Jak właściwie dobrać oświetlenie, by zadbać o komfort Twoich oczu
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 14 października 2018 11:50

11 października obchodzony był Światowy Dzień Wzroku. Dowiedz się jak właściwie dobrać oświetlenie, by zadbać o komfort Twoich oczu

Warszawa, Polska – w Światowy Dzień Wzroku firma Signify (Euronext: LIGHT), światowy lider oświetlenia, podkreśla kluczową rolę jaką odgrywa światło w życiu każdego człowieka oraz edukuje w zakresie wpływu oświetlenia na wzrok i organizm ludzki.

W okresie jesienno – zimowym prawie wszyscy odczuwamy obniżenie odporności i doświadczamy pogorszenia nastroju. Sezonowe ograniczenie dostępu do światła dziennego, nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Stajemy się bardziej senni i melancholijni, często brakuje nam siły, chętniej sięgamy po słodycze i ciężkostrawne posiłki. Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, nie zdając sobie sprawy, że nieodpowiednie oświetlenie może być przyczyną zmęczenia oczu, ich łzawienia, problemów z koncentracją, bólów głowy a nawet nudności, czy depresji.

„Badania pokazują, że aby dostarczyć do organizmu zastrzyk energii wystarczy raz na dobę, łącznie na 30 minut włączyć oświetlenie zapewniające natężenie światła pomiędzy 2 500 – 10 000 luksów. Taki zabieg nie tylko pobudzi nas do działania, ale też pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Warto wspomnieć również o tym, że wraz z wiekiem widzimy coraz słabiej. Dlatego im jesteśmy starsi, tym potrzebujemy więcej światła a co za tym idzie odpowiednio dobranego pod względem barwy i ilości oświetlenia.” – mówi dr Paweł Morawski, specjalista technologii LED Signify.

Często pomijamy kwestię dbania o oczy, zapominając jak ważny jest w naszym codziennym życiu zmysł wzroku. Dzięki niemu odbieramy aż 80% bodźców z otaczającej nas rzeczywistości. To właśnie dlatego jakość naszego życia w ogromnej mierze zależy od tego jak widzimy, a to jak widzimy od światła, które nam towarzyszy.

Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci wybrać dobre światło dla Ciebie i całej Twojej rodziny!

1. Postaw na wysokiej jakości oświetlenie LED
Wybieraj jedynie sprawdzonych producentów, którzy mają w swojej ofercie wyłącznie bezpieczne oświetlenie. Istotne jest aby źródło światła spełniało, m.in., normę bezpieczeństwa fotobiologicznego, która gwarantuje, że oświetlenie nie stanowi ryzyka dla oczu i skóry. Dlatego warto wybierać renomowanych producentów, których produkty są testowane laboratoryjnie.

2. Dobierz potrzebną Ci ilość światła
Zasada, którą powinniśmy się kierować dokonując wyboru oświetlenia jest zaskakująco prosta – im więcej lumenów, tym więcej światła. Miejscami, w których światło powinno być mocniejsze są płaszczyzny robocze, takie jak powierzchnia biurka lub blat kuchenny. Natomiast w przestrzeniach służących do wypoczynku powinniśmy zamontować źródła światła o łagodniejszym natężeniu.

3. Zwiększ swój komfort i wybierz odpowiednią barwę
Wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa pomaga dostosować oświetlenie do naszego nastroju i różnych aktywności. Ciepłe światło pozwala nam się wyciszyć i zrelaksować. Idealnie nadaje się do sypialni oraz doświetlenia przestrzeni wypoczynkowej. Chłodne światło o lekko niebieskiej barwie sprzyja skupieniu i ma działanie pobudzające. Warto zastosować je w gabinecie albo w innych miejscach wymagających aktywności. W niektórych przestrzeniach najlepiej sprawdzi się światło maksymalnie zbliżone do naturalnie białego, takich jak garderoba czy łazienka.

4. Zwróć uwagę na wskaźnik oddawania barw
Warto wybrać źródła światła, które posiadają najwyższe wartości wskaźnika oddawania barw (Colour Rendering Index - CRI), określanego w skali od 0 do 100. Im wyższa jest wartość wskaźnika, tym lepiej widzimy prawdziwe kolory oświetlanych przedmiotów. Najlepiej zatem wybierać źródła światła ze wskaźnikiem oddawania barw 80-90 w strefie roboczej, a 80 w strefach wypoczynku.
5. Odkryj technologię dostosowaną do Twoich potrzeb
Źródła światła i oprawy LED pozwolą optymalnie oświetlić dom i wykreować niepowtarzalną przestrzeń. Jednym z najwygodniejszych i jednocześnie najprostszych rozwiązań jest zainstalowanie żarówek Philips LED SceneSwitch, które dają możliwość wyboru np. jednej z dwóch scen świetlnych – od ciepłej i relaksującej barwy, po bardziej chłodną i motywującą do działania. Nie potrzeba żadnych dodatkowych instalacji, wystarczy zwykły włącznik. Wśród produktów Philips LED SceneSwitch sa tez takie, które umożliwiają nam wybór jednej z trzech scen świetlnych, gdzie zmieniamy zarówno barwę oraz ilość emitowanego światła, w taki sposób tworzymy np. optymalne warunki do pracy, odpoczynku i relaksuJeśli chcesz pójść o krok dalej i zupełnie odmienić atmosferę w swoim domu powinieneś poznać system inteligentnego oświetlenia Philips Hue. Daje on możliwość wyboru spośród aż 16 milionów kolorów, posiada funkcję łagodnego wybudzania z efektem wschodu słońca, pozwala na użycie światła do ustawiania alarmów i powiadomień, a także synchronizację z filmami, grami komputerowymi i muzyką.

Posiadając odpowiednią wiedzę możesz śmiało wybrać oświetlenie, dzięki któremu zatroszczysz się o swój wzrok i jednocześnie zapewnisz komfort sobie i całej swojej rodzinie!

Korzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów, znajdując więcej informacji na: http://www.philips.pl/led , www.philips.pl/3w1  oraz www.meethue.com .

Signify N.V. to nowa nazwa spółki Philips Lighting N.V., macierzystej firmy ogólnoświatowej grupy Philips Lighting. Nazwa Philips Lighting Poland sp. z o.o. zostanie zmieniona z początkiem roku 2019.

/źródło - /