Budowa domu do stanu surowego zamkniętego - jak to zrobić w 6 krokach?
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 12 listopada 2017 11:48

Budowa domu do stanu surowego zamkniętego – jak to zrobić w 6 krokach?

Odkąd w Polsce zastosowano szybszą procedurę gromadzenia dokumentów i wprowadzono zgłoszenie z projektem, wydano około 120 tys. pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego – wynika z analiz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Szacuje się, że w tym roku liczba nowych domów jednorodzinnych jeszcze wzrośnie, a inwestorów nie zniechęci nawet nadchodząca jesień i pierwsze gruntowe przymrozki.


Coraz więcej osób decyduje się rozpocząć budowę domu poza standardowym sezonem – pod koniec lata lub jesienią. W tym czasie najważniejsze jest przeprowadzenie wszystkich robót ziemnych, zbudowanie ścian zewnętrznych i dachu oraz wstawienie okien i drzwi, czyli doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego. Pracownia Projektowa Dobre Domy Flak&Abramowicz radzi, jak przygotować wszystkie dokumenty przed rozpoczęciem prac i zdradza, w jaki sposób wygląda cały proces budowy.

Przed budową domu jednorodzinnego – najważniejsze formalności

Uproszczony proces składania dokumentacji budowlanej w urzędzie pozwala szybciej uzyskać pozwolenie na budowę domu. Przedtem należy jednak przygotować gotowy projekt budynku wraz z uprawnieniami, który zawiera projekt architektoniczno-budowlany wraz z opisem technicznym. Koniecznie musisz zająć się też uzyskaniem:
• Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu – otrzymasz je w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego,
• mapy sytuacyjno-wysokościowej – jej wykonanie zlecisz geodecie,
• adaptacji projektu domu do działki budowlanej przez architekta – czyli dostosowaniem projektu do warunków terenu.
Przed rozpoczęciem budowy, niezbędne są również formalności pozwalające doprowadzić przyłącza na teren działki (warunki techniczne dostawy kanalizacji, gazu i prądu). W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w miejscowym przedsiębiorstwie zarządzającym sieciami. W zależności od regionu zasady składania dokumentów mogą być różne, dlatego szczegółowych informacji warto szukać na stronach lokalnych firm dostarczających media.

KROK 1: Budowa domu do stanu zerowego – prace ziemne i fundamenty

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu można zająć się pracami ziemnymi. Przede wszystkim należy ogrodzić plac budowy, wytyczyć granice budynku w terenie oraz usunąć warstwę ziemi pod fundamenty. Niezbędne będzie również znalezienie zabezpieczonego, zadaszonego miejsca na składowanie materiałów.
W następnej kolejności trzeba zbudować fundamenty. Mogą to być fundamenty tradycyjne (czas budowy – od 3 do 4 tygodni) lub wykonane z płyt fundamentowych (czas budowy – ok. 7 dni). Na koniec należy wykonać izolację części podziemnej, doprowadzić kanalizację oraz wykonać podkład betonowy.
Budowa domu do stanu surowego otwartego – ściany i dachy
Stan surowy otwarty to inaczej stan, w którym dom ma postawione ściany zewnętrzne i nośne oraz dach.
• Budowa ścian zewnętrznych i ścian nośnych
Warto wybierać materiały energooszczędne, ograniczające straty ciepła w domu. Przy zakupie materiałów należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła – im niższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność cieplna materiału.
• Budowa dachu
Na początku należy zbudować stropy i więźbę, a na koniec zająć się pokryciem z dachówki ceramicznej lub blachodachówki. Istotna jest również konstrukcja i układ całego dachu. Warto zwrócić uwagę, że tańsze i prostsze w wykonaniu są dachy dwuspadowe.
Budowa domu do stanu surowego zamkniętego – drzwi i okna
Stan surowy zamknięty polega na wstawieniu okien i drzwi zewnętrznych.
• Okna
Najczęściej spotyka się okna drewniane lub PCV. Nie istnieje jednak zasada wskazująca, które z nich są lepsze. Ważniejsze są bowiem parametry cieplne i sposób montażu. Im lepiej wymierzone okno i szczelniejsza ościeżnica oraz połączenie szyby z ramą, tym straty ciepła są mniejsze.
• Drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z drewna, PCV, metalu lub aluminium. W tym wypadku również ważniejsze są jednak parametry przenikania ciepła oraz dźwiękoszczelność, na co wpływ mają wypełnienie drzwi oraz szklane dodatki, które mogą zwiększyć straty ciepła w domu.
Jeśli budynek został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, można rozpoczynać prace wykończeniowe. W ten sposób budynek jest również odpowiednio zabezpieczony przed pierwszymi chłodniejszymi dniami, jesiennymi deszczami oraz nocnymi przymrozkami.
Źródło: Pracownia Dobre Domy Flak&Abramowicz

/źródlo - /