Barcelona na weekend Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Redmerska   
poniedziałek, 25 września 2017 15:23

Barcelona na weekend

Barcelonę co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata - miasto kusi niezliczoną ilością atrakcji od architektury zaczynając, a na kuchni kończąc. W Barcelonie każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Miasto usytuowane jest w północno - wschodniej Hiszpanii, nad morzem Śródziemnym - stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty anatomicznej Katalonii.
Barcelona założona przez Fenicjan jako rzymskie miasto w starożytności, w okresie średniowiecza stała się stolicą Hrabstwa Barcelony i Marchii Hiszpańskiej. Obecnie miasto jest jednym z wiodących na świecie turystycznych, gospodarczych, targowo - wystawienniczych oraz kulturalno- sportowych centrów.
Barcelona wyśmienicie nadaje się na weekendowy wypad turystyczny. Większość czasu panuje tutaj ciepło (średnia temperatura wynosi 20 stopni C), dlatego też miasto zwiedzać można przez cały rok (więcej tutaj: www.fostertravel.pl/wycieczki/hiszpania/katalonia/barcelona  )

Dla miłośników architektury

Miasto posiada wiele dzieł architektury. Jedną z nich jest La Sagrada Familia - bazylika będąca w ciągłej budowie od 1882 roku.
Do najczęściej odwiedzanych zakątków zaliczany jest Park de la Ciutadella, który zaprojektował wybitny architekt Antonio Gaudi. Miejsce to wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Park to miejsce kształcące w zakresie kultury, mieści się tutaj Muzeum Zoologii i Geologii, a także jedno z największych zoo w Europie. Ponadto znajduje się w tym miejscu jedyny na świecie łuk triumfalny Arc de Triomf, który został wybudowany nie dla parad militarnych, a z pobudek estetycznych, dla społeczeństwa (łuk jest główną bramą do parku).
W Parku Ciutadella znajdziemy dwa obiekty wodne: Fontanna Casscada oraz jezioro. Po jeziorze można pływać łódką.
Będąc w Barcelonie należy wybrać się na jedną z głównych i spektakularnych ulic - Paseo de Gracia. Przecina ona miasto z zachodu na wschód. Znajdują się tutaj dwa najbardziej emblematyczne budynki, jakie zaprojektował Antonio Gaudi. Budowle są udostępnione do zwiedzania.
Pierwszy budynek zwany „Casa Batllo”, to wyjątkowe połączenie kolorów, kształtów jak i światła. W kamienicy w zasadzie nie występują łuki proste. Wzrok przykuwa dach, który przypomina skórę smoka. Motywy zwierzęce przeplatają się z roślinnymi - niezapomniany widok.
W drugiej z kamienic, zwanej „Casa Mila”, znajduje się m.in. udostępnione zwiedzającym mieszkanie z epoki modernizmu, a także muzeum poświęcone architektowi Antoniemu Gaudi.
Ciekawym projektem architektonicznym jest pałac muzyki katalońskiej - zabytek katalońskiej secesji. Budynek został wzniesiony w latach 1905 - 1908. Budowę sfinansowali katalońscy przemysłowcy tekstylni.
Na uwagę zasługuje dzielnica gotycka - centrum barcelońskiego Starego Miasta. Skomplikowany układ ulic w dzielnicy oraz duża część budynków datowana jest na okres średniowiecza (XIII - XV w.).
Panoramę miasta najlepiej widać ze Wzgórza Tibidabo. Znajduje się tutaj m.in. kościół dla pielgrzymów oraz muzeum nauki. Wzgórze należy do najwyższego ze wzniesień łańcucha Collserola i wchodzi w skład parku przyrodniczego o tej samej nazwie.

Muzea

Będąc w Barcelonie nie sposób nie odwiedzić muzeów. Na uwagę zasługuje:
- Picasso Museum, które tworzy połączonych ze sobą pięć pałaców. Geniusz Pabla Picasso udokumentowany jest 3500 prac, które składają się na stałą kolekcję. Muzeum ponadto jest w posiadaniu kolekcji dzieł ceramicznych artysty (m.in. wazony, naczynia), które zostały stworzone w latach 50 - tych ub. w.
- Muzeum Historii Katalonii, miejsce poświęcone katalońskiej historii oraz tożsamości jej mieszkańców.
- Museu Nacional d’Art de Catalunya, mieszczące się we wspaniałym pałacu na wzgórzu Montjuic. Znajdują się w nim dzieła z okresów Romantyzmu, Gotyku, Renesansu z XI do XVIII w. Zbiory muzeum obejmują rzeźby, obrazy, plakaty oraz monety. Placówka gromadzi najznamienitszą na świecie kolekcję sztuki romańskiej, w tym malowidła ścienne z różnorodnych kościołów w Pirenejach w prowincji LLeida.
- Muzeum Czekolady, mieści się w budynku dawnego klasztoru de Sant Agusti. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Barcelonie. W muzeum zaprezentowano historię czekolady od czasów prekolumbijskich do sprowadzania ziaren kakaowca do Europy w XVI w. Pokazano kolejne etapy powstawania czekolady.
Ważne! Barcelona to miasto, wręcz stworzone do spacerowania. Można jednak skorzystać z wycieczki piętrowym autobusem - kursuje bardzo często po głównych atrakcjach miasta.

Katarzyna Redmerska

Poprawiony: wtorek, 26 września 2017 10:29