Jakie rośliny ogrodowe wybrać na słabą glebę Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 28 marca 2018 17:42

Jakie rośliny ogrodowe wybrać na słabą glebę

Jak nie damy rady zrolować garstki ziemi to znaczy, że jesteśmy posiadaczami szczególnego ogrodu. Duża ilość piasku oraz mała zawartość frakcji pylistej świadczy o niskiej.

 

Drzewa i krzewy na słabe gleby

W naszej szerokości geograficznej drzewa są głównymi udziałowcami w szacie roślinnej. Na tych bardziej jałowych ziemiach pionierem są dwa gatunki. Sosna i jałowiec.

Jałowce

Jako formy pienne mogą dorastać do pokaźnych rozmiarów. Przy czym wymagają zazwyczaj tyle miejsca, co do zaczepienia korzeni. Potrafią rosnąć na skale w garstce piaszczystej gleby.

Sosny

Pierwsze drzewo jakie powinno nam przyjść na myśl, jeśli chodzi słabe gleby, to sosna. Mamy dużo odmian od piennych po praktycznie krzewiaste kosodrzewiny. Więc jest w czym wybierać.

Brzozy

Brzozy to też fajne drzewa, które z powodzeniem możemy posadzić na piaszczystych glebach. Młode sadzonki warto podlewać, aby się dobrze przyjęły.

Cyprysik

Cyprysik to bardzo ładny pomysł do ogrodu jeśli mamy miejsce gdzie ziemia jest troszkę lepsza. Warto rozważyć jego obecność w ogrodzie.

Borówka amerykańska

Wystarczy jej zrobić tylko jamę wypełnioną torfem i obsypać z góry warstwą kory. Oczywiście w upalne dni warto ją podlać. Słabe gleby są przepuszczalne i kwaśne, a to borówka bardzo lubi. I przy niewielkim nakładzie pracy możemy cieszyć się pysznymi jagodami.

Kwiaty wieloletnie

Jest wiele kwiatów, które z powodzeniem rosną na kwaśnej i słabej glebie. W sklepach ogrodniczych jest duży wybór gatunków, z których możemy stworzyć przepiękne rabaty.

Lawenda

Lawenda to krzewinka, która nie lubi moczyć korzeni. Jednak wymaga bardziej zasadowego pH. Dlatego miejsce dla niej trzeba na glebach kwaśnych odpowiednio przygotować, np. dodając kamienie wapienne.

Wrzosy

Drugimi, pięknymi kwiatami, ulubionymi przez owady zapylające są wrzosy. Do dostania w wielu wersjach kolorystycznych. Nadają się na obwódki wyższych rabatek czy wokół alei. W miejsca słoneczne.

Dzwonek dalmatyński

Śliczna, na niebiesko kwitnąca roślina. Tworzy ładne niskie kępy. Jednak tak jak lawenda wymagają podniesienia pH do zasadowego.

Goździk kropkowany

Też bardzo ładna wieloletnia bylina, która idealnie nadaje się na pokrycie pustych nasłonecznionych połaci ogrodu. Lubią rosnąć w kwaśnym i szybko wysychającym podłożu.

Dużo roślin kwasolubnych, które wymagają gleb silnie przepuszczalnych wyrośnie na słabej jakości piaskach. Poza tym obsadzenie ogrodu w strategicznych miejscach sosnami, jałowcami zmienia mikroklimat. Wtedy też, niewiele poprawiając strukturę gleby torfem, nierozłożonym do końca materiałem organicznym podwyższamy jakość gleby.

Źródła: