Wzdęcia - przyczyny i sposoby na pozbycie się przykrej dolegliwości Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 09 marca 2017 09:07

Wzdęcia – przyczyny i sposoby na pozbycie się przykrej dolegliwości

Wzdęcia to przykra i bardzo uciążliwa dolegliwość, na którą narzeka coraz więcej osób. Dodatkowym problemem związanym ze wzdęciami jest fakt, że ciężko się ich pozbyć na stałe. W wielu przypadkach pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie i powodują niepotrzebny stres. Musimy jednak wiedzieć, że jest to zupełnie normalna reakcja organizmu na nadmiar gazów w jelitach. Co prawda nie można wyeliminować wzdęć do końca, da się jednak złagodzić ich przykre objawy.

Wzdęcia – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn wzdęć, warto je poznać, by zapobiegać powstawaniu przykrej dolegliwości. Oto niektóre z nich:

  • Jedzenie w pośpiechu – wzdęcia pojawiają się, kiedy wraz z jedzeniem połykamy też powietrze. Jego ilości zależą od tego, kiedy i jak jemy. Jedzenie podczas marszu lub rozmowa w czasie spożywania posiłku powodują, że połykamy więcej powietrza, stąd właśnie biorą się wzdęcia.

  • Picie gazowanych napojów – zawarty w takich napojach dwutlenek węgla rozpycha ściany jelit, a cukier który zawiera większość z nich powoduje fermencie w związku z czym mamy do czynienia z jeszcze większymi wzdęciami.

  • Spożywanie produktów zbożowych w nadmiarze – Coraz więcej osób nie toleruje glutenu, który znajdziemy w produktach zbożowych, dolegliwość nazywana jest celiakią, to właśnie ona powoduje wzdęcia.

  • Zespół jelita drażliwego – schorzenie może powodować biegunkę oraz zatwardzenie na zmianę, dodatkowym objawem jest ból jelita po spożyciu posiłku. To właśnie te objawy powodują wzdęcia.

  • Spożywanie zbyt dużych ilości białka – kiedy dostarczamy do organizmu nadmierne ilości białek, musi on postarać się o zachowanie równowagi wodorowęglanowej, skutkiem ubocznym procesu, który na zachowanie tej równowagi wpływa, jest wydzielanie gazów w jelitach, co prowadzi do wzdęć. Jeżeli chcemy zmniejszyć nieprzyjemne efekty nadmiaru białka,, możemy wprowadzić do organizmu groch, fasolę oraz brukselkę.

  • Brak ruchu – siedzący tryb życia sprawia, że ludzki organizm słabiej trawi pokarmy, przez co w jelitach powstają złogi pokarmu, które fermentują. Fermentacja prowadzi do powstawania gazów o szczególnie nieprzyjemnym zapachu.

  • Wstrzymywanie gazów – Wiele sytuacji nie pozwala nam na wypuszczanie gazów, ich nadmiar sprawia, że nasz brzuch zyskuje dodatkową objętość.

Wzdęcia – jak się ich pozbyć ?

Aby na dobre pozbyć się tej przykrej dolegliwości trzeba zmienić zarówno dietę, jaki i styl życia. Możemy stosować różnego rodzaju płukanki, które będą jednak tylko sposobem, który pomoże na krótką metę. Pomogą one oczyścić przewód pokarmowy ze złogów jedzenia, co zapobiegnie fermentacji i powstawaniu gazów. Nie należy jednak stosować takich płukanek zbyt często, by nie spowodować biegunki lub innych podrażnień przewodu pokarmowego. Wzdęcia powoduje niezdrowy i stresujący styl życia.

Na rynku można dostać wiele preparatów, które pomogą w walce ze wzdęciami. Trzeba jednak wiedzieć, że kiedy będziemy je zażywać przez długi czas, może na tym ucierpieć nasze zdrowie. Łatwo się od nich również uzależnić, dlatego warto zdecydować się na nie tylko w nagłych koniecznościach.

Dodatkowo warto wiedzieć, że leki działają równie, w zależności od organizmu. Niektóre mogą jeszcze bardziej nasilić wzdęcia, dlatego trzeba stosować je z głową.

Świetną alternatywą dla środków farmakologicznych będą ziołowe napary. Szczególnie poleca się napar z mięty, ale ulgę przyniosą również te z rumianku. Dodatkowo włącz do diety kminek i siemię lniane, które zapobiegają wzdęciom.

Wprowadź do swojego jadłospisu błonnik, znajdziemy je między innymi w takich produktach jak: chleb razowy, ryż i makaron pełnoziarnisty, warzywa, owoce, orzechy laskowe, płatki kukurydziane, pumpernikiel, jednak największe jego ilości znajdują się w otrębach, które można dodać do śniadaniowej owsianki czy jogurtu. Pamiętaj, by przy spożywaniu błonnika dużo pić.

Dobry wpływ na uniknięcie nieprzyjemnych objawów związanych ze wzdęciami jest masaż brzucha. Przyda się do tego masażer, który rozbija cellulit. Wystarczy nasmarować brzuch oliwką i wykonywać masaż okrągłymi ruchami. Warto zwrócić szczególną uwagę na okolice brzucha znajdujące się poniżej pępka. Masaż możesz wykonywać przed snem czy podczas oglądania telewizji.

Spróbuj się mniej stresować i denerwować. Wiadomo, że nie będzie to proste, jednak warto spróbować. Przed snem weź relaksującą kąpiel, posłuchaj wyciszającej muzyki. Możesz napić się relaksującej herbaty lub mleka z miodem. Dodatkowo staraj się myśleć o przyjemnych rzeczach, tak by rano wstać maksymalnie wypoczętym i pozytywnie nastawionym do życia.