Jakich składników nie może zabraknąć w diecie małego dziecka? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 20 kwietnia 2018 14:33

Jakich składników nie może zabraknąć w diecie małego dziecka?

Rodzice każdego dnia troszczą się, by ich maluchowi niczego nie brakowało – dbają o to, żeby miał dużo energii i był radosny. Nie zawsze jednak dieta, którą zapewniają dziecku, jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Prawidłowe żywienie Juniora jest jednym z najważniejszych elementów wspierania jego rozwoju w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni. Warto zatem sprawdzić, jakich składników najczęściej brakuje w diecie dzieci po 1. roku życia i jak uzupełnić ich niedobory.• 1000 pierwszych dni to czas, kiedy młody organizm rozwija się najintensywniej (bardziej niż w okresie dojrzewania!). Ma wówczas szczególne potrzeby żywieniowe. W tym wyjątkowym okresie kluczowe znaczenie ma prawidłowa dieta, dostarczająca wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
• Żywienie dziecka po 1. roku życia może być dla rodziców wyzwaniem. Wyniki badań pokazują , że w dietach maluchów po 1. urodzinach brakuje ważnych składników, m.in. witaminy D czy żelaza.
• Mleka modyfikowane typu Junior pomagają pokryć zapotrzebowanie na składniki istotne dla prawidłowego rozwoju małych dzieci oraz stanowią ważny element diety dziecka, której podstawą do 3. roku życia nadal powinny być mleko i produkty mleczne.

Czego potrzebuje maluch po 1. urodzinach?

Pierwsze urodziny to moment przełomowy – maluszek jest coraz bardziej samodzielny i szybko nabywa nowe umiejętności. Chociaż wydaje się całkiem jak dorosły, należy pamiętać, że roczne dziecko wciąż intensywnie się rozwija, a jego potrzeby żywieniowe są odmienne niż rodziców. Junior, mimo że jest mniejszy od osoby dorosłej, potrzebuje nawet 4 do 8 razy więcej pewnych składników odżywczych – np. żelaza, czy wapnia , który w 99% zlokalizowany jest w tkance kostnej, czy witaminy D, która odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce wapniowej, wspierając budowanie mocnych kości i zębów. Wszystkie te składniki to swego rodzaju „niezbędnik” w prawidłowym odżywianiu malucha. A jednak to właśnie ich najczęściej brakuje w diecie dzieci po 1. urodzinach!

To ciekawe!

Witamina D jest nazywana „witaminą słońca”, ponieważ organizm ludzki posiada zdolność do jej syntezy właśnie pod wpływem promieni słonecznych. W naszych warunkach klimatycznych jest to możliwe w miesiącach od maja do sierpnia i niestety nie wystarcza, by zapewnić prawidłowy poziom witaminy D w organizmie. Dlatego zaleca się jej suplementację lub dostarczanie tej witaminy do organizmu poprzez produkty wzbogacone w ten składnik.

Braki w diecie Juniora

Rodzice często zbyt wcześnie podają maluchom posiłki z rodzinnego jadłospisu. Jedzenie „dorosłych” posiłków przez roczne dziecko może powodować niewystarczające ilości ważnych składników odżywczych, a to z kolei może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość „słonecznej witaminy”! Niedobór wapnia występuje w dietach 42% dzieci po 1. roku życia . Warto mieć świadomość, że nieodpowiednia i niedopasowana do wieku oraz potrzeb dieta nie pokrywa zapotrzebowania Juniorów na te składniki.

To, co najlepsze dla dziecka

Podstawą diety malucha po 1. urodzinach i aż do 3. roku życia pozostaje mleko i produkty mleczne. Mleko krowie nie jest jednak dobrym źródłem żelaza, zaś witamina D znajduje się w nim w śladowych ilościach. Właśnie dlatego – w odpowiedzi na potrzeby żywieniowe rocznych dzieci – eksperci opracowali receptury mlek modyfikowanych, które pozwalają na dostarczenie maluchom składników często deficytowych w ich diecie. Bebiko Junior 3 NutriFlor+ pomaga utrzymywać w młodym organizmie odpowiedni poziom m.in. wapnia, witaminy D dla mocnych kości, żelaza dla rozwoju poznawczego i kwasu alfa-linolenowego z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*. Jak wynika z badań, codzienne podawanie mleka typu Junior przez okres 20 tygodni pozwala poprawić zaopatrzenie w te składniki w menu malucha (w porównaniu z dziećmi otrzymującymi mleko krowie) . Dbając o ich obecność w diecie malucha, rodzice mogą mieć pewność, że wspierają jego prawidłowy rozwój. Mają również trwały wpływ na odpowiednie kształtowanie się organizmu Juniora.


* Bebiko Junior 3 NutriFlor+, tak jak inne mleka modyfikowane, zawiera wapń, żelazo, witaminę D i kwas alfa-linolenowy (omega 3).

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

/źródło - Nutricia BP/