Kto powinien korzystać z usług agencji pracy? PDF Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 28 lipca 2017 10:12

Kto powinien korzystać z usług agencji pracy?

Ciągłe zmiany gospodarcze, gwałtowny rozwój przemysłu oraz duża konkurencja spowodowały, że znalezienie pracy nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie dziwi więc, że z roku na rok pojawia się coraz więcej instytucji, które pomagają w jej zdobyciu. Na uczelniach otwierane są biura karier, a jak grzyby po deszczu powstają centra doradztwa zawodowego oraz agencje pracy. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się dużą popularnością. Dlaczego? Powód jest jeden – ułatwiają rozpoczęcie i kontynuowanie kariery zawodowej osobom, które z pozoru stoją na straconej pozycji na rynku pracy.

 

Studenci

Coraz więcej studentów decyduje się na rozpoczęcie pracy, nawet tej dorywczej, już w trakcie studiów. Ta zmiana w odniesieniu do chociażby studiowania w latach 90. spowodowana jest przede wszystkim wzrostem liczby żaków, w skutek czego na rynku pojawiła się ogromna konkurencja. W dzisiejszych czasach dyplom nie jest już wyróżnikiem, co zaowocowało tym, że większe znaczenie ma doświadczenie. Wyjazd do pracy na sezon, np. za granicę na zbiory owoców lub nad morze do hotelu niekiedy może bardzo zaprocentować w przyszłości. Doskonale z tego zdają sobie sprawę agencje pracy takie jak GPPeople, które chętnie pomagają studentom, oferując im nawet pracę na ¼ etatu, dzięki czemu bez problemu mogą pogodzić naukę z pracą.

Seniorzy

Niż demograficzny spowodował, że wiele osób po 50. roku życia wciąż ma szansę na znalezienie atrakcyjnego zatrudniania. Co więcej, według nadchodzących prognoz, już za kilka lat pracownicy w tym wieku będą najliczniejszą grupą osób aktywnych zawodowo. Trend ten zauważyli także pracodawcy, dla których senior ma szczególne znaczenie. Zatrudnione przed większe i mniejsze przedsiębiorstwa agencje pracy rekrutują seniorów głównie ze względu na ich umiejętności. Taki personel jest w stanie znacząco wpłynąć na rozwój firmy, gdyż nie tylko wnosi cenne doświadczenie, ale też przekazuje je młodszym, mniej kompetentnym i obeznanym z fachem pracownikom.

Osoby niepełnosprawne

Wiele osób niepełnosprawnych uważa, że znalezienie przez nie pracy jest niemożliwe. Agencje pracy udowadniają, że takie myślenie jest błędne. Zainteresowanie osobami posiadającym orzeczenie w ostatnich latach gwałtownie się zwiększyło. Spowodowane jest to przede wszystkim zmianą myślenia na temat niepełnosprawnych. Od kilku lat ułatwia się im naukę oraz umożliwia studiowanie. Nie inaczej stało się z pracą. Dodatkowo chęć zatrudniania niepełnosprawnych podyktowana jest też licznymi dofinansowaniami z PFRON-u (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), które zachęcają pracodawców do współpracy z takimi osobami.

Poprawiony: piątek, 28 lipca 2017 10:26