Czym skorupka za młodu nasiąknie... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 06 grudnia 2017 11:12

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

O tym, jak zaszczepić pasję w dziecku
Niejednokrotnie zdarza się, że pasja zaszczepiona w dzieciństwie, kształtuje przyszłość malucha. Miłość do tańca, fascynacja geografią czy zdolności pisarskie, dostrzeżone odpowiednio wcześnie i skutecznie rozwijane, mogą zaowocować szczęściem i spełnieniem zawodowym w dorosłym życiu.


Znana irlandzka pisarka Cecelia Ahern w jednej ze swoich powieści napisała: Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni. Odkrywanie zainteresowań i talentów naszych pociech powinniśmy rozpocząć od najmłodszych lat, nie zapominając, że nawet najdziwniejsza pasja określa ich wyjątkowość i jest motywacją do dalszego rozwoju.

Nieocenione wsparcie dorosłych

Bezcenna w odkrywaniu i rozwijaniu pasji wśród dzieci jest rola opiekunów. Choć część zainteresowań, którymi ulegają maluchy, może się szybko znudzić, to do rodziców należy zadanie, by w odpowiednim czasie oddzielić niewinne fascynacje od prawdziwych i dobrze rokujących pasji.
Jednoczenie nie próbujmy wmawiać dzieciom ich drogi życiowej na siłę. Nie każdy będzie wybitnym lekarzem czy utalentowanym pianistą. Pod wpływem presji otoczenia nasze dziecko może zdecydować się na kontynuowanie rodzinnej tradycji czy realizację niespełnionych ambicji rodziców. Nie zagwarantuje mu to jednak szczęścia i satysfakcji w dorosłym życiu. Oczywiście dziecko samo może odnaleźć pasję w tym, do czego namawiali go rodzice czy dziadkowie. Ważne jednak, aby podjęta decyzja wynikała z jego przekonań i prawdziwych zainteresowań, a nie potrzeby akceptacji i chęci zadowolenia opiekunów.

Od czego zacząć?

Musimy uważnie obserwować i przede wszystkim słuchać naszych pociech. Dzieci same często mówią, co chciałyby dostać, zobaczyć, gdzie pójść. Spełnijmy ich prośby, pozwólmy próbować i wybierać, w jaki sposób chciałyby spędzić czas wolny czy jaki prezent gwiazdkowy chciałyby znaleźć pod choinką - być może otrzymana książka, wizyta w zoo czy uczestnictwo w kursie pływania pomoże im odnaleźć własną pasję i zdecyduje o tym, jaką drogą zawodową obierze w przyszłości nasze dziecko.
Narty podarowane w prezencie gwiazdkowym mogą sprawić, że maluch będzie z utęsknieniem czekał na pierwszy śnieg i kolejny obóz sportowy, a atlas dla dzieci kupiony w prezencie urodzinowym może z małego podróżnika uczynić dorosłego, zafascynowanego odkrywaniem nowych państw czy kultur. - Podróż palcem po mapie wspólnie z najsłynniejszymi reprezentantami poszczególnych państw, poznawanie odmiennych kultur czy ciekawych zwierząt, pomoże obudzić w maluchu dziecięcą ciekawość świata i być może stanie się początkiem wielkiej pasji do podróży - mówi Jarosław Zając z Wydawnictwa Piętka, oferującego produkty edukacyjne, ułatwiające rozwijanie dziecięcych zainteresowań.

Życie z pasją

Pasja nie tylko może pomóc naszym dzieciom w osiągnięciu szczęścia i sukcesu zawodowego, ale jest też receptą na długowieczność. Badania, przeprowadzone przez psychologów społecznych udowadniają, że ludzie posiadający hobby żyją dłużej, lepiej oceniają też jakość swojego życia. Pasja zaszczepiona w dzieciństwie, w dorosłym życiu pomaga w walce ze stresem i wypaleniem zawodowym, jest odskocznią od codziennych problemów, ułatwia odprężenie i regenerację. Hobby jest też jednym ze sposobów budowaniem poczucia własnej wartości - wieloletnie, systematyczne rozwijanie zainteresowań sprawia, że stajemy się w czymś dobrze i zaczynamy osiągać sukcesy w swojej dziedzinie, co daje satysfakcję i mobilizuje do dalszego rozwoju.

Każdy ma prawo do marzeń i robienia w życiu tego, co naprawdę kocha. Zadaniem rodziców jest pokazanie maluchom, że marzenia się spełniają - trzeba tylko mocno w to wierzyć i stale o nie walczyć. Pasja, zaszczepiona w dzieciństwie sprawi, że ta walka nie będzie uciążliwym zadaniem, a prawdziwą przyjemnością.

/źródlo - /