spędzają ten czas? Na wspólnych zabawach, wyjściach na place zabaw, spacerach oraz korzystając z tzw. atrakcji na mieście. Przebadani przez platformę MAM rodzice przyznali, że najczęściej oferują swoim dzieciom wyjścia na urodziny koleżanek i kolegów (85% wskazań), wyjścia do kina oraz uczestnictwo w kulturalnych wydarzeniach dla najmłodszych (81% wskazań).

Budżet, który rodzice przeznaczają na tego typu atrakcje, to najczęściej od 250 do 300 zł miesięcznie. Na najpopularniejsze wyjścia (kino, wydarzenia kulturalne) zdecydowana większość badanych wydaje co miesiąc maksymalnie 50 zł. Jest jednak spora grupa rodziców (odpowiednio 22% i 21,4%), która przeznacza na te cele między 50 a 150 zł miesięcznie.

Oceniając wychowanie dzieci przez pryzmat zaangażowania – również tego finansowego – rodziców, widać, że Polska ma szansę na dobrze wykształcone, wrażliwe i wszechstronnie uzdolnione młode pokolenia. A wszystko dlatego, że Polacy mimo stosunkowo wysokich kosztów życia dostrzegają potrzebę inwestowania swojego czasu i pieniędzy w rozwój swoich dzieci.

Pełna treść raportu dostępna jest do pobrania pod linkiem: https://media.jamam.pl/2018/11/13/dziecko-kosztuje-tyle-co-mieszkanie-w-duzym-miescie/
Raport „Ile kosztuje dziecko?” został opracowany na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego metodą CAWI przez ośrodek badawczy SW Research na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców dzieci w wieku do 24 r.ż. w dniach 4-7.09.2018 r.

/źródlo - /

 

Poprawiony: środa, 09 stycznia 2019 08:56