Nowe mieszkanie a... zwierzak. Jak urządzić wnętrze z myślą o pupilu?
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 10:13

Nowe mieszkanie a... zwierzak. Jak urządzić wnętrze z myślą o pupilu?

Aranżując mieszkanie rzadko kiedy bierzemy pod uwagę naszych czworonożnych przyjaciół. I chociaż często traktujemy kota czy psa jak członka rodziny, zapominamy niestety o potrzebach tych domowników. Tymczasem już kilka prostych rozwiązań może sprawić, że nasz zwierzak będzie czuł się swobodnie i bezpiecznie, a jego obecność nie odbije się na wyglądzie naszego mieszkania i nie wystawi cierpliwości sąsiadów na próbę. Od czego więc zacząć?


Jeśli zastanawiamy się nad zakupem lub przygarnięciem zwierzaka, nie ma znaczenia czy będzie to duży owczarek niemiecki czy niewielki dachowiec – powinniśmy się przygotować nie tylko na dodatkowe obowiązki związane z opieką nad pupilem, ale też odpowiednio przygotować mieszkanie. W przypadku, gdy dopiero urządzamy wnętrze, pewne ustalenia warto uwzględnić już na etapie prac projektowych. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa zwierzęciu, zwłaszcza, gdy jest to ciekawy świata szczeniak, którego zasad wychowania dopiero będziemy uczyć. Pamiętajmy więc o takich rzeczach, jak chociażby ukrycie kabli od telewizora, zrezygnowanie z wolno stojącego kosza na śmieci czy doniczek z kwiatami, w których pies może kopać. Co jeszcze możemy zrobić?
1. Trwała podłoga – jeśli posiadamy w mieszkaniu zwierzaka musimy wziąć pod uwagę, że nasza podłoga będzie bardziej eksploatowana. Nasi pupile mogą ostrzyć sobie o nią pazury, gubią sierść, otrzepują się z wody i błota po powrocie ze spaceru. W wyborze podłogi warto postawić więc na trwałość, ale też łatwość czyszczenia. Nie może być ona też śliska – jest to ważne zwłaszcza w przypadku psów. Zwierzę będzie miało problem z poruszaniem się na niej, a w dodatku, przez nieprawidłowe stawianie łap, może to spowodować w przyszłości problemy ze stawami. Dobrze sprawdzą się więc drewniane, olejowane podłogi z drewna egzotycznego, które jest trwalsze, a także ma lepszą zdolność do pochłaniania wody. Niepolecane są z kolei wykładziny dywanowe, głównie ze względu na utrzymanie ich w czystości.

2. Meble wypoczynkowe w salonie – aby nasza sofa nie stała się drapakiem dla kota, warto postawić na mebel z odpowiedniego materiału. Weźmy też pod uwagę kolor sierści zwierzaka – biała kanapa i kot o czarnym umaszczeniu to nie najlepsze połączenie. Najważniejsze jednak, aby materiał wypoczynku był odporny na plamy i zabrudzenia, a jeśli zdecydujemy się na meble o skórzanym obiciu należy dodatkowo je zabezpieczyć np. poduszkami i kocami. Aby kot nie drapał sofy czy foteli powinniśmy zaopatrzyć się też w specjalny drapak i zachęcić pupila do korzystania z niego.

3. Siatka na balkonie – jeśli zastanawiamy się nad przygarnięciem zwierzaka, a zakup mieszkania jeszcze przed nami, warto szczególną uwagę zwrócić na to, czy do naszego lokalu przynależy również balkon. Mieszkania w nowym budownictwie deweloperzy coraz częściej zaopatrują w taką dodatkową przestrzeń – podobnie jest na osiedlu Alpha Park w warszawskim Ursusie, gdzie mają one powierzchnię od 8,8 m.kw. do 14,9 m.kw. Balkon to miejsce z którego możemy korzystać zarówno my, nasze dzieci jak i mieszkający z nami pies czy kot. Koty uwielbiają wygrzewać się w słońcu, a psy towarzyszyć nam, gdy na leżaku pijemy kawę czy czytamy książkę. Niezabezpieczony balkon lub okno może stanowić jednak zagrożenie dla naszych czworonożnych przyjaciół, a zwłaszcza kotów, które w pogodni za owadem czy ptakiem bez problemu wskoczą na balkonową balustradę. Z tego powodu niezbędne jest zabezpieczenie tej przestrzeni specjalną siatką - możemy założyć ją samodzielnie lub zlecić to fachowcom.

4. Legowisko – już od początku wspólnego mieszkania ze zwierzakiem warto zapewnić mu kącik, który będzie należał tylko do niego oraz znaleźć na legowisko odpowiednie miejsce. Powinno znajdować się ono w takim punkcie naszego mieszkania, aby nie przeszkadzało domownikom, a jednocześnie było spokojne i komfortowe dla zwierzaka. Na umiejscowienie posłania lepiej unikać ciągów komunikacyjnych, miejsc w pobliżu drzwi i kaloryferów. Coraz częściej architekci projektują też specjalne wnęki dla zwierząt w zabudowie meblowej, dlatego aranżując przestrzeń można pomyśleć także nad tym rozwiązaniem.

5. Zabezpieczenie drzwi – zdarza się, że pies, który dopiero uczy się zostawać sam w domu może drapać w drzwi. Czasami jest to spowodowane lękiem separacyjnym lub tym, że pies bez właściciela po prostu się nudzi. Jeśli chcemy uchronić drzwi przed zadrapaniami warto zabezpieczyć je specjalną folią ochronną.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Coraz częściej w nowych inwestycjach deweloperzy planują również niewielkie ogródki przynależne do mieszkań. Taka dodatkowa przestrzeń to idealne rozwiązanie dla nas i naszych czworonożnych przyjaciół, a zwłaszcza psów, które uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli więc dopiero rozważamy zakup mieszkania, warto zapytać dewelopera czy nie posiada lokali z ogródkiem zamiast balkonu – dla przykładu deweloper inwestycji Alpha Park miał takie mieszkania w swojej ofercie.
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to czy w pobliżu inwestycji w której kupujemy mieszkanie znajduje się park, tereny zielone lub inne miejsce, gdzie będziemy mogli wychodzić z psem Dla przykładu, dzielnica Ursus w Warszawie może poszczycić się aż trzema parkami: Czechowickim, Hassów i Achera, które nie tylko sprzyjają codziennemu odpoczynkowi, ale też spacerom ze zwierzakiem. Również przy samym osiedlu Alpha Park znajduje się sporo takiej przestrzeni. Z tego powodu Ursus to dzielnica szczególnie przyjazna psim miłośnikom.

/źródło - /