Bezpłatne leki dla seniora - jakie zmiany zaszły w projekcie "Leki 75+" w 2017 roku? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 26 października 2017 13:25

Bezpłatne leki dla seniora – jakie zmiany zaszły w projekcie „Leki 75+” w 2017 roku?

Od początku funkcjonowania rządowego projektu „Leki 75+” pojawiały się opinie różnych środowisk, że na liście leków refundowanych zabrakło lekarstw na często dotykające seniorów schorzenia takie jak choroba Parkinsona czy cukrzyca. Ministerstwo Zdrowia jeszcze w styczniu dokonało pierwszej aktualizacji listy leków. Jakie zmiany zaszły zatem po pierwszym roku funkcjonowaniu projektu?

 

Szeroko zapowiadany rządowy projekt „Leki 75+”, którego celem było zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków dla seniorów powyżej 75 roku życia rozpoczął się we wrześniu 2016. Po roku jego obowiązywania Ministerstwo Zdrowia podsumowuje go w następującymi statystykami: 2,2 miliony seniorów używało bezpłatnych leków, 1530 produktów medycznych stanowi listę bezpłatnych Leków 75+, 40 milionów wydanych opakowań bezpłatnych leków dla seniorów, a koszt programu w 2017 roku wyniósł 564 milionów złotych.

Od samego początku uruchomienia projektu, pojawiały się głosy, że wśród brakujących pozycji na liście leków objętych refundacją brakuje wielu popularnych preparatów wykorzystywanych w leczeniu często dotykających seniorów schorzeń, w tym także szczególnie dotkliwy jak np. choroba Parkisona.

Jakimi lekami uzupełniano listę lekarstw refundowanych programu Leki 75+?

Już w styczniu 2017 roku listę leków objętych programem „Leki 75+”, uzupełniono 8 nowymi pozycjami, w skład których wchodziły:

  • preparaty insulin ludzkich i analogów szybkodziałających z grupy limitowej 14.1 oraz hormony trzustki - insuliny ludzkie i ich analogi;
  • leki zawierające pramipexolum dla dorosłych z objawami choroby Parkinsona w jej idiopatycznej postaci, wykorzystywane w monoterapii lub w skojarzeniu z lewodopą;
  • lek zawierający umeclidinii bromidum stosowany w ramach leczenia podtrzymującego przewlekłej obturacyjną choroby płuc u osób dorosłych.


Wraz z pierwszym uzupełnieniem z leków obecnych na liście usunięto te zawierające biperidenum, które występowały przypadku leczenia Choroby Parkinsona.

Na nowy wykaz leków refundowanych pacjenci musieli czekać do dnia 1 maja 2017 roku. Względem wcześniejszej wersji został rozszerzony o nowe sposoby leczenia choroby Parkinsona, dodając leki bazujące na substancji złożonej zawierającej lewodopę i karbidopę.

Ostatnia aktualizacja listy leków w ramach programu Leki 75+ miała miejsce 1 września 2017, wraz z aktualizacją ogólnej listy leków refundowanych. Dla seniorów szczególnie ważne jest, że na liście bezpłatnych leków znajduje się już 1530 pozycji stanowiących 692 preparaty ze 113 substancjami czynnymi.


Więcej informacji o samym projekcie Leki 75+ przeczytasz w artykule na portalu Życie Seniora: http://zycieseniora.com/zdrowie-seniora/zmiany-zaszly-projekcie-leki-75-2017-roku/

Poprawiony: czwartek, 26 października 2017 13:35