Czy warto kupować zabawki z drewna? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 19 października 2017 14:04

Czy warto kupować zabawki drewniane?

Wybór zabawek jest tak przeogromny, że wielu rodziców czuje się nieco zagubionych i nie wie, co kupić swoim dzieciom. Często stają przed wyborem, czy wybrać bajecznie kolorową i grającą zabawkę z plastiku, czy też zdecydowanie prostszą zabawkę drewnianą. Zobaczmy, czy warto wybrać tę z drewna.

Im prościej, tym lepiej

Rodzice często w rozmowach poruszają temat zabawek, a właściwie braku zainteresowania nimi. Mówią, że dziecko bawi się nową zabawką tylko chwilę, a potem rzuca ją w kąt i idzie bawić się patykiem, garnkami czy kamieniami. Te przedmioty pobudzają ich wyobraźnię, dają możliwość tworzenia własnych światów i znacznie bardziej rozwijają kreatywność niż zabawki z plastiku. Niestety, zwyczajny patyk czy kamienie mogą mieć ostre krawędzie i mogą powodować pewne zagrożenia w trakcie zabawy. Warto zatem, dbając o bezpieczeństwo dzieci, a jednocześnie chcąc pobudzić ich naturalną chęć do kreatywności, wybrać zabawki drewniane.

Zabawki drewniane dobrych producentów są dokładnie wyszlifowane, nie mają ostrych rantów, a jednocześnie są bardzo proste, dzięki czemu dają dziecku ogromne pole do zabawy. Drewniane domino może być używane nie tylko do dopasowywania do siebie kolejnych wzorów, ale również do tworzenia niezwykłych w kształcie budowli, które kładą się po przewróceniu jednego klocka. Mogą także zamieniać się w klocki do budowy wieży, samochody wyścigowe, rakiety i…. tutaj jedynym ograniczeniem jest dziecięca wyobraźnia.

Ekologia w parze z bezpieczeństwem

Zabawki drewniane warto kupować również z innych powodów niż ich doskonały wpływ na rozwój dzieci. Należy tu zwrócić uwagę na ich ekologiczny wymiar. Zabawki drewniane są wykonane z surowców naturalnych, przy których produkcji nie używa się chemii. Są zdecydowanie trwalsze od zabawek plastikowych, trudniej je połamać czy zniszczyć w inny sposób, dlatego nie przyczyniają się one do powiększenia stale rosnącej góry śmieci. Po czasie, nawet jeśli zostaną zniszczone, to ulegają one degradacji dużo szybciej niż zabawki z plastiku.

Na koniec chcemy dodać jeszcze parę słów na temat bezpieczeństwa wynikającego ze składu zabawek. Otóż zabawki drewniane są nietoksyczne, bo w ich składzie jest naturalne drewno, a malowane są farbami z atestami. Natomiast w ogromnej ilości zabawek plastikowych znajdziemy niestety takie, które w swoim składzie mają szkodliwe substancje chemiczne, a materiał, z którego są wykonane nie posiada odpowiednich certyfikatów. To kolejny powód, dla którego warto kupować zabawki drewniane.

Sprawdź ofertę zabawek drewnianych i innych ekologicznych akcesoriów dla dzieci w sklepie ekoMaluch

Poprawiony: czwartek, 19 października 2017 14:09