Co powinieneś wiedzieć o diecie pudełkowej? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 20 kwietnia 2018 15:29

Co powinieneś wiedzieć o diecie pudełkowej?

Słaba motywacja, brak czasu i niewystarczająca wiedza – to główni przeciwnicy, z którymi musimy zmagać się w walce o szczupłą sylwetkę. Nawet wymagające treningi nie będą w stanie dać zadowalających efektów, jeśli równocześnie z nimi nie wprowadzimy odpowiednio zbilansowanej, wartościowej diety. O tym, jak ją komponować wiedzą jednak nieliczni. Co prawda, w dobie Internetu nie trudno znaleźć godne zaufania poradniki. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele osób, zwłaszcza tych, najbardziej zapracowanych, woli skorzystać z pomocy dietetyka albo jeszcze lepiej gotowej diety pudełkowej.

 

Dieta pudełkowa powstała w odpowiedzi na potrzeby konsumentów, którzy z różnych powodów nie mogą samodzielnie przygotowywać dla siebie smacznych i odpowiednio zbilansowanych posiłków. Początkowo na rynku było niewiele firm cateringowych, które wykonywały takie usługi. Dziś, kiedy pomysł się sprawdził, jest ich znacznie więcej.

O dużym zainteresowaniu dietą pudełkową świadczy fakt, że korzystają z niej zarówno osoby nieznane w świecie mediów, jak i pozostające w świetle fleszy. Należą do nich celebryci, aktorzy, trenerzy fitness oraz osoby, którym leży na sercu własne zdrowie oraz wygląd sylwetki.

Czym jest catering dietetyczny?

Usługi cateringowe są coraz powszechniejsze nie tylko w dużych miastach, ale również mniejszych miejscowościach. Moda na nie nastała wraz z coraz częstszym współcześnie brakiem czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków. Obok tradycyjnej polskiej kuchni oraz pizzy firmy cateringowe oferują również dowóz potraw dietetycznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które spędzają mnóstwo czasu poza domem, ale chcą dbać o sylwetkę oraz spożywać smaczne i zdrowe posiłki.

Catering dietetyczny, w zależności od potrzeb konsumenta, może obejmować tylko obiad albo nawet kilka posiłków w ciągu dnia. Zaczyna się od śniadania, a kończy na kolacji. Nierzadko jest to całodzienne, pełnowartościowe wyżywienie.

Dlaczego dieta pudełkowa?

Catering dietetyczny umożliwia dostarczenie pod wskazany przez klienta adres posiłków, które wcześniej zostały przygotowane, poporcjowane i zapakowane w utrzymujące ciepło pudełka. Stąd właśnie wzięła się nazwa dieta pudełkowa.

Dieta pudełkowa często określana jest też wspomnianą już wcześniej nazwą – catering dietetyczny oraz fit catering. Zróżnicowane potrzeby żywieniowe konsumentów sprawiły, że firmy trudniące się przygotowywaniem takich posiłków oferują możliwość skorzystania z różnych rodzajów diet. Spotkamy się wśród nich z dietą bezglutenową, bezmięsną, wegańską, specjalną dietą dla sportowców, która uwzględnia zwiększone zapotrzebowanie na białko oraz wieloma innymi.

Klienci, chcąc skorzystać z diety pudełkowej, będą musieli więc wybrać rodzaj diety oraz ilość posiłków. Niektóre firmy cateringowe dają też możliwość określenia całkowitego bilansu energetycznego wszystkich posiłków dostarczanych w ciągu całego dnia. Kiedy to zostanie już ustalone, pozostanie tylko podać godzinę oraz adres dostawy.

Dla kogo catering dietetyczny?

Powszechnie przyjęło się uważać, że dieta pudełkowa przeznaczona jest dla osób, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków. Rzeczywiście, ta grupa stanowi zdecydowaną większość wszystkich klientów firm świadczących usługi z zakresu cateringu dietetycznego. Nie ulega jednak wątpliwości, że oprócz braku czasu są też inne motywy, które wpływają na podjęcie decyzji o przejściu na dietę pudełkową.

Wśród najczęściej wymienianych powodów jest chęć skorzystania z wiedzy i doświadczenia profesjonalnego dietetyka. W tym miejscu wiele osób pomyśli pewnie, że zdecydowanie prościej byłoby umówić się na konsultację z dietetykiem, a następnie postępować według jego zaleceń. Osobom korzystającym z diety pudełkowej chodzi jednak nie tyle, o uzyskanie wskazówek do samodzielnego przygotowywania odpowiednio zbilansowanych posiłków, ile o to, by ktoś z odpowiednią wiedzą zrobił to za nich.

Kolejna grupa to osoby, którym zależy na spożywaniu pełnowartościowych i zróżnicowanych pod względem dobieranych składników posiłków. Gotując samodzielnie, rzadko komponujemy posiłek z mięsa, różnych rodzajów kasz oraz cukinii, pomidora, sałaty, cebuli i wielu innych dodatków. W przypadku diety pudełkowej tak urozmaicone posiłki stają się codziennością. Co więcej, menu przewiduje inne potrawy na każdy dzień tygodnia.

Czy warto?

O atutach takiego rozwiązania, jak catering dietetyczny można by pisać długo, bo rzeczywiście jest ich niemało. Dieta pudełkowa to codzienne odpowiednio zbilansowane, smaczne i zróżnicowane posiłki dostarczane wprost pod nasze drzwi. Dzięki nim możemy odżywiać się zdrowo, a w przypadku osób zapracowanych - ograniczyć spożycie żywności typu fast food. Dieta pudełkowa pomaga też dbać o nasze zdrowie i smukłą sylwetkę. Jednak na pytanie - czy warto z niej korzystać - każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Znając swoje potrzeby żywieniowe, dyspozycyjność oraz silną wolę do konsekwentnego przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków, warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw i podjąć decyzję, która najlepiej będzie sprzyjać naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Więcej ciekawych informacji na temat diety pudełkowej znajdziesz na stronie https://www.eatzone.pl