City Break - 6 sprawdzonych kierunków na weekendowe wycieczki Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 07 kwietnia 2017 07:45

City Break – 6 sprawdzonych kierunków na weekendowe wycieczki

Długi weekend, krótki spontaniczny urlop, przerwa pomiędzy zleceniami? To doskonałe okazje, by urządzić kilkudniowy wypad do innego miasta. Okazuje się, że takie wycieczki nie muszą być ani drogie, ani trudne do zorganizowania. Sprawdź, dokąd wybrać się na city break, by jak najlepiej wykorzystać wolne dni!


City break, czyli krótki (najczęściej 2–4-dniowy) wypad do innego miasta to świetne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na długi urlop. Okazuje się bowiem, że w ciągu krótkiego, ale intensywnego wyjazdu uda się nie tylko zobaczyć najciekawsze zabytki, ale również spróbować tradycyjnych potraw i poczuć atmosferę nocnego życia miasta. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozplanowanie podróży i... wybór atrakcyjnego miejsca. AccorHotels przygotował 6 pomysłów na sprawdzony odpoczynek.


1. Praga
W stolicy Czech znajduje się największy kompleks zamkowy w Europie (Hradczany) oraz Stare Miasto z układem architektonicznym, który od średniowiecza zachował się w niemal nienaruszonym stanie. W czasie pobytu w Pradze koniecznie trzeba przespacerować się również kamiennym Mostem Karola, łączącym Stare Miasto z tzw. Małą Straną, czyli zabytkową dzielnicą, w której mieści się wspomniany już kompleks zamkowy. To jednak nie koniec atrakcji... Poza niezwykłymi zabytkami na turystów czekają klimatyczne kawiarnie ukryte w zaułkach Starego Miasta, pyszne jedzenie (na czele ze smażonym serem i słynnymi knedlikami) oraz fascynujące muzea (m.in. figur woskowych, piwowarstwa czy Franza Kafki).
Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Pragę na weekend?
• Można dostać się tu samolotem, pociągiem, a nawet samochodem (podróż z Warszawy trwa około 7–8 godzin).
• Ceny w Pradze są bardzo porównywalne do tych w Polsce (a wiele produktów spożywczych można kupić nawet taniej).
• Większość najważniejszych zabytków i atrakcji znajduje się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.
• Poruszanie się po mieście dzięki 3 liniom metra jest bardzo łatwe.

2. Wiedeń
Wiedeń zachwyci nie tylko miłośników Mozarta i Gustava Klimta. Znajdują się tu zabytki pochodzące z każdej epoki historycznej, luksusowe sklepy, kawiarnie serwujące pyszne ciasta (w tym tort Sachera, w oryginale dostępny jedynie w Hotelu Sacher), muzea i jeden z największych lunaparków w Europie (Prater). Obok monumentalnych pałaców wyrastają na wskroś nowoczesne sklepy o przeszklonych fasadach i restauracje serwujące specjały kuchni austriackiej, w tym słynny sznycel wiedeński. Wszystko to sprawia, że Wiedeń jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Co więcej – podróż samolotem z Warszawy do Wiednia potrwa jedynie nieco ponad godzinę!
Co warto zobaczyć w Wiedniu w czasie city breaku?
• Katedrę św. Szczepana – monumentalną świątynię w stylu gotyckim, górującą nad centralną częścią miasta;
• Museum Quartier – dzielnicę, w której mieszczą się najważniejsze wiedeńskie muzea i galerie;
• Schonbrunn – pełną rozmachu letnią rezydencję Habsburgów, w skład której wchodzą nie tylko pałace, ale również rozległe ogrody, fontanny, a nawet... zoo;
• Hofburg – pałac władców Austrii, w którym obecnie mieszczą się muzea, biblioteki oraz apartamenty prezydenckie;
• Prater – rozległy park rozrywki z charakterystycznym 65-metrowym diabelskim młynem;
• Belweder – dawny pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, w którym dziś znajduje się muzeum (można podziwiać tu m.in. „Pocałunek” Gustava Klimta).

3. Budapeszt
Stolica Węgier to miasto o wielowiekowej historii, o której świadczą liczne zabytki architektoniczne, takie jak neogotycki budynek Parlamentu, umiejscowiony na wzgórzu Zamek Królewski, Baszta Rybacka, stanowiąca fragment dawnych murów miejskich czy imponujący Most Łańcuchowy. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy muzeów i galerii sztuki (znajduje się tu ponad 200 obiektów tego typu), luksusowych sklepów i rekreacyjnych spacerów po urokliwych parkach.
Co jeszcze przyciąga turystów do Budapesztu?
• Uzdrowiskowy klimat – w Budapeszcie znajdują się liczne łaźnie lecznicze oraz źródła mineralne i termalne. Do najważniejszych punktów uzdrowiskowych należą Łaźnie Szechenyiego, czyli największy kompleks term i basenów w Europie.
• Atrakcje przyrodnicze – m.in. malownicze wybrzeża Dunaju, system jaskiń i podziemnych korytarzy, tworzący niezwykły labirynt oraz Góra Gellerta, na której znajduje się rezerwat.
• Smaczna kuchnia – węgierskie dania, takie jak gulasz, langosz czy paprykarz, słyną ze swojej wyrazistości (którą zawdzięczają m.in. dużej ilości papryki). W Budapeszcie warto spróbować również słynnych węgierskich win.

4. Wilno
Spacer po samym wileńskim Starym Mieście potrwa cały dzień. Znajduje się tu bowiem około 40 zabytkowych kościołów (z czego do najokazalszych należy Katedra św. Anny, Kościół św. Piotra i Pawła oraz kaplica w Ostrej Bramie ze słynnym cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej). Warto zobaczyć również Basztę Giedymina, Uniwersytet Wileński oraz Górę Trzech Krzyży.
Stare Miasto to jednak nie wszystko. Do jednych z najbardziej urokliwych punktów Wilna należy również dzielnica Zarzecze, znana jako ulubione miejsce wileńskiej bohemy artystycznej. Zarzecze posiada nawet własną konstytucję i flagę.
Co jeszcze wpływa na atrakcyjność Wilna?
• Smaczna kuchnia, oparta przede wszystkim na ziemniakach. Do najważniejszych dań należą: chleb z kminkiem, cepeliny, kindziuk (rodzaj wędliny), kibiny (duże pieczone pierogi) i wędzone świńskie uszy.
• Bliskość innych zabytkowych miast Litwy – w czasie pobytu w Wilnie warto skusić się na szybki wypad do Troków lub do Kowna.
• Kaziuki, czyli odbywająca w marcu impreza, podczas której całe Stare Miasto zmienia się w wielkie targowisko. Jest to doskonała okazja do zakupu wyrobów lokalnych rzemieślników oraz do próbowania tradycyjnych dań.

5. Bratysława
Bratysława to jedna z najmłodszych i najmniejszych stolic świata. Jest jednocześnie jedynym tego typu ośrodkiem, który graniczy z dwoma państwami: Węgrami i Austrią. Na tle innych europejskich stolic Bratysława wyróżnia się jednocześnie niezwykłą kameralnością.
Do najważniejszych zabytków Bratysławy należy czworokątny Zamek Bratysławski z czterema wieżyczkami w narożnikach. U jego podnóży rozciąga się Stare Miasto z Rynkiem Głównym, Starym Ratuszem, katedrą św. Marcina i wieloma innymi zabytkami.
Co jeszcze wyróżnia Bratysławę?
• Malownicze położenie – stolica Słowacji rozpościera się na obu brzegach Dunaju oraz na wzgórzach pasma Małych Karpat.
• Winnice – w Bratysławie zaczyna się Małokarpacki Szlak Winny. Można tu więc skosztować szeregu wyśmienitych, lokalnych trunków.
W Europie jest wiele miejsc, do których możesz wybrać się na city break i rzeczywiście odetchnąć na chwilę od codziennych obowiązków. Aby w pełni cieszyć się taką wyprawą, należy jednak przygotować się do wyjazdu, rezerwując nocleg i poznając wszystkie atrakcje dostępne w miastach. Zacznij już teraz!

6. Wrocław

Wrocław to propozycja dla tych, którzy mają ochotę na weekendowy urlop w kraju. Nie będziemy się tutaj nudzić i narzekać na brak atrakcji. Wrocław ma turystom wiele do zaoferowania. Panorama Racławicka, Stare Miasto, Rynek Główny i spacer szlakiem wrocławskich krasnali to punkty obowiązkowe wycieczki do Wrocławia. Warto zwiedzić również kultowe miejsca, którymi Wrocław może poszydzić się na świecie. Starszych i młodszych turystów zainteresuje unikat na skalę światową – wrocławskie Afrykarium.
To pierwsze w Polsce oceanarium z 21 basenami i akwariami, w których mieszka około 250 gatunków ryb, a to wszystko aż w 15 milionach litrów wody! Możemy podziwiać tam zwierzęta z Czarnego Lądu, rafę koralową Morza Czerwonego, zobaczyć, jak wygląda Kanał Mozambicki, plaże Wybrzeża Szkieletów, a nawet zajrzeć na dno Nilu. Podczas spaceru przeźroczystym tunelem, nad naszymi głowami będą przepływać egzotyczne ryby, płaszczki i... rekiny.
Zestawienie zostało przygotowane przez AccorHotels.

więcej: http://www.accorhotels.com/pl/polska/index.shtml

/źródłó - /

Poprawiony: piątek, 07 kwietnia 2017 13:02