Szach - mat w przedszkolu Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 29 sierpnia 2017 12:18

Szach-mat w przedszkolu

Szachy to trudna gra, która wymaga zapamiętania reguł, praktyki i skupienia. Jednak wbrew pozorom z powodzeniem mogą grać w nią dzieci – nawet te przedszkolne. Ta królewska rozrywka rozwija m.in. myślenie logiczne, wyobraźnię i pamięć.

Czterolatkom trudno skupić uwagę na dłuższy czas. Jednak wystarczy je zaciekawić, aby zechciały z zaangażowaniem prześledzić dany problem i znaleźć jego rozwiązanie. Dzieci w Piccolo Leonardo spotykają się z białymi oraz czarnymi figurami szachowymi i razem z nimi odbywają niezwykłe przygody. Wszystko to dzięki specjalnemu gościowi – profesjonalnemu szachiście, który wprowadza maluchy w świat tej pięknej gry. Pokazuje im jak wyglądają poszczególne figury i jak się poruszają po szachownicy. Snuje bajki i legendy o królu i królowej, których bronili dzielni rycerze. Każde spotkanie jest poświęcone innej figurze: dzieci kolorują pionki, rysują ich możliwe ruchy i rozwiązują uproszczone zadania związane z grą.

– Przedszkolaki są za małe, aby od razu zasiąść do szachownicy i spróbować swoich sił, tak jak dorośli, dlatego wprowadzamy im stopniowo poszczególne zagadnienia. Dzieci bardzo lubią te zajęcia, są na nich skupione i zadają dużo pytań – mówi Dominika Sułek – Koordynator ds. metodyki języka włoskiego w Piccolo Leonardo.

Za wprowadzeniem szachów do programu nauczania już w przedszkolu przemawia wiele argumentów. Przede wszystkim rozwijają myślenie logiczne i wyobraźnię, w tym również przestrzenną. Uczą rozumowania przyczynowo-skutkowego i zachęcają do samodzielnego myślenia. Ćwiczą pamięć i umiejętność skupienia się na danym problemie. W efekcie maluchy w przyszłości lepiej radzą sobie z naukami ścisłymi – matematyką i fizyką. Ta królewska gra przynosi również nieocenione efekty wychowawcze, ucząc radzić sobie ze zwycięstwem i porażką oraz konsekwentnie dążyć do celu.

Nauka gry w szachy jest jednym z elementów programu nauczania w Piccolo Leonardo. W placówce dzieci mają możliwość skorzystania również z szeregu innych, autorskich zajęć, takich jak tańce świata, balet, gimnastyka ogólnorozwojowa, basen, rytmika, umuzykalnianie, papieroplastyka, historia sztuki, rysunek orientalny, rękodzieło. Celem tak szerokiej i różnorodnej edukacji jest kształcenie wszechstronnych, wolnych i wrażliwych małych ludzi w kierunku kultury i sztuki, demokracji, tolerancji i miłości do drugiego człowieka.

Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo mieści się w kampusie Politechniki Warszawskiej przy ul. Grójeckiej 39 w Warszawie. Placówka inspiruje się przede wszystkim umiejętnościami Leonarda da Vinci, dlatego w autorskim programie przedszkola, realizowanym w języku polskim i włoskim jednocześnie, znajdują się m.in. zajęcia z rysunku, rzeźby, malarskie, projektowe, konstruktorskie, matematyczne i muzyczne, uzupełnione o warsztaty literackie, taneczne oraz teatralne. Zajęcia artystyczne prowadzone są przez absolwentów ASP w specjalnym Atelier. Przedszkole zapewnia także bogaty program zajęć sportowo-ruchowych, m.in. naukę pływania na basenie mieszczącym się w budynku. Siostrzaną placówką Przedszkola Włoskiego jest żłobek polsko-włoski Piccolo Leonardo.

Żłobek i Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo
ul. Grójecka 39, 02-031 Warszawa
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.: +48 795 122 044

/źródło - /