O tym chce wiedzieć każda mama! PDF Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 14 lipca 2018 09:49

O tym chce wiedzieć każda mama!

Ulewania niemowląt – najważniejsze pytania i odpowiedzi dla kobiet karmiących piersią


Karmienie piersią buduje między mamą i dzieckiem niezwykłą więź dającą maleństwu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Kobieta nieustannie troszczy się o prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie niemowlęcia – widząc, że jej maleństwo w trakcie lub po karmieniu ulewa, zaczyna się martwić. Co powinna na ten temat wiedzieć? Poznaj pytania i odpowiedzi, które pomogą rozwiać wątpliwości i poszerzyć wiedzę na temat tej dolegliwości.
1. Moje kilkumiesięczne niemowlę ulewa po karmieniu piersią. Czy powinnam się martwić?
Na ogół ulewania nie powinny być powodem do zmartwień, ponieważ jest to zjawisko powszechne wśród najmłodszych. Problem z ulewaniem ma aż 67% niemowląt do 4. miesiąca życia , jednak u 90% dzieci między 12. a 15. miesiącem dolegliwość ta przechodzi samoistnie , . Najczęstszą, choć nie jedyną przyczyną ulewań, jest niedojrzałość układu pokarmowego, a dokładnie – mięśnia dolnego zwieracza przełyku, który nie jest jeszcze na tyle sprawny, by zatrzymać pokarm w małym żołądku. Najczęściej dziecko ulewa zaraz po posiłku, czasem nawet godzinę później. Lekarz może zdiagnozować problemy z ulewaniem, jeśli pojawia się ono 2 i więcej razy dziennie przez 3 i więcej tygodni .
2. Jak mogę pomóc mojemu dziecku, które ulewa?
Przede wszystkim należy upewnić się, czy dziecko nie otrzymuje zbyt dużych ilości pokarmu, karmione jest w prawidłowej pozycji i nie ma alergii na białka mleka krowiego, ponieważ są to – poza niedojrzałością układu pokarmowego – kolejne możliwe przyczyny ulewań. Ponadto można zastosować kilka praktycznych porad. Po pierwsze, po karmieniu warto położyć niemowlę na własnym barku w taki sposób, by jego rączki były oparte na ramieniu rodzica. Taka pozycja zabezpiecza cofanie się pokarmu i ułatwia odbicie. Gdy niemowlę potrafi już stabilnie utrzymać główkę, można ułożyć je poprzecznie na naszych kolanach w pozycji na brzuchu, tak aby okolice głowy i barków były nieco uniesione (w tym celu delikatnie przesuwamy kolano ku górze). Pilnujemy jednocześnie, aby brzuszek nie był uciśnięty pomiędzy naszymi kolanami. Po karmieniu warto ułożyć dziecko na boku – zmieniając od czasu do czasu strony. Tak układane niemowlę powinno być cały czas pod nadzorem opiekuna. Po drugie, po karmieniu można na krótko ograniczyć aktywność ruchową dziecka w pozycji na brzuchu – pozwoli to uniknąć kolejnego bodźca mogącego powodować cofanie się treści żołądkowych.
3. Jak i czy powinnam karmić piersią, jeżeli moje dziecko ulewa?
Karmienie piersią nie jest przeciwskazaniem przy ulewaniach, a wręcz odwrotnie. Pokarm mamy najlepiej spełnia wyjątkowe potrzeby młodego organizmu, dlatego zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Ważne przy tym, by mama zadbała o technikę karmienia, ponieważ może to przynieść istotną ulgę ulewającemu dziecku. Najczęściej wybierana przez matki jest pozycja klasyczna, w której mama siedzi wygodnie w fotelu, mając stopy oparte na podłodze lub podnóżku. Dziecko przytulone jest brzuszkiem do brzucha mamy, główka zaś oparta jest na zgięciu łokcia, a plecy na przedramieniu mamy. Oczywiście jest to jedna z kilku możliwych pozycji do wyboru. Jeśli mama ma jakiekolwiek wątpliwości czy poprawnie karmi dziecko, powinna się skontaktować z pediatrą, położną lub doradcą laktacyjnym.
4. Czy moje dziecko się najada, skoro część pokarmu zostaje zwrócona przy ulewaniach?
Jeżeli ulewania nie są zbyt częste, nie powinny stanowić powodów do obaw – szczególnie, że zbyt duże ilości pokarmu mogą być jedną z przyczyn tej dolegliwości. Najlepszym sposobem umożliwiającym ocenę, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu, jest prawidłowe przybieranie na masie ciała, np. w pierwszych 3 miesiącach życia przyrost wagi powinien wynosić 26-31 g na dobę. Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka nadmierne ulewanie, może zalecić podawanie dziecku preparatu zagęszczającego Bebilon Nutriton , który, dzięki zawartości mączki chleba świętojańskiego, zagęszcza pokarm i sprawia, że łatwiej pozostaje w żołądku dziecka i nie cofa się do przełyku. Produkt może być dodawany bezpośrednio do odciągniętego mleka mamy, mleka modyfikowanego lub podawany dziecku łyżeczką.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

/źródlo - Nutricia BP/