Jak zatrzymać lato w kuchni? Drukuj Email
Wpisany przez Publicon   
wtorek, 28 września 2010 16:51

Lato z kuchni nie ucieknie!

Jedno spojrzenie za okno i wszystko jasne - lato nieuchronnie się skończyło.
altJak co roku, ze wszystkich sił staramy się jednak je zatrzymać: w garderobie - jak najdłużej zwlekając z szarościami, w domu - decydując się na ożywienie  wnętrza pogodnymi barwami i w kuchni - zachowując letnie skarby na jesienne i zimowe miesiące. Jak? Na zimno, rzecz jasna.
Zamrożenie owoców i warzyw, a nawet przygotowanych z nich świeżych koktajli            i soków, gwarantuje zachowanie prawdziwej witaminowej bomby na najbliższe miesiące, kiedy dodające energii i zapewniające odporność składniki odżywcze będą nam wyjątkowo potrzebne. Równie ważny, jak wybór artykułów przeznaczonych do zamrożenia, jest dobór akcesoriów, które to umożliwią. By wyjęte po kilku miesiącach z zamrażalnika letnie skarby zachowały maksimum witamin i walorów smakowych, musza być przechowywane w gwarantujących odpowiednie warunki opakowaniach.

Idealne torebki na mrożonki to takie, które są szczelne, wykonane z trwałej, mocnej folii i absolutnie bezpieczne dla schowanego w nich pożywienia. Z pomocą przychodzi Paclan, który dodatkowo wyposażył swoje torebki w praktyczny klips i naklejki, dzięki którym można w prosty sposób zamknąć i opisać smakowite pakunki. Folia najwyższej jakości zapewnia zachowanie aromatu i wartości odżywczych i pozwala na rozmrożenie letnich przysmaków nawet we wrzącej wodzie, bez ryzyka rozerwania torebki.

 

Dostępne w dwóch pojemnościach: 1l i 3l.

Paclan, torebki na mrożonki
1l, 50 sztuk, cena: 3,40 zł
3l, 50 sztuk, cena: 5 zł

 

 

 

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 12:50