Jak wyrobić w dziecku nawyk czytania książek? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 17 maja 2017 12:43

Jak wyrobić w dziecku nawyk czytania książek?

Dzieci już od najmłodszych lat interesują się książeczkami. Już przedszkolaki proszą rodziców o kupienie książeczki i przeczytanie jej dziecku. Oglądając książeczkę często pytają rodziców, co tam jest napisane, jaka to litera, jakie to słowo. W dziecku odzywa się chęć nauki czytania, chęć poznawania liter, pragnienie zdobywania wiedzy.

Jednak to, czy dziecko polubi książki, czy chętnie będzie je czytać w dorosłym życiu, wiele zależy od jego rodziców. Oni są pierwszymi przewodnikami po świecie książek. Od rodziców zależy, czy dziecko zostanie odpowiednio wprowadzone w ten świat. Motywację i chęć do czytania rozwija wspólne czytanie książek z rodzicami.

Wspólne czytanie

Systematyczne, nawet codzienne, wspólne czytanie wyzwala u dziecka potrzebę nauki czytania oraz wyrabia nawyk czytania. Głośne czytanie dziecku w wieku poniemowlęcym, przedszkolnym, wczesnoszkolnym wpływa korzystnie na jego rozwój, buduje też silną więź emocjonalną między dzieckiem, a rodzicem.

Warto zadbać o to, by w domu znalazła się biblioteczka, a w niej książki odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Warto znaleźć czas każdego dnia, warto wygospodarować chociaż pół godziny dziennie na głośne czytanie dziecku. Dzieci szczególnie lubią, gdy czyta się im na dobranoc. Nie szkodzi, że jakąś bajkę lub książkę czytaliśmy już dziecku. Dzieci bardzo lubią słuchać tej samej bajki lub opowiadania wiele razy. Książka musi zainteresować dziecko. Warto więc czytać to, co dziecko lubi.


Młodsze dzieci uwielbiają baśnie, starsze dzieci bardzo lubią literaturę fantastyczną, pełną magii, czarów, fantastycznych postaci, czarodziejów. Takie książki zazwyczaj są dość grube i uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej mogą nie poradzić sobie z samodzielnym ich przeczytaniem. Warto sięgać po wersje ilustrowane np. po ilustrowaną wersję „Harrego Pottera” J.K. Rowling. Dotychczas ukazały się dwa, cieszące się dużym zainteresowaniem tomy serii ilustrowanej, a jesienią 2017 roku ukaże się trzeci tom tej serii - Harry Potter i więzień Azkabanu.


Warto rozmawiać z dzieckiem o przeczytanym fragmencie książki, sprawdzać, czy dobrze go zrozumiało, zwracać uwagę dziecka na ilustracje. Starsze dzieci warto zachęcać do czytania książek młodszemu rodzeństwu. Warto też na własnym przykładzie pokazywać, że czytanie sprawia przyjemność. Dziecko widzące czytających rodziców samo chętnie sięgnie po książkę.