Specjalna ławeczka dla rodziców i najmłodszych dzieci stanęła w Warszawie PDF Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 26 czerwca 2018 14:50

Specjalna ławeczka dla rodziców i najmłodszych dzieci stanęła w Warszawie

Rodzice najmłodszych dzieci, odwiedzający tego lata powsiński Park Kultury, mogą liczyć na bardzo duże udogodnienie. Stanęła tu właśnie pierwsza w Warszawie plenerowa EMOstrefa. To specjalna zadaszona i osłonięta z trzech stron ławka, wyposażona w wygodny fotel i przewijak. Takie rozwiązanie to odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy coraz głośniej domagają się prorodzinnych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Potwierdzają to m.in. badania* przeprowadzone na zlecenie marki EMOTOPIC - inicjatora programu „Blisko z Tobą chcę być”, w ramach którego powstała warszawska EMOstrefa.

 

Aż 87 proc. mam, które wzięły udział w badaniu dotyczącym percepcji przestrzeni miejskiej i potrzeb z nią związanych, wskazuje, że niezbędne są rozwiązania ułatwiające opiekę i pielęgnację najmłodszych dzieci w parkach, ogrodach i na placach zabaw. Brak intymności w miejscach publicznych jest dużym utrudnieniem, na które zwraca uwagę aż 65 proc badanych mam, nieprzychylne spojrzenia i komentarze przechodniów to problem, który dostrzega aż 48 proc. z nich, hałas przeszkadza 23 proc. pytanych. Miejsce, w którym spokojnie można usiąść, przewinąć dziecko, nakarmić je, czy po prostu przytulić i uspokoić to potrzeba o jakiej mówi 64 proc. mam. Odpowiedzią na potrzeby warszawskich rodziców jest EMOstrefa w Parku Kultury w Powsinie. Nowa ławeczka stanęła w sąsiedztwie amfiteatru, blisko głównej trasy spacerowej, ale jednocześnie w na tyle zacisznym miejscu, aby rodzice i dzieci czuli się komfortowo.

Nasz park to miejsce odwiedzane co tydzień przez tysiące rodzin z dziećmi. Stale dokładamy starań, aby infrastruktura była tutaj coraz bardziej przyjazna i gwarantowała komfortowe warunki dla rodziców i dzieci w różnym wieku. Dlatego bez zastanowienia włączyliśmy się w program EMOstref i ogromnie cieszymy się, że pierwsza warszawska EMOstrefa staje właśnie u nas.” – Grzegorz Górski, Dyrektor Parku Kultury w Powsinie. „Jestem pewien, że nowa ławeczka będzie dobrze służyć rodzicom i dzieciom. Serdecznie zapraszamy na spacery do Powsina.”

Plenerowe EMOstrefy to rozwinięcie inicjatywy „Blisko z Tobą chcę być” realizowanej przez markę EMOTOPIC od 2016 r. Jest to program odpowiedzialności społecznej, stworzony z myślą o najmłodszych dzieciach i ich rodzicach. Jego celem jest promowanie i wspieranie rodzin w budowaniu rodzicielstwa bliskości. Dotychczas w ramach programu powstało 39 EMOstref w 25 szpitalach w 22 miastach w całej Polsce. Wstawiono do nich specjalne fotele do kangurowania, a także leżanki dla rodziców towarzyszących swoim chorym dzieciom. EMOstrefy zapewniają przestrzeń, w której rodzice w komfortowych warunkach mogą przebywać ze swoimi dziećmi, przytulać je, kangurować, budować z nimi mocne więzi, a tym samym pomagać im w dochodzeniu do zdrowia.

Organizatorzy programu, chcąc wspierać rodziców i ich najmniejsze dzieci także poza szpitalami, uruchomili w tym roku pilotażowy program EMOstref plenerowych. Specjalne zadaszone ławeczki przeznaczone dla rodziców małych dzieci staną w tym roku w trzech miastach Polski. Od dziś mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z EMOstrefy w Powsinie, rodzice z Trójmiasta mają już swoją ławeczkę w Parku im. Prezydenta Reagana, zaś w przyszłym tygodniu kolejna strefa dla rodziców zostanie oddana do użytku w Kielcach.

EMOstrefa to naprawdę bardzo dobry pomysł. To doskonałe udogodnienie dla nas, Mam. – mówi Maja Bohosiewicz, aktorka, a przede wszystkim mama dwójki dzieci. Każdej z nas, nie raz zdarzyło się, że musiałyśmy przewijać dziecko na zwykłej ławce, która nie jest do tego przystosowana, czy szukać w parku ustronnego miejsca, aby je nakarmić. Ja wprawdzie nie miałam z tym problemu i oporów, ale wiem, że wiele mam stresują takie sytuacje. Czasami w początkowych chwilach życia maluszka boją się nawet wyjść na spacer, aby nie znaleźć się w sytuacji, w której będą musiały odrzeć się ze swojej intymności. EMOstrefa to naprawdę bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwala stworzyć tak potrzebną strefę intymności dla mamy i dziecka. I oby jak najwięcej takich miejsc, abyśmy mogły czuć się komfortowo.

Więcej informacji o programie „EMOstrefy - Blisko z Tobą chcę być” na stronie http://www.emostrefa.pl/

/źródło -  /

Poprawiony: wtorek, 26 czerwca 2018 15:05