Brudna sprawa, czyli dlaczego i jak powinniśmy czyścić telefon, tablet i laptop
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 15 września 2017 15:58

Brudna sprawa, czyli dlaczego i jak powinniśmy czyścić telefon, tablet i laptop

Jak pokazują badania, na telefonie, zwłaszcza typu smartfon, znajduje się 5 razy więcej bakterii niż na klamce czy desce klozetowej! Naukowcy alarmują: czyśćmy telefon codziennie. Nie jest to trudne. Sprawdźmy jak obchodzić się z urządzeniami, by ich nie uszkodzić.


Użytkownicy telefonów sprawdzają go nawet kilkanaście razy na godzinę. Jest to zauważalne zwłaszcza w przypadku młodych osób. Grupa ta praktycznie nie wypuszcza swojego urządzenia z rąk.

Skąd te bakterie?

Każdego dnia dotykamy różnych rzeczy i powierzchni, bakterie trafiają na nasze dłonie, a następnie na telefon. Komórka staje się siedliskiem ogromnej ilości różnych i czasem groźnych dla naszego zdrowia bakterii i wirusów. Wśród potencjalnie niegroźnych, naukowcy znaleźli również przypadki pojawienia się pałeczek okrężnicy (E. Coli), gronkowca złocistego czy paciorkowców.
Na powierzchni telefonów, zwłaszcza tych z ekranem dotykowym, zbierają się nie tylko bakterie, ale także pozostałości wielu innych substancji oraz pyłów pochodzących z miejsc, w których przebywaliśmy. Ciekawostką jest też, jak informują badacze, że wystarczy dokładnie przeanalizować to, co pozostawiamy na powierzchni telefonów, by zdobyć wiele informacji na nasz temat. Można dokładnie określić, czy jesteśmy zdrowi i jakiej jesteśmy płci, a nawet co jemy, jaką kawę pijemy itp.
Nawet po dokładnym umyciu rąk przenosimy, niewidoczne gołym okiem, drobiny na telefon. Ponadto urządzenie stale generuje ciepło, stając się doskonałą pożywką dla bakterii.

Jak i czym czyścić telefon i tablet?

Często czyścimy telefon lub tablet pobieżnie, np. wycierając o ubranie, jednak to nie wystarczy. Sprzęt musimy czyścić dokładnie. To bardzo proste, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które pomogą nam pozbyć się zanieczyszczeń i bakterii.
– Pamiętajmy, aby nie używać ostrych środków chemicznych, płynów do szyb, a także zwykłej wody. Mogą one zostawiać trudne do usunięcia smugi, a nawet trwale uszkodzić powłokę ekranu. Bardzo delikatne są zwłaszcza matryce wykonane w technologii LCD. Ekran dotykowy powinien być czyszczony na sucho. Świetnie sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry przeznaczona do czyszczenia ekranów, która usunie większość zarazków i pochłonie tłuszcz (np. mikroaktywna ściereczka PAD, marki Vileda) – mówi ekspert marki Vileda, Magdalena Jaklewicz. – Tego typu ściereczka nie pozostawi tzw. kłaczków jak papierowe ręczniki bądź zwykłe chusteczki. Pamiętajmy, aby przy wyborze zwrócić uwagę, czy ściereczka jest miękka i pozbawiona ostrych dodatków, jak np. szmatki do czyszczenia – tłumaczy ekspert Viledy.
W przypadku trudnych do usunięcia zanieczyszczeń można ściereczkę delikatnie nasączyć specjalistycznym płynem, przeznaczonym do czyszczenia elektroniki.

Nie zapomnij o klawiaturze i ekranie laptopa

Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu sprzętu technicznego i komputerów, ponieważ na nich również znajdują się bakterie i zarazki. Ekran urządzenia wystarczy przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Warto pamiętać również o klawiaturze, która zbiera zanieczyszczenia. Pod klawisze dostaje się kurz, a także okruchy jedzenia, jeśli mamy nawyk spożywania posiłków przed komputerem. Aby usunąć zabrudzenia możemy skorzystać z odkurzacza lub sprężonego powietrza. Czasami konieczne będzie wyjęcie klawiszy lub użycie patyczka do uszu nasączonego spirytusem.

/źródło - /