Jesteś tym co zjesz - czyli jak odżywianie wpływa na nasze emocje Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 13 kwietnia 2017 08:34

Jesteś tym, co jesz – czyli jak odżywianie wpływa na nasze emocje

Złość i agresja, poczucie osamotnienia i bezsilności, brak wiary we własne możliwości – to jedne z wielu negatywnych emocji, które towarzyszą niedożywieniu. To właśnie temu problemowi poświęcona została wystawa zatytułowana EMOCJE, która powstała w ramach III edycji projektu „Stop niedożywieniu” kampanii Jem Drugie Śniadanie. Gwiazdy takie jak Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Chotecka, Andrzej Krzywy, Michał Będźmirowski, Klaudia Halejcio, Michał Szpak, Edyta Zając, Jerzy Grzechnik, Zosia Ślotała, Halina Mlynkova i Gabi Drzewiecka przedstawiają na zdjęciach emocje, jakie towarzyszą stanom niedożywienia organizmu oraz emocje przeciwstawne (gdy zdrowo się odżywiamy).

Cykl zdjęć znanych osób ma za zadanie zwrócić uwagę na niedożywienie dzieci, które stanowi poważny problem w naszym społeczeństwie. Głodne i biedne dziecko niekoniecznie musi być niedożywione, czasami wynika to z przejściowych problemów w pełnieniu funkcji przez rodziców lub opiekunów. Niedożywienie swoje źródła czerpie przede wszystkim z niedostarczania posiłków o odpowiednich wartościach odżywczych. Problem ten często pojawia się zwłaszcza u dzieci, u których występują trwałe albo regularnie powtarzające się przerwy w spożywaniu dań ubogich w witaminy. Wbrew powszechnej opinii dziecko niedożywione nie musi być wątłe i wychudzone, ale może także zmagać się z nadwagą, o ile wynika ona ze spożywania produktów wysoko przetworzonych, niskiej jakości, bogatych w cukry proste, a za mało w białko, minerały i inne ważne wartości odżywcze.

Energia – bez energii (Gabi Drzewiecka – Andrzej Krzywy)

Wesoła - smutna (Basia Kurdej-Szatan – Halina Mlynkova)


Zdrowy duch w zdrowym ciele
Niedożywienie, szczególnie u dzieci może powodować deficyty w rozwoju dziecka na trzech płaszczyznach - fizycznej, psychicznej i społecznej - zahamowanie wzrostu i dojrzewania, zaburzenia rozwoju układu nerwowego i koncentracji, słabszą odporność, pogorszenie stanu uzębienia, zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe, obniżenie ilorazu inteligencji i sprawności fizycznej.

Pamiętajmy o tym, aby zapewnić dziecku ciepły lub pełnowartościowy posiłek między lekcjami. To korzystnie wpłynie na efektywność nauki, kreatywność a przede wszystkim dobre samopoczucie. Zdarza się, że posiłek wydawany w szkole jest jedynym pełnowartościowym posiłkiem w ciągu dnia. Zachowanie regularności, oprócz oczywistego waloru nasycenia, daje dzieciom także poczucie bezpieczeństwa – radzi Kasia Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk wspierający kampanię Jem Drugie Śniadanie.

Zwracajmy zatem uwagę na to co jedzą nasze dzieci i my, nie tylko ze względu na utrzymanie właściwych parametrów zdrowotnych, ale przede wszystkim pozytywne emocje, które pozwolą rozwijać się i korzystać z pełni życia.

O kampanii Jem Drugie Śniadanie
Misją kampanii Jem Drugie Śniadanie jest wzrost świadomości o zdrowym odżywianiu się oraz pomoc tym, którzy nie mogą liczyć na pełnowartościowe posiłki. Kampanię wspierają partnerzy: program dożywiania PAJACYK, Zagiel Med z Lubina oraz warszawskie restauracje AIOLI. Głównym sponsorem kampanii jest firma Bielmar.
JEM DRUGIE ŚNIADANIE
www.jemdrugiesniadanie.pl
Facebook: www.facebook.com/JemDrugieSniadanie
Instagram: jemdrugiesniadanie

/źródło - /