Mięso w posiłkach dla niemowląt - mamo, czy wiesz o nim wszystko? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 10 sierpnia 2018 07:47

Mięso w posiłkach dla niemowląt – mamo, czy wiesz o nim wszystko?

Rozpoczęcie przygody z nowymi smakami, innymi niż mleko mamy, to ważny etap rozwoju dziecka. Jeśli zgodnie z zaleceniami ekspertów w menu maluszka jako pierwsze pojawiły się warzywa, następnie owoce, a później kaszki zbożowe, kolejnym nowym pokarmem w jego diecie może być mięso. Które będzie odpowiednie dla niemowlęcia i jak je wybrać? Czy to zawarte w posiłkach dla maluchów na pewno jest sprawdzone?

Na pytania dotyczące mięsa w produktach przeznaczonych dla najmłodszych odpowiada Ewa Wróblewska, ekspert BoboVita.
1. Skąd pochodzi mięso wykorzystywane w posiłkach dla niemowląt i małych dzieci?
Mięso w posiłkach dla najmłodszych – zgodnie z prawem krajowym i europejskim – musi spełniać wyjątkowo restrykcyjne normy jakości i bezpieczeństwa. Gwarancję realizacji tych wymogów bez wątpienia daje wieloletnia współpraca z zaufanymi dostawcami – właśnie dlatego mięso w posiłkach BoboVita pochodzi od hodowców, z większością których współpracujemy od ponad 10 lat. To przede wszystkim dostawcy z Polski. W trosce o odpowiednią jakość składników współpracujemy również z dostawcami z Europy, np. wołowinę pozyskujemy także z Irlandii, a wieprzowinę – z Holandii. W każdym przypadku jest to mięso pochodzące z hodowli, w których nie stosuje się hormonów, ani antybiotyków.
2. Czy mięso w posiłkach BoboVita jest oddzielane mechanicznie?
Nie! Dostawcy wyłącznie ręcznie przygotowują kawałki mięsa do naszych posiłków. Mięso, jeszcze zanim trafi do fabryki, jest dokładnie badane pod kątem obecności zanieczyszczeń mikrobiologicznych, pozostałości antybiotyków i innych szkodliwych substancji. Dzięki temu mamy pewność, że cielęcina, mięso królika czy indyka spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości i bezpieczeństwa, wynikające z przepisów prawa krajowego i europejskiego.
3. Dlaczego w posiłkach dla niemowląt i małych dzieci jest tak mało mięsa?
Wynika to z potrzeb maluszków – pamiętajmy, że dziecko to nie mały dorosły i potrzebuje dużo mniejszych porcji mięsa niż starsi członkowie rodziny. Ze względu na zawartość m.in. żelaza czy wartościowego białka jest to jeden z pokarmów, który wprowadza się do diety niemowlęcia na wczesnym etapie jej rozszerzania. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci początkowo powinno to być ok. 10 g gotowanego mięsa dziennie (podawanego z przecierem warzywnym), a tę porcję należy stopniowo zwiększać do 20 g pod koniec 1. roku życia. Mięso powinno pojawić się w diecie niemowlęcia każdego dnia (w przeciwieństwie do osób dorosłych), a 1-2 razy w tygodniu powinno to być zamiennie mięso ryb. Ilość mięsa w produktach BoboVita odpowiada zaleceniom ekspertów i stanowi ok. 8-10% posiłku. Między innymi dzięki temu, nasze posiłki są prawidłowo zbilansowane. Oznacza to, że zawierają odpowiednią ilość i proporcje składników odżywczych, co może być trudne do uzyskania dla mamy samodzielnie przygotowującej obiad dla maluszka.
Więcej informacji o mięsie w diecie maluszka można znaleźć na stronie www.bobovita.pl.

/źródło - Nutricia BP/