Misja wiosenny spacer - co zabrać, jak się ubrać... PDF Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 25 marca 2017 08:24

Mama wie lepiej: Misja wiosenny spacer - jak się do niego przygotować, co zabrać, jak ubrać dziecko?

Nareszcie nadchodzi wiosna – czas wyczekiwany chyba przez wszystkich rodziców. Coraz dłuższe dni i coraz wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i pozwalają na coś więcej niż szybka rundka dookoła bloku czy pospieszny kurs po najbliższej okolicy. Na co zwrócić uwagę, wybierając się na wiosenny spacer?

Zimą większość z nas ogranicza spacery do koniecznego minimum - mróz nie sprzyja długim wędrówkom. Na szczęście właśnie nadchodzi nowe – więcej dnia, więcej słońca, więcej ciepła i więcej możliwości. Warto korzystać jak najwięcej. Nie ma nic lepszego dla dziecka niż przebywanie na świeżym powietrzu. Codzienne spacery budują odporność, ponieważ organizm uczy się radzić sobie ze zmianami temperatury. Spacery hartują i dotleniają, dlatego pozwalają lepiej funkcjonować na co dzień. Przebywanie na dworze pozwala złapać także trochę naturalnej witaminy D, niezbędnej dla prawidłowego rozwoju kości czy zębów dzieci. Spacer przynosi również mnóstwo przyjemności, nowych doznań, dla maleństwa każde wyjście jest przecież nową przygodą. Aby spacer był jednak udany i odbył się bez większych zaskoczeń i niemiłych niespodzianek, należy się do niego odpowiednio przygotować – poczynając od właściwego ubrania dziecka, poprzez zgromadzenie potrzebnych gadżetów, a na wyborze odpowiedniego wózka kończąc.

Wiosenne ubranie – o jedną warstwę mniej? Czy o jedną warstwę więcej?

Pierwsza trudność – jak ubrać dziecko żeby spacer był przyjemny, a dziecko nie przypłaciło go wiosennym przeziębieniem. Istnieje pewna teoria na temat ubierania dziecka, ale nie ma złotej, uniwersalnej zasady, która sprawdziłaby się w przypadku każdego malucha. Dzieci, tak jak i dorośli, są różne – i pośród nich są zarówno małe zmarzluszki, jak i takie, które lubią chłodek. Teoretycznie niemowlę powinno mieć na sobie jedną warstwę więcej niż dorosły. Gdy jednak maluch zaczyna chodzić, zasada ta ulega odwróceniu – ubieramy dziecku o jedną warstwę ubrań mniej, niż sami mamy na sobie. To oczywiście tylko wytyczne, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i obserwacja – o tym, czy dziecku jest za zimno czy za gorąco przekonamy się, sprawdzając jego temperaturę na karku lub pleckach. Sucha i ciepła skóra oznacza, że wszystko jest w porządku, gorąca i spocona – wiadomo, dziecko jest przegrzane.
W naszym klimacie mamy tendencje ubierania dzieci za ciepło, tak na wszelki wypadek, żeby się nie przeziębiły. Ciepła czapka dobrze przykrywająca uszy jest wciąż niemalże symbolem spaceru, a przecież spocone i przegrzane dziecko jest równie narażone na przeziębienie, jak w przypadku wyziębienia. Pamiętajmy jednak, że wiosna jest nieprzewidywalna i mimo słonecznego ciepłego dnia pogoda może się zmienić, a nagły zimny wiatr może pokrzyżować plany spacerowe i dać się nieprzyjemnie we znaki. Nadal potrzebna jest więc rzeczona czapeczka, choć wystarczy już cieńsza, np. bawełniana, do tego cienka apaszka czy komin pod szyję. Nie powinniśmy także rezygnować z ochronnego kremu, który zabezpieczy delikatną skórkę dziecka przed drażniącym wpływem wiatru.

Wygodny wózek – podstawa udanego spaceru

Trudno nie zgodzić się z tezą, że podstawą udanego spaceru jest wygodny wózek. Odpowiednio dobrany sprawi, że spacery będą prawdziwą przyjemnością zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Wybierając wózek warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rozwiązań technicznych i dodatków, które spowodują, że jego użytkowanie podczas spaceru będzie niezwykle komfortowe. Bez względu jednak na to, czy kupujemy wózek nowy czy używany, przede wszystkim należy upewnić się, czy wybrany egzemplarz jest w pełni sprawny, a także czy został zmontowany zgodnie z instrukcją. Co jakiś czas należy również sprawdzać stan techniczny wózka, zapobiegając tym samym niebezpiecznym lub uciążliwym sytuacjom podczas spaceru, związanym z ewentualnymi ukrytymi uszkodzeniami. Oczywiście na komfort użytkowania wózka ma wpływ nie tylko jego sprawność, ale także wyposażenie oraz właściwości jezdne.

Wygodny, zwrotny, dobrze wyposażony i doskonale prowadzący się wózek, to z pewnością jeden z warunków udanego spaceru zarówno dla rodzica i maluszka - mówi Sylwia Skrzypek –prywatnie mama dwójki dzieci, zawodowo ekspert firmy Pico Baby i polska ambasadorka wózków marki INDIGO – należącej do znanego w Europie producenta wózków dziecięcych z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w branży. W pierwszej kolejności wózek powinien oferować wygodną przestrzeń dla dziecka. W przypadku gondoli należy więc zwrócić uwagę na jej wielkość oraz wyposażenie typu: regulowany zagłówek, elementy chroniące przed słońcem i wiatrem oraz wentylowana budka. W przypadku spacerówki warto postawić na model posiadający możliwość rozłożenia do pozycji leżącej, a także z możliwością wpięcia spacerówki do ramy w dowolnym kierunku jazdy – dodaje ambasadorka INDIGO.

Bardzo ważnym elementem stanowiącym także o spacerowej wygodzie wózka są systemy amortyzacyjne oraz odpowiednie koła, które powinny umożliwiać łatwe i lekkie przemieszczanie się nawet po trudnym terenie. Doskonale sprawdzają się więc wózki wyposażone w duże pompowane koła, w szczególności te, które z przodu posiadają koła obracające się o 360 stopni.

Szukając idealnego wózka warto także zwrócić uwagę, jakie producent przewidział do niego akcesoria i czy są one w komplecie – tłumaczy Sylwia Skrzypek. Większość z dodatków jest wręcz niezbędna na spacerze, dlatego warto sprawdzić czy wózek w komplecie posiada na przykład: praktyczną torbę na pieluszki i drobiazgi, pojemny kosz zakupowy, folię przeciwdeszczową, moskitierę, pokrowiec do gondoli czy ocieplacz do spacerówki. Wbrew pozorom, nawet podczas ładnej wiosennej pogody te akcesoria mogą okazać się niezwykle przydatne - wiosenna aura potrafi płatać figle, dlatego przed wyjściem na spacer warto mieć pewność, że jesteśmy przygotowani na nagłe zmiany pogodowe – dodaje ambasadorka marki INDIGO – eksperta w produkcji wózków dziecięcych.

Niezbędnik rodzica, czyli co jeszcze zabrać?

Najprościej byłoby powiedzieć, że należy zabrać to, co potrzebne w zależności od wieku i etapu rozwoju dziecka, ale co tak naprawdę jest potrzebne? Do zestawu obowiązkowego należą przede wszystkim pieluszki tetrowe. Pieluszka tetrowa jest sprzętem zasługującym co najmniej na miano multifunkcyjnego! Służy do wycierania, przecierania, podłożenia, rozłożenia, przykrycia, zakrycia, osłonięcia itp. itd. Pieluszki tetrowe są tak bardzo wielofunkcyjne, że trudno wymienić pełną gamę ich możliwości, w każdym razie bez nich ani rusz. Dodatkowo na wczesny wiosenny spacer można wziąć kocyk do przykrycia śpiącego dziecka. Koniecznie należy zapakować także pieluszki jednorazowe oraz wilgotne chusteczki i krem. Bardzo ważne jest, aby zadbać o napój oraz w razie potrzeby przekąskę dla dziecka. Dla najmłodszych szykujemy herbatkę lub mleko w butelce a dla starszych ulubiony napój. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę mleka czy herbatki, warto skorzystać z dostępnych na rynku termicznych opakowań lub styropianowych termosików na butelkę. Nie można zapomnieć o ulubionych zabawkach maleństwa, które z pewnością uprzyjemnią i urozmaicą spacer.

Życzymy samych udanych wędrówek!
Picobaby.net, Eindigo.pl

/źródło - /