Ubezpieczenie podróżne od A do Z — co trzeba o nim wiedzieć? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 27 listopada 2018 09:38

Ubezpieczenie podróżne od A do Z — co trzeba o nim wiedzieć?

Podczas każdej podróży zagranicznej należy zadbać o swoje bezpieczeństwo — niezależnie od tego, gdzie podróżujesz i w jakim celu. Gwarancją bezpieczeństwa może być odpowiednie ubezpieczenie podróżne, które zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach i chroni Twój portfel przed narażeniem na poniesienie niezwykle wysokich potencjalnych kosztów. Oto najważniejsze informacje na temat polis turystycznych.

 

Kto może korzystać z ubezpieczenia podróżnego?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie podróżne przeznaczone jest dla osób podróżujących. Jego wykupienie zaleca się zwłaszcza w przypadku podróży za granicę, ponieważ to właśnie tam możesz być narażony na konieczność poniesienia wysokich kosztów w związku z leczeniem, hospitalizacją czy transportem medycznym.

Ubezpieczenie podróżne powstało z myślą o turystach wybierających się do różnych krajów, wypoczywających na różne sposoby. Jeśli jednak planujesz aktywny wypoczynek i intensywne uprawianie sportu, sprawdź koniecznie, czy konkretna polisa przewiduje takie działania w swoim zakresie. Niektóre tańsze ubezpieczenia nie uprawniają do wypłaty odszkodowania, jeśli do zdarzenia doszło podczas uprawiania sportu. Dotyczy to zwłaszcza sportów wysokiego ryzyka — wczytaj się dokładnie w obowiązujące warunki.

Jeżeli jedziesz do pracy za granicę, poszukaj specjalnego ubezpieczenia przeznaczonego na taką sytuację. Wiele polis turystycznych nie obejmuje bowiem zdarzeń mających miejsce podczas wykonywania pracy zarobkowej.

Co obejmują koszty leczenia?

Ubezpieczenie tzw. kosztów leczenia to podstawa w przypadku ubezpieczenia turystycznego. Jeśli za granicą będziesz potrzebować wizyty u lekarza specjalisty, hospitalizacji czy specjalistycznych badań, bez polisy musiałbyś się liczyć z wysokimi kosztami.

Wybierając konkretną polisę, zwróć uwagę na jej zakres. Może być on bowiem bardzo zróżnicowany. Warto wybrać opcję, która przewiduje nie tylko zwrot kosztów leczenia, hospitalizacji i wizyty u specjalisty, ale również transportu medycznego, ratownictwa, zakupu leków, zabiegów oraz operacji.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników. Po pierwsze, liczy się cel podróży — w krajach europejskich zapłacisz mniej, poza Europą polisa będzie droższa. Po drugie, cena zależy od długości wyjazdu, ponieważ składka naliczana jest za każdy dzień pobytu za granicą.

Kluczowy jest wspomniany już wybrany zakres ubezpieczenia — im więcej zdarzeń będzie obejmował, tym więcej przyjdzie Ci zapłacić. Niektóre firmy ubezpieczeniowe przewidują zniżki i zwyżki np. zniżki związane z wiekiem ubezpieczonych czy zwyżki dla osób uprawiających ryzykowne sporty.

Czym jest NNW?

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wykupując je, możesz liczyć na odszkodowanie, jeśli dojdzie do uszkodzenia ciała czy trwałego uszczerbku na zdrowiu, który np. uniemożliwi Ci pracę. NNW stanowi też zabezpieczenie dla najbliższych na wypadek Twojej śmierci — również będą mogli oni liczyć na odszkodowanie.

Czym jest OC w życiu prywatnym?

Wybierając się w podróż, możesz zdecydować się również na OC w życiu prywatnym. To ubezpieczenie chroni Cię przed dotkliwymi konsekwencjami finansowymi, jakie trzeba ponieść, będąc sprawcą wypadku czy uszkodzenia mienia osoby trzeciej. Jeśli masz wykupioną polisę OC, odszkodowanie wypłaci za Ciebie ubezpieczyciel.

Poprawiony: wtorek, 27 listopada 2018 09:53