Sposób na niejadka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 28 października 2018 08:46

Sposób na niejadka 

Brak apetytu u dziecka to poważny problem. Często zdarza się, że nasza pociecha odmawia zjedzenia warzyw, owoców czy nawet całego posiłku. Kiedy zacząć się martwić i jak poradzić sobie z małym niejadkiem? Poznaj nasze sposoby!

 

Rozpoznać problem

Na początku należy sobie uświadomić, że brak apetytu u dziecka może mieć wiele przyczyn – począwszy od stresu i braku zainteresowania przez rodziców, aż po alergie i przewlekłe problemy trawienne. Czasem jednak trudno rozpoznać pewne nieprawidłowości, zwłaszcza gdy objawy są łagodne. Jeśli, więc podejrzewamy, że nasze dziecko zjada za mało, zainteresujmy się tym, lecz nie działajmy pochopnie! Przed przystąpieniem do działania zawsze przez kilka dni uważnie obserwujmy malucha. Pamiętajmy, że jednorazowe odmówienie posiłku nie jest powodem do niepokoju! Dlaczego? Istnieje kilka wyjaśnień takiego zachowania.
Przede wszystkim odmówienie spożycia posiłku może być spowodowane chorobą, chwilowym spadkiem apetytu czy zwyczajnym... przejedzeniem. W dzisiejszych czasach poważnym zjawiskiem jest przekarmianie, które łączy się z podawaniem „na raz” dużej porcji pokarmu. Jest to o tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do otyłości lub zaburzeń żywieniowych związanych z przejadaniem się w przyszłości. Drugim poważnym niebezpieczeństwem są zaś przekąski. Czasem zdarza się, że nasze dzieci przez cały dzień podjadają chrupki, żelki czy czekoladki - nic dziwnego, że nie mają potem ochoty na obiad! Co będzie zatem powodem do niepokoju?
Naszą uwagę powinna przykuć przede wszystkim zbyt niska masa ciała, zahamowanie wzrostu czy znacząca utrata wagi, połączona z permanentnym brakiem apetytu (pomimo kilkugodzinnego postu) czy spożywaniem jedynie wybranych grup pokarmów. Jednak to nie wszystko! „Chomikowanie” i przeciągająca się zabawa jedzeniem na talerzu są także sygnałami alarmowymi. Jeżeli taka sytuacja powtarza się, nie ma na co czekać – działaj!

Małymi krokami do celu

Pierwszym krokiem do unormowania diety malucha jest wyznaczenie stałych pór posiłków, co pozwoli na wprowadzenie pewnej przewidywalności do Waszego życia. O ile jednak, pory posiłków powinny być stałe, to codzienne menu już pod żadnym pozorem nie może być monotonne! Aby temu zapobiec, co kilka dni testuj nowe potrawy i przepisy. Postaw na kolorowe, aromatyczne dania, które aż zachęcają do skosztowania. Do Waszej diety wprowadź egzotyczne owoce, orientalne potrawy czy zaskakujące połączenia smaków. Miksuj, piecz, gotuj i szalej na całego! Pytaj dziecko na co ma ochotę i komponuj jadłospis tak, aby jego zachcianki i preferencje zostały uwzględnione w kolejnym, wspólnym posiłku. Wiadomo, miło zjeść coś przygotowanego specjalnie dla Nas.

Ja, sam!

Dobrym sposobem, aby przekonać starsze dziecko do zdrowej diety jest włączenie go w przygotowywanie posiłków. Maluch swobodnie może mieszać ciasto czy kroić owoce plastikowym nożykiem. Pamiętaj, samodzielnie przygotowany posiłek jest dużo atrakcyjniejszy, niż ten przyrządzony tylko przez mamę. A do tego jaka frajda!
Kolejnym trikiem jest zakup zastawy przeznaczonej specjalnie dla naszej pociechy. Kolorowy widelczyk, nożyk czy łyżeczka skutecznie zachęcają do spróbowania kolejnego dania, a samodzielne posługiwanie się sztućcami daje nie lada satysfakcję.

Graj w chowanego

Jeśli Twoja pociecha nie przepada za warzywami, owocami czy rybą warto przemycić te produkty w ulubionych daniach malucha. Jak to zrobić? Nic trudnego! Jeśli dziecko gustuje w makaronach dodaj do lasagne odrobinę tartej marchewki lub różyczki brokułu. Jest fanem pizzy? Wypróbuj wersję ze szpinakiem lub rybą. Owoce możesz zaś zaserwować w towarzystwie serka waniliowego, takiego jak np. Bakuś Puszysty.

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 20 listopada 2018 12:03