Zwykły czy piorący - jaki odkurzacz wybrać?
Wpisany przez S.Z.   
środa, 18 lipca 2018 11:40

Zwykły czy piorący – jaki odkurzacz wybrać?

Dywany, wykładziny, parkiety i kamienne posadzki – choć preferujemy różne rodzaje powierzchni, każdemu z nas tak samo zależy na czystych i zadbanych podłogach we własnym domu. Bez odpowiedniego urządzenia może okazać się to jednak trudne. Dlatego podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, wybierając odkurzacz do swojego mieszkania.

Skuteczność aktywnej piany

Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zastanowić się, na czym właściwie polega niezwykła moc odkurzaczy piorących? Na początku warto wiedzieć, że zaliczamy je do tzw. odkurzaczy wodnych i bezworkowych. Bez wątpienia najważniejszą zaletą tego typu urządzeń jest bardzo precyzyjne usuwanie z dywanów drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń suchych i mokrych. Jak to działa? Specjalny system odkurzacza wytwarza aktywną pianę w formie mgiełki, rozprowadzaną po podłożu, za pomocą wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Tym samym odkurzaczem możesz odświeżyć i poprawić kondycję wykładzin, a także tapicerek mebli czy foteli samochodowych. Niestety gabaryty urządzeń piorących skłaniają do tego, by traktować je raczej jako uzupełnienia zwykłych odkurzaczy – są większe i cięższe, więc przemieszczanie się z nimi może sprawiać trudności. Co więcej, utrzymanie sprawności odkurzacza piorącego jest kosztowne i czasochłonne, ponieważ wymaga korzystania ze specjalnych detergentów oraz starannego czyszczenia rury, ssawek, a także każdego ze zbiorników na wodę.

Oszczędna niezawodność

Zwykły odkurzacz może okazać się jedynym, niezbędnym rozwiązaniem i zdecydowanie powinien być podstawowym urządzeniem w każdym domu. Dlaczego? Pranie wykładzin to czynność, którą wykonujemy sporadycznie – nie ma potrzeby powtarzać jej zbyt często. Za to odkurzanie powinno być na stałe wpisane w rutynę naszego tygodnia. Właśnie dlatego standardowe urządzenia bez funkcji prania są lżejsze i bardziej kompaktowe, by częste przemieszanie się z nimi nie było kłopotliwe. Ich utrzymanie jest również znacznie mniej angażujące i tańsze, ponieważ jedynym dodatkowym wydatkiem będzie regularny zakup worków do odkurzacza. Jest to jednak koszt, który łatwo możesz zminimalizować:
- Zamienniki oryginalnych worków to bezpieczny i mądry zakup, ponieważ pozwala uszczelnić domowy budżet, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produktu. Decydując się na worki zamienne z mikrowłókniny zwiększamy moc ssania odkurzacza nawet o 60%. Dodatkowym atutem jest ich wysoka odporność na rozerwanie. Oznacza to, że nie tylko oszczędzamy, ale i osiągamy znacznie większą efektywność odkurzania – wyjaśnia Piotr Bieńkowski, ekspert marki WORWO.
Jednak minusem urządzeń bez funkcji prania jest fakt, że nie zapewnią one podłodze kompleksowej pielęgnacji, którą uzyskamy dzięki odświeżeniu dywanu za pomocą wody i specjalnych detergentów.

Kiedy odkurzanie wystarczy?

Każde z dwóch rozwiązań ma swoje wad i zalety. Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru odkurzacza pomiędzy zwykłym a piorącym, powinny być twoje potrzeby. Jeżeli dywany w twoim domu to jedynie elementy dekoracyjne, nie powinieneś decydować się na kosztowny odkurzacz piorący. Jeśli jednak wykładziny stanowią dominującą część podłóg w mieszkaniu, a dodatkowo któryś z domowników jest alergikiem – wtedy zakup urządzenia piorącego będzie uzasadniony i niezbędny. Pomimo wielu swoich zalet, powinien być on jednak uzupełnieniem, a nie substytutem zwykłego odkurzacza, który okaże się znacznie tańszy – nie tylko podczas dokonywania zakupu, ale również w późniejszej eksploatacji.

/źródło - /