Powiększone węzły chłonne Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 19 lipca 2018 10:05

Powiększone węzły chłonne

Jednym z objawów towarzyszących chorobom są powiększone węzły chłone. Zwykle trudno jednoznacznie stwierdzić jaka to jest choroba, dlatego w wielu przypadkach warto udać sie do lekarza.

 

Jednym z najważniejszych elementów układu odpornościowego organizmu człowieka są węzły chłonne, Faktycznie są to struktury położone w przebiegu naczyń limfatycznych, a ich zadaniem jest filtrowanie limfy oraz udział w wytwarzaniu przeciwciał likwidujących drobnoustroje. Limfa zbiera z różnych części ciała toksyny, wirusy, bakterie i transportuje je do najbliższego węzła chłonnego. Jeżeli drobnoustroje dotrą do węzła chłonnego to limfocyty i mikrofagi zaczynają wytwarzać przeciwciała, które mają je zwalczyć. Objawem takiego działania jest powiększenie węzłów chłonnych.

Powiększenie węzłów chłonnych u dzieci i młodzieży zdarza się częściej niż u dorosłych. Układ immunologiczny w młodym wieku nie działa jeszcze tak dobrze, jak u starszych wiekiem, dlatego powiększone węzły chłonne są często reakcja przesadzoną, bywają niegroźne i szybko ustępują. Jesli jednak powiększenie węzłów wiąże się z opuchlizną lub bolesnością, warto zwrócić się do lekarza. Jeśli powiększenie utrzymuje się zbyt długo, wskazana jest konsultacja onkologa.

Przyczyna powiększonych węzłów chłonnych to zwykle choroba mająca początek w infekcji wirusowej, bakteryjnej, pierwotniakowej, grzybiczej lub pasożytniczej. Trzeba brać pod uwagę najróżniejsze choroby, od zwykłego przeziębienia do nowotworu. Czasem powiększone węzły chłonne są reakcja organizmu na niektóre leki. Niewielkie powiększenie węzłów chłonnych o łagodnym przebiegu świadczy o tymczasowej infekcji i nie wymaga leczenia. Kilkukrotne powiększenie węzłów chłonnych wskazuje na chorobę, przy czym najgorszą wskazówką są twarde i bolesne węzły chłonne, mogące świadczyć o rozwijającym się nowotworze (więcej o węzłach chłonnych - https://portaldlazdrowia.pl/powiekszone-wezly-chlonne/).

Powiększone węzły chłonne szyi to wynik urazu, kataru, bólu gardła albo zakażenia jamy ustnej. Powiększone węzły chłonne pod pachami to także może być wynik urazu albo infekcji, ale również może wskazywać na chłoniaka albo raka piersi. Powiększone węzły chłonne w pachwinie poza infekcją lub urazem mogą wskazywać na chłoniaka, czerniaka lub raka jąder. Leczenie powiększonych węzłów chłonnych polega leczeniu przyczyn choroby, która je wywołała, zwykle infekcji. Jesli podejrzewa się zachorowanie na nowotwór, to konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Choroba, którą należy brać pod uwagę w przypadku stwierdzenia powiększonych węzłów chłonnych, jest zakażenie wirusem HIV. Pierwsze objawy zakażenia wirusem HIV pojawiają się po 8-12 tygodniach i mogą wskazywać na przeziębienie lub grypę. Wskazują na to podobne objawy, a więc zapalenie gardła, ból głowy, bóle mięśni oraz powiększone węzły chłonne (więcej o objawach zakażenia HIV - https://portaldlazdrowia.pl/wczesne-objawy-hiv-i-aids/). Przegapienie tego etapu zakażenia jest groźne, ponieważ później następuje okres bezobjawowy zakażenia HIV, a chory nie wie o tym i nie może przeciwdziałać. Dlatego tak ważne jest konsultowanie powiększonych węzłów chłonnych z lekarzem. Jesli zakażenie wirusem HIV albo rozpoznanie nowotworu zostanie wykryte we wczesnym etapie, są duże szanse na wyleczenie lub istotne przedłużenie życia.

Poprawiony: piątek, 20 lipca 2018 06:13