Dieta Mamy karmiącej... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 26 maja 2018 06:30

Dieta mamy karmiącej w pytaniach i odpowiedziach

Rozpocznie się w Dzień Matki, a skończy – w Dzień Dziecka. Mowa o Ogólnopolskim Tygodniu Promocji Karmienia Piersią, który co roku obchodzony jest w Polsce między 26 maja a 1 czerwca. Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Jak powinna się żywić kobieta, która karmi piersią? Czy musi zrezygnować z niektórych produktów w diecie? Czy w ogóle istnieje takie pojęcie jak „dieta matki karmiącej”? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!


Czy istnieje przepis na dietę mamy karmiącej?

Tak! Powinna być ona różnorodna i zbilansowana, czyli tak naprawdę nie odbiega od wzorowej diety dorosłego zdrowego człowieka. Warto, by zawierała jednak o ok. 500 kcal więcej, by pokryć wydatek energetyczny, który powstaje w trakcie karmienia malucha piersią.

Czy dzięki specjalnej diecie mama karmiąca zgubi zbędne kilogramy z okresu ciąży?

Mama karmiąca nie musi być na diecie, by chudnąć! Karmienie jest bowiem wydatkiem energetycznym, dzięki któremu kobieta pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że przybieranie na wadze trwało 9 miesięcy, należy więc cierpliwie czekać na utratę zbędnych kilogramów. Nie trzeba stosować ograniczeń – należy po prostu karmić i cieszyć się smukłą sylwetką.

Czy w diecie kobiety karmiącej istnieją produkty zakazane?

Tak, ale jest ich dosłownie kilka. Mama karmiąca piersią nie powinna spożywać alkoholu, który przenika do mleka. Warto też ograniczyć potrawy i produkty, które mogą zawierać konserwanty, barwniki czy wzmacniacze smaku. Dla zdrowia mamy można też ograniczyć słodycze! Produkty wzdymające, takie jak fasola, groch czy kapusta, nie doprowadzą do kolek u malucha. Jeśli natomiast mama źle się czuje i określony produkt powoduje u niej wzdęcia, dla własnego komfortu warto odstawić tego typu smakołyki.

Co z alergenami? Czy kobieta karmiąca piersią może je jeść?

Nie jest prawdą, że mama karmiąca piersią powinna komponować swój jadłospis w oparciu o gotowany ryż z dodatkiem białego mięsa. Owszem – po porodzie warto skupić się na lekkostrawnej diecie, ale z czasem trzeba włączać do niej różnorodne produkty. Oczywiście każdą nowość warto wprowadzać do menu ostrożnie i obserwować reakcję dziecka. Jednak jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, nie warto stosować restrykcyjnej diety. W maju mama karmiąca piersią może ze smakiem zajadać truskawki!

Kiedy dieta eliminacyjna jest uzasadniona?

Jeśli u dziecka karmionego piersią występuje reakcja alergiczna, oznacza to, że kobieta musi zastanowić się nad eliminacją niektórych produktów ze swojego jadłospisu. Dobrze robić to w porozumieniu z dietetykiem. Wykluczanie niektórych grup produktów niesie bowiem trudność w komponowaniu zbilansowanego jadłospisu, a niedoborowy jadłospis mamy może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Więcej o alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią przeczytasz na: https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/alergia-pokarmowa-u-dziecka-karmionego-piersia-fakty-i-mity

Dlaczego karmienie piersią ma znaczenie dla zdrowia dziecka?

Pokarm mamy to najlepsze, co kobieta może dać swojemu dziecku. Żywienie na etapie 1000 pierwszych dni, liczonych już od poczęcia, ma szczególne znaczenie dla zdrowia malucha. To wtedy rozwijają się wszystkie organy, powstają preferencje smakowe i nawyki żywieniowe. Dieta w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia, w tym karmienie piersią, ma wpływ na zdrowie dziecka – zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Jak długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka. Po tym czasie należy kontynuować karmienie, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety malucha. Nie ma górnej granicy, do której kobieta może karmić piersią. Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji mamy oraz dziecka – wspólnie decydują, jak długo będzie trwała ich przygoda z karmieniem piersią.


Zobacz też filmik - https://www.youtube.com/watch?v=wFGsLLFcS8Y

/źródło - Altermedia PR/

Poprawiony: sobota, 26 maja 2018 06:43