Pyłek kwiatowy - cud natury niezbędny w Twojej spiżarni Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 10 października 2017 13:01

Pyłek kwiatowy – cud natury niezbędny w Twojej spiżarni.

Warto zauważyć, że oprócz miodu innym równie cennym produktem pszczelim jest pyłek kwiatowy. Jest coraz bardziej popularny, a szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym powinno wprowadzić się go do codziennej diety.

 

Właściwości pyłku kwiatowego

Pyłek kwiatowy określany jest inaczej pyłkiem pszczelim ze względu na to, że zbierany jest z kwiatów przez pszczoły. Pyłek to męskie komórki rozrodcze, które wytwarzane są przez kwiaty roślin nasiennych. Jest on głównym źródłem pokarmu dla pszczół a także zbiorem witamin, minerałów, białka i innych cennych dla ludzkiego organizmu substancji. Jednym słowem jest to dar natury, który zastąpi nam gotowe suplementy. Ze względu na swoje właściwości pyłek kwiatowy coraz częściej znajduje zastosowanie wspomagając leczenie różnych chorób. Przede wszystkim wpływa on na nasz organizm odżywczo, między innymi poprawiając apetyt, ale jednocześnie regulując też przemianę materii. Ma również działanie antydepresyjne, dlatego warto zażywać go jesienią i zimą, kiedy pogoda wpływa na nas przygnębiająco. Pyłek kwiatowy jest skutecznym i przede wszystkim nieszkodliwym „energetykiem”, zwalcza zmęczenie i daję nową energię do pracy. Wspomaga również eliminowanie szkodliwych substancji dla naszego organizmu. Kolejną jego zaletą jest działanie antyalergiczne i przeciwzapalne.

Jak przyjmować pyłek kwiatowy?

Pyłek kwiatowy można spotkać w różnych postaciach, m.in. połączony z miodem bądź w postaci granulatu. Warto wiedzieć, że niektóre z pyłków mają gorzki smak, dlatego sugeruje się, aby łączyć je z czymś słodkim np. z domową konfiturą, twarożkiem, mlekiem czy sokiem owocowym. Trzeba też pamiętać, żeby pyłek wprowadzać do swojej diety stopniowo, ponieważ może on nas uczulić. Będzie on także bombą witaminową dla naszych pociech. Dzieci mogą przyjmować dziennie 10 gram pyłku od 3 roku życia, od 6 roku życia może być już to 15 gram. Natomiast powyżej 12 roku życia zaleca się zażywanie 20 gramów pyłku pszczelego. Jeśli chodzi o osoby dorosłe to w czasie kuracji leczniczej mogą przyjmować dziennie aż 40 gram. Najlepiej podzielić dzienną dawkę na trzy i zażywać pyłek pół godziny przed jedzeniem.

Ciekawostki o pyłku kwiatowym

Zaleca się stosowanie pyłku kwiatowego osobom, które są na diecie. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę granulatu w ciepłej herbacie, taki napój skutecznie pohamuje apetyt. Ze względu na dużą zawartość cennych składników odżywczych pyłek może mieć także zastosowanie w naturalnej pielęgnacji. W prosty sposób możemy wykorzystać go do zrobienia domowej maseczki, która odpowiednio nawilży i odmłodzi naszą skórę.

Maseczka nawilżająco – odmładzająca

Składniki:

- 3 łyżki pyłku w postaci granulatu

- łyżka płynnego miodu

- 1 żółtko

- 1 łyżka gęstego jogurtu naturalnego

Pyłek należy zblendować, następnie dodać do niego pozostałe składniki i dokładnie wymieszać tak aby uzyskać gładką konsystencję. Nałożyć na twarz, szyje i okolice dekoltu. Trzymać do 20 minut, a następnie zmyć letnią wodą.