Polisa turystyczna krok po kroku — wybierz najlepszą dla siebie! Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 02 stycznia 2019 18:52

Polisa turystyczna krok po kroku — wybierz najlepszą dla siebie!

Znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego to niełatwe zadanie — wybór jest ogromny, a poszczególne oferty różnią się między sobą wieloma szczegółami. Tymczasem optymalne dostosowanie polisy do indywidualnych potrzeb to jedyny sposób na to, by była jednocześnie praktyczna i atrakcyjna cenowo. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru swojego ubezpieczenia na czas podróży.

 

Po pierwsze: zwróć uwagę na zakres kosztów leczenia

Często popełnianym błędem podczas wybierania ubezpieczenia podróżnego jest zwracanie uwagi głównie na cenę. Tymczasem bardzo tania polisa może mieć tak wąski zakres ubezpieczenia, że nie pomoże Ci w prawie żadnej sytuacji. Dlatego warto skupić się na tym, jakie zdarzenia obejmuje konkretne ubezpieczenie.

Dotyczy to w szczególności tzw. kosztów leczenia, ponieważ to z ratownictwem, transportem medycznym czy hospitalizacją za granica wiążą się zwykle najwyższe koszty. Wybierz rozwiązanie o możliwie szerokim zakresie, obejmujące wspomniane ratownictwo i transport, a także bardziej skomplikowane zabiegi, możliwość zwrotu kosztów przebywania w szpitalu czy zakupu leków.

Zastanawiasz się, czy w krajach europejskich nie wystarczy Ci karta EKUZ? Pamiętaj, że uprawnia ona jedynie do korzystania z podstawowych świadczeń w publicznych placówkach medycznych, jej zakres jest więc wąski. Co więcej, musisz dostosować się do zasad panujących w danym kraju. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, jak działa opieka zdrowotna w państwie, do którego się udajesz (zobacz np. https://kioskpolis.pl/jakie-wybrac-ubezpieczenie-na-wyjazd-do-francji/).

Po drugie: ustal odpowiednią wysokość sumy gwarantowanej

Zbyt niska suma gwarantowana sprawi, że ewentualne odszkodowanie prawdopodobnie nie pokryje dużej części poniesionych przez Ciebie kosztów związanych np. z hospitalizacją. Z kolei zbyt wysoka suma gwarantowana spowoduje, że zapłacisz zbyt wysoką składkę. Przyjmuje się, że minimalną „bezpieczną” sumą gwarantowaną na ternie Unii Europejskiej jest 20 000 euro. Poza Europą suma ta wzrasta do 60 000 euro. Są jednak kraje, w których opieka zdrowotna jest wyjątkowo droga (np. Kanada, Singapur, Stany Zjednoczone) — wybierając się tam, warto wybrać opcję „bez limitu”.

Po trzecie: dodatki w postaci NNW i OC

Warto zastanowić się nad dokupieniem ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także OC, czyli odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

To pierwsze ubezpieczenia zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci ubezpieczonego bądź gdy dojdzie do powstania uszczerbku na jego zdrowiu. Druga polisa chroni Twoje finanse — jeśli spowodujesz szkodę osoby trzeciej, odszkodowanie wypłaci za Ciebie ubezpieczyciel.

Klauzule, które rozszerzą zakres ochrony

Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje wykupienie specjalnych klauzul np. klauzuli alkoholowej, czy też klauzuli nieoczekiwanego aktu terrorystycznego. Pierwsza sprawdzi się, gdy do wypadku dojdzie po wypiciu alkoholu (nawet małej ilości, wystarczy lampka wina). Drugą warto wykupić, wybierając się do kraju, w którym często dochodzi do ataków terrorystycznych. Zapewni m.in. podwyższenie sumy gwarantowanej kosztów leczenia, bieżące wsparcie itp.

Poprawiony: środa, 02 stycznia 2019 19:09