Menopauza i jej sekrety. Jak łagodzić przykre dolegliwości? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 03 sierpnia 2018 12:36

Menopauza i jej sekrety. Jak łagodzić przykre dolegliwości?

Menopauza znana również jako klimakterium to naturalny proces, który dotyka każdą kobietę pomiędzy 45., a 55. rokiem życia. Jest to moment, w którym organizm dojrzałej kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny.

Statystycznie, menopauza dotyka kobiety w 51. roku ich życia, choć płodność zanika na 10 lat wcześniej. Lekarze orzekają menopauzę w momencie, gdy krwawienie waginalne nie nastąpiło przez 12 miesięcy i kobieta nie produkuje już komórek jajowych.

Jak się objawia menopauza?

Jednym z pierwszych symptomów menopauzy są nieregularne miesiączki oraz plamienia pomiędzy nimi. Kobiety skarżą się również na uderzenia gorąca i zlewne poty, które występują przeważnie w nocy, przez co pojawiają się problemy z zasypianiem. Do pozostałych objawów klimakterium zaliczamy:

  • depresję związaną z wahaniami hormonalnymi
  • zaburzenia koncentracji
  • bóle głowy i mięśni
  • świąd pochwy
  • częste oddawanie moczu
  • nietrzymanie moczu
  • rozdrażnienie
  • przewlekłe zmęczenie
  • niepokój i napady płaczu

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Objawy towarzyszące klimakterium potrafią uprzykrzyć życie niejednej kobiecie. Z tego też względu warto udać się do Poradni Ginekologicznej, w której specjalista zaleci odpowiednie kroki w celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. Lekarze często sugerują hormonalną terapię zastępczą (HTZ), będącą uzupełnieniem niedoboru hormonów.

Współcześnie, najpopularniejsza jest terapia hormonalna z wykorzystaniem dwóch składników: progestagenu i estrogenu. Terapia ta, powinna być prowadzona pod ścisłym okiem ginekologa, internisty oraz endokrynologa.

Co, jeśli kobieta ze względów zdrowotnych nie może przystąpić do HTZ?

Objawy menopauzy mogą złagodzić również fitoestrogeny i to właśnie one sprawdzą się u pacjentek, które nie mogą przystąpić do HTZ.

Fitoestrogeny są zawarte w wielu roślinach i w swojej budowie są podobne do kobiecych hormonów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu, uda się oszukać organizm, przez co objawy menopauzy będą łagodniejsze. Fitoestrogeny działają znacznie słabiej niż kobiece hormony i te stosowane w ramach HTZ, dlatego są zalecane w momencie, gdy dolegliwości związane z menopauzą nie są jeszcze zbyt nasilone.

Menopauza to niestety naturalna kolej rzeczy, z którą należy się pogodzić. Wbrew błędnemu przekonaniu, menopauza wcale nie oznacza końca pewnej epoki dla kobiety, a nawet przeciwnie – wiele pań dopiero po 50. roku życia decyduje się na realizowanie swoich marzeń i pasji.

Poprawiony: piątek, 03 sierpnia 2018 12:50