Bezpieczne wakacje z maluchem Drukuj Email
Wpisany przez s.z.   
środa, 13 czerwca 2018 07:04

Bezpieczne wakacje z maluchem

Wakacje z maluchem rządzą się swoimi prawami. Aby mieć pewność, że ten czas będzie udany, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo dziecka wybierając cel podróży oraz sposób spędzania wolnego czasu. O czym należy pamiętać?

Wakacje zagranicą
– Jeśli wyjeżdżamy z Polski, zwłaszcza do egzotycznych krajów, zacznijmy od sprawdzenia listy koniecznych szczepień. Niektóre z nich mogą być niewskazane lub wręcz szkodliwe dla malucha. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na inne miejsce – radzi Dominika Sułek – zastępca dyrektora Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo oraz koordynator ds. metodyki języka włoskiego. – Wybierając hotel upewnijmy się również, że dysponuje on odpowiednim łóżeczkiem dla dziecka, w razie potrzeby wyposażonym także w moskitierę. Dowiedzmy się też, czy będziemy mieli łatwy dostęp do pediatry w razie nieprzewidzianej sytuacji.

Ochrona przeciwsłoneczna
Małe dzieci są szczególnie wrażliwe na słońce – powinny unikać ekspozycji na nie w godzinach 10:00 – 16:00. Należy również koniecznie pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem 50, który nanosimy pół godziny przed wyjściem i powtarzamy aplikację co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli. Obowiązkowe jest założenie dziecku kapelusika z rondem lub czapeczki z daszkiem, które osłonią oczy przed ostrym światłem. Maluchy do 4 roku życia nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych, o ile nie jest to absolutnie konieczne, ponieważ ograniczają ich pole widzenia.
– Obserwujemy to na co dzień. Maluchy same nie przepadają za okularami przeciwsłonecznymi. Przed wyjściem na plac zabaw czasem je zakładają, ale już po chwili zaczynają im przeszkadzać i dzieci zostają w samych czapeczkach – uzupełnia Dominika Sułek.

Rozsądna opieka
Każda wyprawa z maluchem wiąże się z odpowiednią logistyką. Należy dobrze rozplanować dzień, aby wycieczka nie przekraczała możliwości dziecka. Jeżeli wybieramy się poza miasto, należy pamiętać o wodzie, jedzeniu oraz ubraniu na zmianę, a nawet o podstawowej apteczce. Z kolei idąc na plac zabaw, zdecydujmy się na ten dostosowany do wieku malucha. Niezależnie od tego czy jesteśmy w górach, nad wodą, czy w mieście, dziecko powinno pozostawać stale w zasięgu wzroku opiekuna.

Rozmowa o bezpieczeństwie
– Uczulmy malucha, aby również sam dbał o swoje bezpieczeństwo – nie podnosił jedzenia, które znajdzie np. na placu zabaw, nie oddalał się nigdzie z obcymi, nie głaskał psów bez zgody właścicieli, ponieważ mogą być agresywne – dodaje Dominika Sułek. – W Piccolo Leonardo staramy się wspierać rodziców w edukacji dotyczącej bezpiecznych zachowań, również z pomocą gości, takich jak np. policjant.

Wakacyjna opieka
Jeśli spędzamy lato w mieście, możemy skorzystać z oferty przedszkoli. Większość prywatnych placówek, w tym Piccolo Leonardo, jest czynna w tym okresie i oferuje możliwość zostawienia dziecka np. tylko na kilka godzin. Państwowe przedszkola z kolei organizują specjalne dyżury. Warto rozeznać się również w propozycjach domów kultury czy kawiarni, które organizują warsztaty, wycieczki i inne atrakcje dla maluchów.

Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo mieści się w kampusie Politechniki Warszawskiej przy ul. Grójeckiej 39 w Warszawie. Placówka inspiruje się przede wszystkim umiejętnościami Leonarda da Vinci, dlatego w autorskim programie przedszkola, realizowanym w języku polskim i włoskim jednocześnie, znajdują się m.in. zajęcia z rysunku, rzeźby, malarskie, projektowe, konstruktorskie, matematyczne i muzyczne, uzupełnione o warsztaty literackie, taneczne oraz teatralne. Zajęcia artystyczne prowadzone są przez absolwentów ASP w specjalnym Atelier. Przedszkole zapewnia także bogaty program zajęć sportowo-ruchowych. Siostrzaną placówką Przedszkola Włoskiego jest żłobek polsko-włoski Piccolo Leonardo.

Żłobek i Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo
ul. Grójecka 39, 02-031 Warszawa
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.: +48 795 122 044

/źródło - /