Perfekcyjna Pani Domu - czy masz ją we krwi?
Wpisany przez W.P.   
środa, 25 października 2017 13:01

Perfekcyjna Pani Domu – czy masz ją we krwi?

"Perfekcyjna Pani Domu" stała się ulubionym określeniem nieskazitelnie idealnej, zadbanej i zawsze uśmiechniętej kobiety. Panie, oglądając przez palce, bardzo popularny program o organizowaniu przestrzeni, planowaniu, sprzątaniu i skutecznych przepisach na fantastyczne rzeczy, zaczęły się rumienić, bo wiedziały, że u nich się to po prostu nie sprawdzi. Próbowały, starały się i pragnęły odkryć swoje lepsze ja. Starały się dla siebie, czekając z utęsknieniem na pochwały męża i dzieci, oczekując zazdrosnych spojrzeń i domysłów sąsiadów – „Jak ona to robi? Pracuje, wychowuje pociechy i ma jeszcze czas na sprzątanie? Na pewno potajemnie zatrudniła pomoc domową! To po prostu nie może się udać, bo niby kiedy?”. A Ty – czy jesteś Perfekcyjną Panią Domu? Jak sprzątasz? Jaki masz na to sposób? Pozwól, że zapoznamy Cię ze skutecznymi tajnikami, dzięki którym zostaniesz sprzątającym (prawie) wzorem do naśladowania!

Złap regularność

Powinnaś wyznawać zasadę, która wpisuje się we współczesne postrzeganie rzeczywistości, czyli "szybko, ale skutecznie". Zaoszczędzenie czasu to priorytet zdecydowanej większości osób, zamieszkujących każdy zakątek świata. Pragniesz zrobić coś dobrze, ale jednak sprawnie. Ta sama zasada opisuje Cię podczas domowych czynności porządkowych – sprzątanie nie jest Twoim życiowym celem, aczkolwiek wiesz, że odgrywa bardzo ważną rolę, chociażby w postrzeganiu pomieszczeń przez pryzmat czystości. Nie jest to również Twoją domeną, ponieważ w ciągu tygodnia pracujesz, pomagasz dzieciom w odrobieniu zadań domowych, uczęszczasz z przyjaciółką na zajęcia fitness, więc tym bardziej weekend powinien należeć do czynności zwanej „Relaksem”, a nie „Sprzątającą sobotą”. Jeśli wyrobisz w sobie zdrowe nawyki odnoszenia rzeczy na miejsce, regularnego porządkowania ubrań, zmywania tuż po przygotowaniach posiłku czy wstawiania pralki, gdy zbierze się np. 5, a nie 15 kg, to wszystko powinno się udać.

Regularne porządkowanie przestrzeni pozwala na przyjęcie kolejnej zasady – lepiej częściej i krócej, niż rzadziej i dłużej. Zauważ, że gdy po całym tygodniu obowiązków niezwiązanych stricte z porządkowaniem przestrzeni domowej, te odbijają się na weekendowym szaleństwie sprzątania. Zasadę tą można porównać do ćwiczenia. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk codziennej aktywności fizycznej, łatwiej będzie Ci zadbać o kondycję, a co za tym idzie, lato w bikini będzie dla Ciebie nie spełnieniem marzeń, a realnym celem, na wyciągnięcie ręki. Jeśli codziennie rano wstaniesz 30 minut wcześniej i ten czas poświęcisz na rozciąganie, jogę, czy inne ćwiczenia, Twoja sylwetka odwdzięczy się promiennym i kuszącym wyglądem. To samo dotyczy sprzątania – bycie zwolenniczką regularnych „aktywności” związanych z odkładaniem rzeczy na miejsce, utrzymywaniem przestrzeni w zorganizowanym ładzie, sprawi, że Twój dom lub też mieszkanie, stanie się obiektem, chętnie odwiedzanym przez gości.

Bądź czasem nieperfekcyjna

Ostatnia zasada jest najprostsza ze wszystkich. Brzmi ona następująco – pogódź się z tym, iż jesteś niedoskonała. Przestań upatrywać w sobie idealności i perfekcjonizmu. Jeśli pomimo przestrzegania regularności przy wycieraniu kuchennych blatów po każdym przygotowywanym posiłku, zdarzy Ci się raz, że nie zdążysz tego zrobić, bo spieszysz się do pracy – wiedz, że to zupełnie normalne, wręcz ludzkie. Jeśli nie możesz nadal się z tym pogodzić, zatrudnij pomocne dłonie, chętne do sprzątania. Skorzystaj z internetowej wyszukiwarki, wpisz interesującą Cię frazę, dzięki której znajdziesz w okolicy perfekcyjną pomoc domową. Jeśli mieszkasz w Warszawie, fraza ta będzie brzmiała – „sprzątanie Warszawa”. W ciągu ułamków sekundy znajdziesz Perfekcyjną Pomoc Domową!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/sprzatanie/warszawa