W prezencie od ciszy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marta Żysko-Pałuba   
poniedziałek, 16 kwietnia 2018 09:19

W prezencie od ciszy

Po każdym dniu pełnym doznań, ruchu, światła i dźwięków przychodzi noc – spokój i chwilowe wyciszenie. Są dni wypełnione porywczym wiatrem, burzą czy sztormem po wystąpieniu których pojawia się tak zwana „cisza na morzu”. Zmienność, o której mowa, to naturalny stan w przyrodzie. Cisza jest niezbędnym elementem gwarantującym harmonię istnienia. Przez ludzi coraz częściej traktowana jako dobro samo w sobie. Wiedzą to szczególnie ci, którzy żyją w centrach wielkich miast, otoczeni mnóstwem dźwięków ulicy, szumu ludzi czy innych odgłosów. Ale czy to oznacza, że ucieczka od hałasu jest konieczna?

 

Cisza postrzegana jest jako brak dźwięku, nieobecność czy nicość. Tymczasem, według najnowszych badań cisza jest darem. To nie tylko brak hałasu, ale przede wszystkim dobro, które pozytywnie oddziałuje na fizjologiczne i psychologiczne funkcjonowanie człowieka. W dalszej konsekwencji przekłada się na emocje i zachowanie.

Jednym z odkryć badań nad hałasem, gdzie cisza była tylko czynnikiem kontrolnym, zauważono, że stanowi ona bodziec dla mózgu do podjęcia najgłębszej regeneracji. Biolog Daniel A. Gross dowodzi, że regularne doświadczanie wyciszenia pobudza wzrost komórek w hipokampie, który odpowiada m.in. za funkcjonowanie pamięci roboczej – czynnika niezbędnego w procesach poznawczych oraz intelektualnych.

Cisza tworzy przestrzeń do myślenia, pobudza kreatywność, a także obniża poziom stresu. Często jest zaproszeniem do działania i zabawy w zgodzie z samym sobą. Stanowi źródło samozadowolenia i dobrego samopoczucia. Liczne badania potwierdzają, że stymuluje pracę mózgu usprawniając umiejętność uczenia się, logicznego myślenia koncentracji uwagi oraz polepsza zdolność panowania nad emocjami. Borykający się z trudnościami ze snem wiedzą, że pozyskanie umiejętności wyciszania siebie pozwala znacznie poprawić jakość snu.

Z ciszy korzystają nie tylko dorośli. Rodzice wielu malutkich dzieci potwierdzają, że spokój w czasie snu poprawia jego jakość, przyspieszając jednocześnie proces wydłużania się godzin sennych, w efekcie czego mogą cieszyć się przesypianymi nocami. Cisza niesie korzyści również dla nieco starszych. Istnieją badania, które pokazują bezpośrednią korelację pomiędzy ciszą a lepszymi efektami w uczeniu się, koncentrowaniu oraz zapamiętywaniu. Odpowiednie dostosowane miejsce nauki stymuluje wzrost komórek nerwowych i sprzyja szybkiej oraz efektywnej pracy. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszym świecie, gdzie coraz częściej obserwujemy „przestymulowane” dzieci, które często popadają w konflikty, reagują nadmierną agresją czy też zaczynają być postrzegane jako niegrzeczne i zbuntowane.

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów wsparcia dziecka jest zagwarantowanie mu spokoju. Te, które samodzielnie najpierw trzaskają drzwiami, a następnie biegną zaszyć się w ciszy własnego łóżka, intuicyjnie robią to, co dla nich najlepsze. Dzięki temu prostemu trikowi obniżają poziom hormonu stresu, spada im ciśnienie krwi, a mózg otrzymuje bodziec do regeneracji i relaksu. Ciało uspokaja się, tworząc jednocześnie przestrzeń dla refleksji. To dobry moment, by przeanalizować co się stało, co zabolało, o co mi tak naprawdę chodzi. W ten sposób dziecko uczy się nie tylko słuchać zewnętrznych oczekiwań, ale również dostrzegania własnych potrzeb. Jest to jedna z ważniejszych umiejętności gwarantujących poczucie spełnienia i samozadowolenia w życiu dorosłym, a przede wszystkim radzenia sobie z trudnościami.

Choć są badania, które pokazują, że 2 minuty absolutnej ciszy lepiej regenerują niż słuchanie relaksującej muzyki, cisza może mieć swój głos. Mogą to być na przykład głosy natury. Wielu ludzi uwielbia wsłuchiwać się w szum fal czy śpiew ptaków. Wśród wielu dźwięków każdy może znaleźć takie, które będą stanowiły dla niego źródło spokoju. Istotne jest, by o tym pamiętać i uprawiać ciszę każdego dnia. Doświadczenia i rozmowy z innymi ludźmi pokazują, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Okazuje się, że mimo iż cisza jest stanem naturalnym, dostępnym i obecnym w przyrodzie, tak jak wielu innych rzeczy, ciszy musimy się uczyć i o niej pamiętać.

Cisza promuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychologiczne. Często jest doskonałym sposobem na nawiązanie bliskości i zagwarantowaniem sobie poczucia bycia ważnym, potrzebnym i kochanym. Z tego powodu dbanie o komfort najbliższego otoczenia i wysoką jakość środowiska, w którym żyje człowiek jest warte włożenia każdego wysiłku.
A tymczasem... zadbaj o siebie, znajdź jakieś ciche miejsce i posłuchaj własnej ciszy.


 

Autor: Marta Żysko-Pałuba - psycholog, psychoterapeuta. Pracuje głównie z dziećmi, młodzieżą oraz rodzinami. Jest konsultantem kilku placówek oświatowych oraz trenerem licznych szkoleń i zajęć terapeutycznych. Jest także nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Pedagogicznej.
Electrolux jest wiodącym na świecie producentem urządzeń gospodarstwa domowego, które powstają w oparciu o wnikliwą analizę potrzeb konsumentów i są udoskonalane dzięki ścisłej współpracy z profesjonalistami. Electrolux oferuje starannie zaprojektowane i innowacyjne rozwiązania dla szerokiej gamy sprzętów, m.in. chłodziarko-zamrażarek, zmywarek, pralek, kuchni, odkurzaczy, klimatyzatorów oraz drobnych urządzeń AGD. Dbałość o detale i funkcjonalność produktów powoduje, że odpowiadają one rzeczywistym potrzebom zarówno konsumentów, jak i profesjonalistów. W skład Grupy Electrolux wchodzą marki: Electrolux, Zanussi, AEG oraz Electrolux Grand Cuisine, które każdego roku sprzedają ponad 50 milionów produktów w ponad 150 krajach. W 2013 roku wartość sprzedaży Grupy wyniosła 109 miliardów koron szwedzkich. Grupa zatrudniała 61 000 pracowników. Więcej informacji na www.electrolux.pl  oraz http://newsroom.electrolux.com/pl/.

/źródło - /


Poprawiony: poniedziałek, 16 kwietnia 2018 09:28