Jak skutecznie oświetlić przestrzeń do pracy i nauki
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 19 lutego 2018 09:16

Jak skutecznie oświetlić przestrzeń do pracy i nauki

W każdym mieszkaniu czy domu znajdujemy kąt, gdzie gości biurko i trochę wolnej przestrzeni do nauki czy pracy. Gdy jest możliwość wydzielenia oddzielnego pomieszczenia na domowe biuro, mamy zdecydowanie większe pole manewru i to pod każdym względem. W standardowych mieszkaniach bądź skromnych kawalerkach, biurko staje się częścią przestrzeni mieszkalnej – pokojów młodzieżowych, dziennych czy saloników. Z pomocą w urządzaniu tej strefy przychodzi nam oświetlenie. Uwagę warto zwrócić na tradycyjne lampki biurkowe, ale i zupełnie inne propozycje.

 

Tradycyjnie, ale z polotem

Zacznijmy od standardowej lampki biurkowej, bo to wciąż jedno z powszechnie wybieranych rozwiązań. Mamy szansę precyzyjnie oświetlić całe biurko i odrobinę przestrzeni wokół niego. Lampki biurkowe oferują regulowane ramiona, elastyczne, by precyzyjnie dostosować padającą wiązkę światła. Naszym zadaniem jest w dużej mierze odpowiedni sposób ustawienia. Osoby praworęczne powinny lampkę ustawiać po lewej stronie, by nie zasłaniać sobie podczas pracy na komputerze lub pisania. Leworęczni ustawią światełko odwrotnie.

Wybór lampek biurkowych, które mają charakterystyczne, elastyczne ramiona, to doskonałe rozwiązanie. Tym bardziej, że w inny sposób oświetlamy fragmenty przestrzeni pracując przy komputerze, a w inny, gdy chcemy napisać list bądź zanotować coś w zeszycie.

Lampa stosowana na biurko musi oferować wyraziste światło, o skoncentrowanej wiązce. Nie może oślepiać, dlatego najlepiej sprawdzają się konstrukcje z osłoniętymi żarówkami. Stawiamy na barwę chłodną światła, która wspomaga koncentrację i pobudza. Dobrze jest wybrać ledowe oświetlenie, by zachować walor energooszczędności, nienagrzewającej się żarówki, a do tego bez efektu migotania, z czym zmagaliśmy się chociażby w przypadku świetlówek.

Potrzebuję więcej miejsca na biurku!

Standardowe lampki biurkowe nie należą do masywnych i obszernych, ale jednak zajmują trochę miejsca na biurku. Jeśli brakuje nam przestrzeni i swobody, postawmy na alternatywne rozwiązania. Zrezygnujemy całkowicie z oświetlenia stawianego na biurku na rzecz lampy podłogowej. Jeśli pozwala na to przestrzeń wokół biurka, lampą podłogową o odpowiedniej konstrukcji, uzyskamy znacznie lepsze efekty.

Ciekawą propozycją są lampy podłogowe, które mają więcej niż jedno źródło światła. To główne będzie kierowane ku górze, dzięki czemu oświetli cały pokój z domowym biurem bądź przestrzeń naokoło biurka. Szafki z dokumentami i komódkę, na której ustawiamy urządzenia wielofunkcyjne. Drugim źródłem będzie mniejsza lampka, na elastycznym ramieniu, którą skierujemy wprost na blat biurka. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, oszczędne i pozwalające zadowolić wszystkich domowników, jeśli biurko staje się tylko częścią pomieszczenia, spełniającego wiele funkcji.

Praktyczne wskazówki

Lampa biurkowa może mieć nie tylko regulowane ramię, ale i mobilny klosz, dzięki czemu z największą precyzją dopasujemy ilość dopływającego światła. Żarówka, jak i sam klosz czy oprawa, nie powinny się mocno nagrzewać, bo manewrujemy sprzętem i rękoma na tyle blisko lampy, że łatwo będzie o oparzenie.

Co ze stylistyką? To nie ona odgrywa główną rolę, bo podczas nauki i pracy liczy się możliwość koncentracji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzi, by stylistycznie lampka na biurko czy alternatywa w postaci lampy podłogowej, odpowiadały naszym gustom oraz przyjętej aranżacji wnętrza. To kwestia stworzonej w ten sposób atmosfery. Przestrzenie, które cieszą nasze oczy, pozwalają chętniej z nich skorzystać. Domowe biuro będące dopasowane stylistyką, wystrojem, w tym zastosowanym oświetleniem, zdecydowanie będzie sprzyjać skupieniu się, a także wyższej efektywności nauki oraz pracy.

Zapoznajmy się z dostępnymi propozycjami, weźmy pod uwagę sposób ustawienia lampki biurkowej bądź lampy podłogowej, moc żarówki i barwę światła, a do tego ciekawe wykonanie.

Więcej o oświetleniu do domowego biura znajdziemy pod adresem https://azzardo.com.pl

Poprawiony: poniedziałek, 19 lutego 2018 09:23