Tłuszcze też mogą być zdrowe Drukuj Email
Wpisany przez AJ   
czwartek, 30 sierpnia 2018 05:53

Tłuszcze też mogą być zdrowe

W powszechnym mniemaniu tłuszcze są niezdrowe i prowadzą do otyłości. Tymczasem w rzeczywistości niektóre rodzaje tłuszczów mają wręcz przeciwne działanie, korzystnie wpływając na funkcjonowanie całego organizmu. O jakich tłuszczach mowa? Oczywiście o nienasyconych kwasach tłuszczowych.

 

Tłuszcz rybny

Ryby są szczególnie polecane przez dietetyków i lekarzy, którzy podkreślają ich dobroczynny wpływ na cały organizm, w tym przede wszystkim na układ immunologiczny, sercowo-naczyniowy i nerwowy. Ogromna w tym zasługa wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, mięśnia sercowego i wzroku, a także stabilizują poziom cholesterolu we krwi. Najlepiej spożywać ryby świeże, głównie morskie.

Oliwa z oliwek

Również oliwa z oliwek ma w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a także omega-6. Bogata w przeciwutleniacze, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspiera prawidłową pracę serca oraz redukuje prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2 i nowotwory. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto włączyć oliwę z oliwek do codziennej diety.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy cechuje się idealną proporcją kwasów omega-3 i omega-6, których organizm nie potrafi wyprodukować we własnym zakresie, dlatego trzeba je dostarczać z zewnątrz, z pożywienia. Jednocześnie olej rzepakowy ma w składzie wyjątkowo mało szkodliwych tłuszczów nasyconych.

Olej rzepakowy zaleca się w celu obniżenia poziomu „złego” cholesterolu (ważne informacje na temat cholesterolu LDL) we krwi i poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Inna korzystna właściwość tego produktu to m.in. działanie przeciwutleniające. Warto również podkreślić, że olej rzepakowy nadaje się doskonale do smażenia ze względu na bardzo dobrą stabilność termiczną.

Olej lniany

Kolejny olej, którego spożycie prowadzi do zredukowania poziomu „złego” cholesterolu w krwioobiegu. To oczywiście zasługa obecności w składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które występują w wysokim stężeniu w oleju lnianym. Poza tym zawiera on dużo witaminy E, co przekłada się na działanie przeciwstarzeniowe i poprawę wyglądu, w szczególności skóry. Należy jednak pamiętać, że o ile olej lniany spożywany na zimno pozytywnie wpływa na zdrowie, o tyle smażenie na nim szybko prowadzi do jego utlenienia, co niszczy większość jego dobroczynnych właściwości.

Orzechy, nasiona, migdały

Siemię lniane, orzechy niezależnie od gatunku, migdały, pestki słonecznika, pestki dyni – to najpopularniejsze źródła zdrowych tłuszczów, których nie spożywa się w formie płynnej. Znakomite jako przekąski do podjadania pomiędzy posiłkami, dostarczają niezbędnych kwasów nienasyconych.

Awokado

Jedyny owoc w zestawieniu. Co więcej, w aż 20-30% składa się on ze zdrowych tłuszczów. Ze względu na to, że przyspieszają one spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej w organizmie, awokado jest polecane osobom odchudzającym się (jeśli jesteś na diecie odchudzającej to polecamy zapoznanie się z tym artykułem). Mowa oczywiście o dobrze znanych i wspominanych już kilkukrotnie nienasyconych kwasach tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ponadto awokado zawiera dużo błonnika oraz witaminy E, C i A.

Jaja

Jaja zawierają ok. 10% tłuszczów, przy czym w większości skupiają się one w żółtku, które zawiera wiele jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym sporo omega-3 i omega-6. Fosfolipidy znajdujące się w kurzych jajach mają natomiast dobroczynny wpływ na funkcjonowanie mózgu, a lecytyna stabilizuje metabolizm organizmu.

/Źródło: AJ/