Nieoczekiwane koszty w oczekiwaniu na dziecko PDF Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 03 grudnia 2018 12:10

Nieoczekiwane koszty w oczekiwaniu na dziecko

Ile kosztuje wyprawka i przygotowanie miejsca dla nowego członka rodziny?

Informacja o ciąży to zwykle jedna z najszczęśliwszych chwil, jakie przeżywa się w życiu. Rodzicielstwo to wiele pięknych momentów, ale też sporo wyzwań. Także pod względem finansowym. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie platformy do obniżania rachunków za media MAM pokazują, że koszty, które ponoszą przyszli rodzice, są naprawdę duże i wynoszą średnio 6400 zł!

Fajnie jest być rodzicem

Życie zmienia się diametralnie w momencie, w którym zostaje się rodzicem. Według raportu „The Financial Journey of Modern Parenting: Joy, Complexity and Sacrifice” urodzenie dziecka to najważniejsze wydarzenie budujące tożsamość dla 76% badanych. Rodzicielstwo określa człowieka nawet bardziej niż bycie w związku małżeńskim.

Przed porodem

Przed otrzymaniem „statusu rodzica” trzeba podjąć pewne przygotowania związane ze zmianami, które towarzyszą przyjściu na świat potomka. Koszty wyprawki mogą wprawić w osłupienie niejednego przyszłego rodzica. Średnio na ten cel Polacy wydają 3400 zł! Najczęściej jednak kwoty te są znacznie wyższe. Prawie połowa badanych przez platformę MAM przyznała, że na skompletowanie wyprawki dla swojego dziecka wydała między 1500 a 4000 zł (45,2% wskazań), a nawet powyżej 4000 zł (13,8% wskazań). Kwestię zakupu niezbędnych produktów i akcesoriów zbadał także portal WP Parenting. Serwis zapytał Polaków, na co zwracali szczególną uwagę, przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny. 70% Polaków przyznało, że były to ubranka dla dziecka, 72% wskazało pieluszki, 63% wózek, 61% fotelik samochodowy, 54% wanienkę, 47% specjalne kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji skóry, a 45% łóżeczko dostosowane do potrzeb i bezpieczeństwa niemowlaka. Wśród najczęściej wymienianych były także pościel (57% wskazań), mini apteczka (42% wskazań) oraz przewijak (31% wskazań).
Patrząc zatem na całkiem rozbudowaną listę niezbędnych akcesoriów, trudno dziwić się, że wielu rodziców jest zaskoczonych zarówno kosztami, jakie muszą ponieść, przygotowując się na pojawienie się nowego członka rodziny, jak i asortymentem, jaki należy nabyć. Co ciekawe, jak wynika z badań platformy MAM, blisko 1/4 młodych rodziców przyznała, że ich wiedza na temat tego, co wchodzi w skład wyprawki dla niemowlaka, jest znikoma.

Fundusz remontowy

Jeśli mowa o kosztach związanych z przygotowaniem się na powiększenie rodziny, nie można zapominać o tych związanych z dostosowaniem mieszkania lub domu. Mimo że noworodek większość swojego czasu spędza pod ścisłą opieką rodziców, potrzebuje przestrzeni uwzględniającej jego potrzeby i bezpieczeństwo. Odmalowanie samego pokoju nie zawsze wystarcza. Czasem niezbędne jest przeprowadzenie większego remontu oraz zastosowanie pewnych zabezpieczeń, które mają uchronić nowego członka rodziny przez niebezpieczeństwami czyhającymi w miejscu zamieszkania. Wśród wyposażenia pokoju dla nowego członka rodziny powinny znaleźć się m.in.: meble, łóżeczko, przewijak, wanienka, ale też coraz częściej elektroniczne nianie, nawilżacze i oczyszczacze powietrza, polecane szczególnie mieszkańcom dużych miast, w których zanieczyszczenie powietrza jest znacznie wyższe niż na prowincji. Polacy zapytani przez platformę MAM przyznali, że na przygotowanie mieszkania przed pojawieniem się niemowlaka przeznaczają średnio 3000 zł. W obliczu wszystkich kosztów związanych z ciążą, porodem i pojawieniem się nowego członka rodziny część opiekunów decyduje się na zmniejszenie wydatków związanych m.in. z przygotowaniem pokoju dla dziecka, zwłaszcza, że noworodki często śpią w sypialni rodziców. Rozwiązanie to jest też często polecane przez ekspertów, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dzieci. Bliskość rodziców buduje bowiem ich poczucie bezpieczeństwa i wykształca więzi z opiekunami. Decydując się na takie wyjście, trzeba jednak pamiętać, że nie powinno to trwać zbyt długo. Optymalny moment na „wyprowadzkę” dziecka do własnego pokoju przypada między pierwszym a drugim rokiem życia.

Małe dziecko – małe wydatki, duże dziecko – duże wydatki?

Sumując przeciętne wydatki ponoszone przez młodych rodziców na wyprawkę oraz dostosowanie mieszkania do potrzeb dziecka, uzyskujemy średnią kwotę w wysokości 6400 zł. A to tak naprawdę dopiero początek wydatków, które – jak wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” – rosną wraz z dziećmi. W pierwszym roku życia miesięczne wydatki na niemowlaka wynoszą średnio 1043 zł. W przypadku studenta kwota ta jest już średnio dwa razy większa i wynosi 2186 zł.
Często mówi się, że dzieci są najlepszą inwestycją – nie ma narzędzi, by potwierdzić tę tezę lub jej zaprzeczyć. Jedno jest pewne. Posiadanie potomstwa to niezwykle kosztowna inwestycja. Wydatki na dzieci można jednak optymalizować. Na rynku istnieją już narzędzia, które przy okazji wydawania pieniędzy na produkty i akcesoria dla dzieci oraz młodzieży pozwalają oszczędzać środki i przeznaczać je np. na opłaty za media.
Pełny raport jest dostępny pod linkiem: https://media.jamam.pl/2018/11/13/dziecko-kosztuje-tyle-co-mieszkanie-w-duzym-miescie/
Raport „Ile kosztuje dziecko?” został opracowany na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego metodą CAWI przez ośrodek badawczy SW Research na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców dzieci w wieku do 24 r.ż., w dniach 4-7.09.2018 r.

/źródło - /